Jak probíhala krnovská sezona a proč se nepovedly vyřazovací boje, nad tím se zamýšlel hrající manažer HK Krnov Roman Tichý.

Jak se skládal dohromady tým, jaké byly cíle, co se povedlo, co se nepovedlo?

Když vezmu začátek sezony, tak jsme společně s trenérem Žůrkem dávali dohromady tým tak, aby dopadl co nejlépe. Cílem samozřejmě bylo vyhrát základní část a postoupit do play-off, jít co nejvýš a pokusit se dostat do baráže o 2. ligu. Proto jsme začali s panem Žůrkem dávat dohromady tým.

Bylo jasné, že ten loňský by samozřejmě uhrála dobrý výsledek, ale my jsme chtěli to nejlepší, a tak jsme museli udělat nějaké změny. Začali jsme okamžitě jednat s Opavou, kde jsme s trenérem Piskořem probrali hráče, kteří by mohli ze Slezanu přijít. Ta spolupráce se vyvíjela velice dobře. Z Opavy byla na začátku sezony ochota Krnovu pomoct, jak pan Piskoř, tak pan Plánovský se k tomu stavěli pozitivně. Měl jsem z toho dobrý pocit.

Povedlo se nám přivést některé hráče nastálo, do útoku Weisse a Tošenovjana a do obrany Rýpara, a měli jsme další hráče, se kterými se počítalo na střídavý start. K těm patřil třeba Krnovák Dohnal, Mosler, Baďura, a další. Jsou to mladí hráči a to byl náš cíl ten náš tým omladit. Máme v mužstvu staré hráče, tak z toho důvodu jsme to chtěli omladit.

Začátek sezony tomu nasvědčoval, že tihle hráči budou pro nás velkou posilou. Kádr byl docela široký, takže to vůbec nenasvědčovalo tomu, že by to mělo dopadnout jinak, než jsme si předsevzali. Týmu se dařilo, vyhrávalo se, nálada byla parádní. Spoléhalo se tradičně na Romana Šlupinu v brance, buďme rádi že vydržel zdravý celou sezonu. Výborně mu sekundoval Tonda Mužík, který v zápasech, ve kterých dostal šanci, tým podržel.

Řešili jsme i to, kdyby Šlupina onemocněl, tak jsme měli z Opavy domluvenu brankářskou výpomoc, Krnováka Jirku Nováka. Takže spolupráce byla domluvena parádně, myslel jsem si, že to bude opravdu fungovat. V průběhu sezony jsme v podstatě pořád vedli. Tým se dával dohromady, klapalo to, nebyl v ničem problém. Začali jsme dělat i věci pro fanoušky, což jinde v kraji moc nefunguje.

Ke konci základní části se některá utkání nezvládla, třeba Kopřivnice, Studénka a Orlová nás potrápila, ale pořád to nevypadalo, že bychom to vítězství v základní části neměli získat. I pro mě jako manažera byla priorita číslo jedna vyhrát základní část. Protože v tom play-off je to ošemetné, už to hraji nějakou dobu, tak to vím.

Na konci se to trošku zvrtlo, možná to byly zrovna zápasy s Kopřivnicí, kdy jsme nešťastně prohráli. Ale bohužel se vítězství nepodařilo. To, že jsme měli stejně bodů a bylo to jen o vzájemný zápas, nikoho nezajímá. Fakt je ten, že jsme neskončili první a je to svým způsobem pro mě zklamání.

Ke konci sezony se přestali objevovat mladí hráči z Opavy v krnovské sestavě. Proč?

Tam právě Opava se potácela s nějakými zraněními, tak některé potřebovala. Na druhou stranu tam nejsou jenom hráči, kteří pravidelně nastupují za áčko. Ty co hrají pravidelně, jsem ani nechtěl. Když má někdo místo v áčku, tak přece nebude jezdit do Krnova pomáhat.

Ale Opava má celkem silnou juniorku, tak jsem předpokládal, že tihle mladí hráči by mohli být častěji nasazováni. Ono se to během sezony trošku změnilo. Opavští hráči nám přestali tak často pomáhat, zrovna vám neřeknu, v čem to může být. Jestli to bylo příchodem pana Suchánka zpátky do Opavy. Pro něho byla priorita opavskou juniorku zvednout, což se mu povedlo. Ale pořád to jsou jen výsledky.

Druhá věc je, co je dobré pro toho konkrétního mladého kluka. Určitě krajská soutěž mužů má nějakou úroveň, a pokud by mladí dostali příležitost, tak by hokejově trochu porostli. Neříkám, kdyby hráli juniorskou extraligu. Ale Opava teď hraje nižší soutěž, která určitě do Opavy nepatří. A vedení by se mělo snažit z těch kluků vyždímat něco navíc. Buď je vyzkoušet v áčku nebo půjčit do Krnova, aby hráli mužskou soutěže.

Udělat z nich prostě hokejisty a třeba je prodat někam dál. Ale to je věc Opavy. Nám prostě ti hráči chyběli a taky proto jsme možná skončili na druhém místě. Takže spolupráce sice dobře začala, ale hůř skončila. To, co bylo ke konci sezony, tomu se nedá říkat spolupráce.

Mezi Krnovem a Opavou byla velká zeď, velká barikáda a tohle není spolupráce. Pokud by měla spolupráce mezi těmito dvěma kluby nějak pokračovat, tak se to bude muset celé změnit, hlavně myšlení těch lidí, co jsou v Opavě. Říkám to za sebe, takhle si spolupráci nepředstavuji.

Základní část jste sice tedy nevyhráli, ale bylo tu play-off.

Druhé místo bylo velké zklamání, ale v play-off se všechno maže. To znamená ten „neúspěch“, druhé místo, teď vystřídala ambice vyhrát play-off, jít do toho naplno a poprat se 2. ligu. A hlavně nezklamat fanoušky, kterých během sezony neustále přibývalo.

Fanoušci s klubem sezonu hodně prožívali.

Jsme za to strašně rádi. A před tím play-off nám fandili ještě víc. Dávali to najevo i na našich stránkách, kde pořád diskutovali, podporovali nás i na venkovních utkáních. Tam jezdili ve velkých počtech. Na domácích zápasech byla fantastická kulisa, bylo vidět, že hokej v Krnově lidi baví a není jim lhostejný.

Béčko Nového Jičína bylo v prvním kole papírový outsider. Je to tým, který nemá postupové ambice, protože áčko hraje druhou ligu. Všichni si mysleli, že je hladce přejedete.

Play-off je hrozně ošemetné a papírové předpoklady většinou neplatí. Všechno se maže a všechny týmy jsou na stejné startovní čáře. Nový Jičín B má v kádru spoustu hráčů, kteří hráli dlouho 2. ligu. Jsou to zkušení starší hokejisté, ale jsou tam i mladší. My jsme si mysleli, že je taky snadno překonáme. Však taky byl mezi námi čtyřicetibodový rozdíl po základní části. Navíc jsme začínali před našimi fanoušky, takže neměl být problém.

V základní části jste je čtyřikrát porazili.

No právě. A paradoxní je, že jsme s nimi hráli i poslední kolo a porazili jsme je. Takže jsme žili v tom, že nemají šanci a musíme je porazit. Ukázalo se ale, že play-off je jiná soutěž a v něm je třeba nejen srdce, ale i zkušenosti. V těchto zápasech rozhodují maličkosti. Projevilo se to v tom, že hráči, kteří celou dobu Krnov táhli, tak nebyli schopni dát gól. Ať už je to Michálek, Pavlov, Tošenovjan, Weiss, to jsou kluci, kteří dělají plno bodů.

A od těch tahounů se čekalo, že to zúročí i teď. A tihle hráči najednou jakoby na hřišti nebyli, neprosadili se a to je jedna z věcí, která zapříčinila, že jsme vypadli.

V čem to bylo? V psychice?

Play-off je určitě psychicky náročné, nasazení je jiné, hraje se chytřeji. Nevím, těžko říct, jestli to kluci nezvládli psychicky. Za sebe můžu říct, že jsem se na to těšil. Play-off jsem si užil, i když jsme prohráli. Je to krásnější hra, když tam jsou nervy a jde vám o něco a stačí moment a o všechno přijdete. V každém případě bych nesvaloval vinu na staré hráče, jak třeba říkali fanoušci a psali to třeba k nám na stránky.

Osobně si myslím že trenér Žůrek udělal všechno proto, aby ten tým byl na vyvrcholení sezony připraven. Samozřejmě byly i nějaké mezery. Třeba se moc netrénovaly přesilovky, které většinou ve vyřazovacích bojích rozhodují. Už v základní části jsme neměli přesilovky nacvičené. V tom play-off možnosti přesilovek byly, ale nevyužily se. To se musí trénovat, není to o tom, že tam dáte nejlepší hráče a spoléháte, že něco sehrají. Tam se musí složit speciální formace.

Ale co se týče trenéra, tak ten nás připravil moc dobře. Všichni hráči byli nasazováni v základní části, všichni hráli. Nikdo neměl místo v sestavě stoprocentně jisté. Hokejově vybral to nejlepší, co mohl, hráli prostě všichni ti, co měli hrát. Po taktické stránce to play-off zvládnuté bylo. Dostali jsme za dva zápasy a prodloužení tři góly, což není moc. Vyloženě jsme shořeli na tom, že hráči, kteří měli dávat góly, tak je nedávali.

Teď se vás zeptám jako manažera HK. Panuje spokojenost s prací trenéra Žůrka?

Určitě ano. Nemám žádných větších výtek, přesilovky už jsem zmínil. Ale jinak jsme s jeho prací moc spokojeni, na mužstvu se jeho práce pozitivně projevila.

Takže bude v Krnově pokračovat?

Má smlouvu do března. A takové kvality jako má Jiří Žůrek Krnov potřebuje. Teď neříkám, jestli to bude zrovna pan Žůrek, ale já doufám, že se domluvíme. Krnov potřebuje tak kvalitního trenéra. Takže určitě budeme s Jirkou Žůrkem jednat o prodloužení smlouvy, stoprocentně.

Fanoušci hodně rozebírali problém staří hráči versus mladí, že mladí seděli a staří hráli.

U nás je problém, že je mezi těmi dvěma skupinami velký věkový rozdíl, to je největší kámen úrazu. Chybí nám ta střední generace kolem třiceti až pětatřiceti let, tihle hráči by měli být v tom nejlepším hokejovém věku. Mladé máme kolem dvaceti dvou, maximálně dvaceti čtyř. Ze střední generace je jenom Pavel Michálek a Štěpán Holeš.

A pak jsou čtyřicátníci. Když si vezmete třeba Nedvěda, Jágra, v každém týmu jsou tihleti hráči. Ale v Krnově oni už hrají dost dlouhou dobu. Ale kdyby tihle hokejisti nebyli třeba, tak je trenér už dávno nestaví a nebyli by v týmu. Ale zaplať bůh za ně. Protože i když jsme dopadli tak, jak jsme dopadli, tak ti mladí se pořád mají od koho učit. Jestli to je Hudečka, Němec, Šlupina, tak tihle hráči mají mladým co dát.

Otázka je, kdy se to projeví. Teď se to neprojevilo, ale zase na druhou stranu doufám, že všechny ten neúspěch posílil a příští rok to zase může být o něčem jiném. Budou chytřejší, budou vědět o čem to play-off je.

Takže velký věkový rozdíl je, ale že by byla nějaká nevraživost mezi mladými a starými, to zase ne. Všichni ti mladí ví, že ti veteráni jsou borci, kteří něco dokázali a kteří něco umí. A oni to ukazují nejen v zápasech, ale i na tréninku. Jejich účast byla taky vysoká. Jestli Hudečka chyběl na dvou, třech trénincích, tak to je moc.

Já taky už patřím mezi starší hráče a v Krnově už hraju dvacet let. Tam ani není nikdo, kdo by měl více odehráno za Krnov než já (směje se). A je blbé, když v play-off dáme jeden gól a dá ho starý hráč (gól v prvním utkání na 1:0 dal Roman Tichý ve vlastním oslabení po sólu od půlky hřiště, poz. red.)

A jak to bude s dalším působením těchto starších hráčů v Krnově?

Je to trošku extrém, že tihle hráči hrajou. Ale další pokračování je na jejich rozhodnutí. Mě taky bude čtyřicet a necítím se, že bych měl problémy s fyzičkou, takže pokud budu moct, tak určitě budu hrát. Navíc si myslím, že ti staří jsou soudní. Až uvidí, že jim to nejde a nestačí, tak sami skončí.

Oni sami nechtějí mladým brát místo. Letos ukázali, že na to pořád mají a nejsou do starého železa. Nevím, jak Roman Šlupina. Před dvěma lety jsem říkal, že je nejlepší gólman v krajské lize. On pořád patří i ve svém věku mezi nejlepší. Ale už je vidět, že mu jiní šlapou hodně na paty, třeba Kozák z Nového Jičína nebo Volf z Orlové. Roman byl před dvěma lety bůh, ale mezi mladými má konkurenci.

Pokračování rozhovoru s manažerem HK Krnov Romanem Tichým si budete moci přečíst v dalších vydáních Bruntálského a krnovského deníku.