Kde se taková myšlenka zrodila?

Ano, minulou sobotu jsme připravili pro fanoušky a obyvatele Krnova sportovně kulturní akci. Tato akce se uskutečnila na začátku hokejové sezony 2008/2009 ze dvou důvodů. Prvním důvodem byla dostavba jižní tribuny a zázemí pro hokejisty a návštěvníky a druhý důvod byl ten, že v tomto roce došlo k výměně vedení HK Krnova. Nové vedení si na začátku sezony dalo několik cílů a priorit a právě jednou z priorit je přivést na náš krásný zimní stadion fanoušky v co největším počtu.

Na akci došlo k předání hokejové výbavy pro malé hokejisty, vystoupil kulturista, krasobruslaři a Elvis Presley revival. Povedla se akce?

Jestli se akce povedla, je otázka především pro diváky, co přišli. Avšak ohlasy, které jsem zaznamenal, byly vesměs pozitivní. Osobně si ale myslím, že je stále co zlepšovat. Pokud na dalších akcích bude plno, bude to známka toho, že se nám pořádání podobných akcí povedla. A co se týká účinkujících, tak těm musím hlavně poděkovat a pochválit je, protože všichni krásně zapadli do dění a atmosféry.

Byl jste spokojen s návštěvností? Po týdnech chladného počasí se konečně oteplilo, i přesto ale byla hala plná…

S návštěvností jsem spokojen byl. Samozřejmě, že počasí má na podobné akce velký vliv, ale naši fanoušci nás nezklamali. Většina z nich pravidelně navštěvuje naše zápasy, a tak jsem věřil, že přijdou i teď. Tuto akci jsme dělali jak pro ně, jako poděkování za věrnost, tak jsme se chtěli zaměřit i na získání nových fanoušků. Proto podobné akce budou doprovázet i další utkání.

Vstupné bylo zdarma, přičemž v hale vystoupilo několik hostů, rozdávaly se reklamy. Byla taková prezentace nákladná?

Ano, vstupné bylo zdarma. Tuto akci se nám podařilo připravit a zorganizovat ve spolupráci s městem Krnov, jehož pomoci si vážíme a děkujeme. Myslím, že to byla dobrá reklama jak pro HK Krnov, tak i pro město. Doposud nebývalo vůbec zvykem, že v Krystalu byly k vidění i jiné akce, než pouze hokej.

Budou se podobné akce opakovat?

Podobné akce se opakovat určitě budou. Hala už i v dnešní podobě nabízí určitý komfort pro diváky, akustika je tam výborná a zázemí pro účinkující je vynikající. Zatím to však budou vždy akce související s utkáním ledního hokeje nebo s krasobruslením.

V pražské O2 aréně se pořádají koncerty a jiné podobné akce. Na které se tedy můžeme těšit v Krnově?

Jak jsem už uvedl výše, plánujeme zatím kulturní akce a vystoupení spojené pouze s ledním hokejem a krasobruslením. Ale máte pravdu, podle mého názoru by klidně aréna Krystal byla schopna nabídnout podobné akce, jako jsou třeba ve zmiňované O2 aréně v Praze. Ale opravdu, zatím nemám žádné informace o tom, že by se něco takového chystalo.

Peníze jsou potřeba

Nedávno byla v Krystalu plně dokončena jižní tribuna, v dlouhodobém výhledu je i ta severní. Kdy se jí diváci dočkají?

Jižní tribuna společně se zázemím byla dokončena a zkolaudována v létě 2008. Na tu severní si budeme muset ještě počkat. Vše je závislé na peněžních prostředcích - pokud se nám je podaří sehnat, tak věřím, že by se se stavbou mohlo začít i v příštím roce. Je však potřeba připomenout, že se zimní stadion Krystal změnil k nepoznání během poměrně krátké doby. Většina z nás si určitě vzpomene, že před několika lety nebyl stadion ani zastřešen.

Jsou v plánu i další modernizace?

Co se týká konkrétních plánů, je to spíš otázka pro zastupitele města Krnov, ale doufám, že v plánu města modernizace a zvelebování zimního stadionu Krystal je. Modernizace haly pochopitelně souvisí s financemi.

Můžete komentovat, jak je na tom klub? Očekáváte větší příliv sponzorů díky pořádaným akcím?

Financí je málo ve všech sférách a co se týká sportovního odvětví, tak tam bych řekl, že je to rok co rok boj o přežití. HK Krnov má jednu výhodu – všichni hokejisté a lidé kolem hokeje a krasobruslení dělají zadarmo. Všichni tito lidé to dělají z lásky k tomuto sportu. Teď se zdá, že peníze nepotřebujeme, ale samozřejmě, že to tak není. Musíme platit náklady spojené s provozováním klubu, jako jsou například ledová plocha, autobusy, materiální zabezpečení atd. Proto musíme oslovovat různé firmy - sponzory, aby díky jejich štědrosti ve formě finančních a materiálních darů mohl hokej a krasobruslení v Krnově fungovat. Samozřejmě, že je to těžké, ale snad jsme tyto firmy z Krnova přivedli na zimní stadion a doufám, že díky pořádání podobných akcí, jako byla ta minulou sobotu, přesvědčíme a získáme další sponzory. Zimní stadion jim nabízí místo na reklamu a na zviditelnění jejich firmy.

Startuje nová sezona. Junioři mají premiéru dávno za sebou. Jak jste z vaší pozice spokojen s jejich výsledky?

Junioři už mají několik zápasů za sebou a je opravdu výborné, jak do této sezony vstoupili. Doma ještě neprohráli a zatím se pohybují v horní části tabulky. Samozřejmě, je to začátek soutěže, ale pokud budou podávat podobné výkony jako před domácím publikem, tak ve velké konkurenci dalších týmů mohou uspět.

A co publikum, chodí na juniory dost lidí?

Juniorský hokej si pozornost určitě zaslouží. Je to hokej rychlý, agresivní a takový se lidem líbí, proto je návštěvnost těchto utkání dobrá.

Není počet fanoušků ovlivněn třeba i tím, že je v Krystalu pořádná zima?

(Smích). Zima na zimním stadionu je, ale já si pamatuji dobu, když nebyl zimní stadion zastřešen a k zimě se přidal ještě vítr a sníh – to potom byla Sibiř. A i přesto tehdy přišlo na zápas 2 500 lidí,. Naši fanoušci už ví, jak proti takové zimě bojovat. Samozřejmě, že i předvedená hra může fanouška zahřát. Takže příjemnou teplotu v hale tak, jak je tomu v moderních hokejových halách, zatím ovlivňovat neumíme.

Cíle? Přední místa

Zatím v Krnově nejvíce láká fotbal, může mu vůbec hokej konkurovat?

Hokej nechce konkurovat sportu, jako je fotbal. Hlavní sezonu máme v zimě, což se jen zčásti překrývá s fotbalovou. Navíc mnoho našich fanoušků jsou i fanoušci fotbalu a těm to problém nedělá. Chceme přilákat do hlediště spoustu nových lidí, co se o sport moc nezajímají a taky mladých, aby poznali, co všechno jim sport může nabídnout a co všechno je ve sportu možné dokázat.

Zpět ke startu mužů. Jaká jsou v klubu očekávání?

Muži začali 4.10 v Karviné. Hned další týden nás v neděli čeká derby s tradičním soupeřem Horním Benešovem. Očekávání v klubu je takové – hrát pěkný útočný hokej a bojovat o přední místa v tabulce. Základem je vyhrát. Hlavně doma, před našimi fanoušky, a tak jim nabídnout pohledný hokej s množstvím vstřelených branek.

Jaká byla příprava? Trénoval tým dostatečně?

Co se týká trénování, tak klub trénoval jako obvykle. V měsíci srpnu byla dokonce možnost trénovat v Opavě na zimním stadionu, což jsme využili. Mohlo jen být více přípravných zápasů, ale snad to na rozjezd nebude mít vliv.

Za muže sám hrajete. Prozraďte, ulíval jste se na rozdíl od ostatních z tréninku, nebo jdete příkladem?

Za muže hraji několik let, v loňském roce jsem taky působil v Opavě, takže co se týká přípravy na tuto sezonu, myslím, že jsem připraven dobře. A jestli jdu příkladem, k tomu bych řekl, že všichni co hrají za muže, to dělají zadarmo a po práci. Ten příklad si bereme jeden od druhého.

Myslíte v Krnově na postup? Nebylo by hezké, kdyby se v Krnově hrála vyšší soutěž?

Všichni co soutěží, chtějí vyhrát. To je princip hry. Samozřejmě, že chceme uspět co nejlépe a budeme pro to dělat co nejvíce. Bylo by hezké, kdyby Krnov hrál vyšší soutěž a určitě by si to zasloužil. V dnešním sportu to však není jen o tom chtít, souvisí to také s jinými aspekty, třeba jestli je Krnov na to připraven? Myslím, že zatím ne.

Takže Krnov nemá na vyšší soutěž, pomineme-li finance?

Na vyšší soutěž klub nemá zatím ani dostatek financí a ani kádr, který by důstojně hrál vyšší ligu. Jaká je současná podoba kádru? Razíte cestu odchovanců, nebo se spoléháte na hráče i z jiných měst? Dnešní podoba kádru je v zásadě nezměněná už několik let. Snažíme se zapojit do mužů některé juniory a v letošní sezoně jsme konečně získali brankáře Romana Šlupinu, který se stal naším hráčem.

Jaká je tedy spolupráce s talentovanými juniory?

Spolupracovat bychom chtěli, ale junioři jsou tak plně vytíženi, že budeme rádi, když někteří nastoupí na nějaký náš zápas.

Kdo patří mezi největší opory současné sestavy?

Hlavní oporou je Roman Šlupina. Fakt, že jsme ho získali, vidím jako největší přínost pro hokejový klub. Hra začíná odzadu, je tedy jednoznačně největší jistotou. Juniory i muže trénuje Antonín Plánovský, který přišel z Opavy.

Jak ho kádr bere? Jste v Krnově s jeho působením spokojení?

V letošní sezoně je jeden trenér u obou družstev. Tím je zmíněný Antonín Plánovský, který je bývalým vynikajícím hokejistou s mnoha zkušenostmi a jde hráčům příkladem. Právě on zná nejlépe juniorské hráče a tak může doplňovat některé z nich do utkání mužů. Co se týká hodnocení trenéra, tak to je ještě brzo, jsme teprve na začátku sezony, ale věřím, že to byl správný krok. Ve vedení klubu stojíte teprve několik měsíců.

Proč došlo k tak velké reorganizaci v generalitě klubu?

Ve vedení jsem opravdu krátce, ale krnovský hokej znám velmi dobře. Tím, že za něj také hraji, mi na něm hodně záleží, a když přišla nabídka od předsedy klubu Milouše Dvořáka, abych se podílel na rozvoji klubu, tak jsem neváhal. V dnešním vedení jsou lidé, kteří se pohybují dlouhá léta v HK Krnov a navíc to dělají s chutí a s láskou k hokeji. To je dobrý předpoklad pro úspěch.

Partneři s Opavou

Jaká ja vlastně role generálního manažera v HK Krnov?

Úkolem je získat peníze, prakticky se jedná o finanční stránku klubu, aby neměl existenční problémy a podobně. V týmu rovněž působím a mám přehled o hráčích, ale není čas na to, abych už dělal sportovního manažera. Ostatně v klubu to zatím ani není potřeba.

Pomáhá vám při vaší práci právě to, že v týmu aktivně hrajete?

Určitě mi to pomáhá, oslovení sponzoři na to nahlížejí tak, že aktivně hraji a jsem v tom dění klubu. Je to záruka, že když sponzoři investují peníze, tak to bude opravdu pro hokejový klub.

Jak těžké je přilákat nové sponzory?

Je to zcela něco nového a je to poměrně velký problém. Jakmile se to rozjede, a už jsme položili základy, tak věřím, že v budoucnu to bude jednodušší jak pro mě, tak pro mé případné nástupce. Obecně firmy a společnosti, pokud nemají vztah ke sportu, tak ty peníze neinvestují.

Přišel jste z Opavy, podobně jako trenér Plánovský. Jaká je tedy spolupráce s Opavou? Má nějaké hlubší kořeny?

Spolupráce s Opavou vždy byla a doufám a přeji si, že bude i nadále. Opava je pro nás důležitý partner, co se hokeje týká. Spolupráce s přípravkou, mládeží a taky s juniory je nezbytná. Doufám, že to tak cítí i opavské vedení.

Prozraďte, jaké máte s klubem plány, ambice? Kam byste rád ze své pozice krnovský hokej nasměroval?

Plány jsou takové, aby se všem družstvům HK Krnov v lize, kterou hrajeme, dařilo a umístili jsme se v čele tabulky, aby si na stadion našlo cestu co nejvíce našich fanoušků a aby se stal hokej jako sport v městě Krnově sportem číslo jedna a abychom měli i nadále takovou podporu města Krnov jako doposud.