Na své první play-off v krnovských službách se těší i trenér Jiří Žůrek. „Bude to úplně jiné utkání, než jsme hráli v pátek v Novém Jičíně. Tady už půjde do tuhého. Hraje se jen na dva vítězné zápasy, takže oba týmy tam nechají poslední zbytky sil,“ povídal krnovský stratég.

To, že jdou Krnovští do vyřazovacích bojů ze druhého místa, z nich dělá v sérii proti sedmému Novému Jičínu jednoznačného favorita. „Určitě jsme favorit a s tou rolí se musíme srovnat. Hraje pro nás taky fakt, že jsme je v sezoně čtyřikrát porazili,“ uvedl trenér Krnova a dodával: „Novojičínští mají šikovné mužstvo, které umí na soupeře zatlačit. Ale myslím, že je to určitě hratelný soupeř.“

Ani krnovskému kouči se moc nelíbí systém vyřazovacích bojů, kdy se hraje v úterý, ve čtvrtek a případný rozhodující zápas v sobotu. „Doufám, že budeme v nejsilnější sestavě. Přece jen kluci nejsou profíci, takže když někoho z nich nepustí pracovní povinnosti, nic s tím bohužel neuděláme,“ trochu si postěžoval Jiří Žůrek. Přesto věří, že jeho tým prokáže v play-off své kvality.

Krnovští se představí v prvním zápase čtvrtfinálové série proti béčku Nového Jičína už dnes na vlastním ledě od 18.00 hodin. Hokejisté zvou všechny své fanoušky, aby je přišli podpořit při prvním důležitém kroku za vysněným vítězstvím v krajské lize.

Pavel Habram

Hrající kouč Nového Jičína Kamil Glabazňa: Krnov je pro nás přijatelnější než Orlová

Nový Jičín, Krnov Béčko Nového Jičína dnes rozehraje čtvrtfinálový souboj proti Krnovu. Pro hrajícího trenéra Novojičínských, opavského odchovance Kamila Glabazňu, je to návrat skoro do domácího prostředí.

Ve čtvrtfinále vás čeká Krnov. Jak hodnotíte tohoto soupeře?

S Krnovem jsme v základní části ani jednou nevyhráli, i když jsme hráli vyrovnaná utkání. Vždycky jsme ale odešli poraženi, protože nám nevyšla třetí třetina tak jako v pátečním, posledním utkání základní části. Celý zápas vypadal dobře, ale v poslední třetině jsme se k ničemu nedostali a inkasovali jsme dva góly.

Co musíte zlepšit, aby to tak nedopadlo i v play-off?

Do této série jdeme jako outsideři. Krnov měl v základní části o více než čtyřicet bodů více než my. My nemáme co ztratit, soupeř je velký favorit. Budeme hrát zezadu a čekat na chyby protivníka. Když nějakou udělá, tak ji musíme venku potrestat. Musíme v Krnově vytěžit z minima maximum, to znamená pokusit se tam vyhrát.

Přáli jste si pro čtvrtfinále více Krnov nebo Orlovou, která byla také ve hře?

Bylo to jedno, ale podle posledních výsledků Orlová posílila, takže kdybychom si mohli mezi těma dvěma vybrat, tak určitě je pro nás přijatelnější právě Krnov.

Budete moci využít nějaké hráče z áčka?

Už nemůžeme použít nikoho, protože existuje pravidlo o počtu startů za áčko a béčko, takže nastoupíme tak, jak jsme hráli v tom posledním domácím zápase. Kvůli tomuto pravidlu nebudeme moci použít Jana Hradila a Jakuba Hrušku, kteří právě kvůli tomu pravidlu můžou hrát už jen za áčko.

Co říkáte na to, že se letos hraje play-off i v krajské hokejové lize?

Určitě je to lepší. Je pravda, že soutěž hraje jen osm mančaftů, ale některé hrály až do konce o lepší postavení v tabulce, takže to nějaký smysl určitě má. Některé mužstva si prodlouží aspoň o týden sezónu. Každopádně to nejdůležitější je před námi.

-mak-

Kapitán Radek Fraš: V play-off chceme překvapit

Horní Benešov Stejně jako Krnov, také druhý z hokejových celků z našeho okresu, Horní Benešov, se připravuje na vyvrcholení sezony, play-off. Hornobenešovští neprožili zrovna ideální základní část, po které skončil loňský vítěz krajské ligy až pátý. V prvním kole vyřazovacích bojů se jim dnes postaví do cesty bojovní Valaši z Rožnova.

Jak viděl základní část sezony hornobenešovský kapitán Radek Fraš? A jaké má jeho tým ambice pro play-off? Na to odpoví v následujícím rozhovoru.

Po sezoně jsme až pátí, to je docela propad oproti minulé sezoně, kdy jste celou ligu vyhráli.

Do kádru v podstatě nikdo nepřišel. Navíc odešlo pár klíčových obránců. A ostatní soupeři v kraji posilovali. Prakticky celou letošní sezonu se potýkáme s úzkým kádrem, pak jezdíme na zápasy ve dvou pětkách. A když třeba přijedete do Orlové, jako teď v posledním kole a oni na vás vyrukují s dvaceti hráči, tak ve třetí třetině už taháte nohy.

Navíc všichni omladili a náš věkový průměr je okolo třiceti čtyř let. A roky nezastavíte. Zápasů je hodně, hraje se dvakrát, někdy třikrát týdně a to ten starší organismus už neregeneruje tak rychle jako ti mladí kluci. Bohužel soutěž je tak nešťastně postavena. Ten, kdo to vymyslel, neuvažoval o tom, že kluci, co hrají kraj, se hokejem neživí a chodí do práce.

Proto se taky stalo, že do Orlové nás jelo jen deset do pole, protože ostatní si nadělávali v práci, aby mohli mít volno na play-off. Teď na to nadávají všechny týmy, ale na začátku sezony nikdo z týmů, kromě nás a Krnova, nebyl proti.

V prvním kole play-off máte Rožnov. Jaký je to soupeř?

Určitě jsou hratelní. Hodně bruslí, hrají do těla a mají hodně dobrého gólmana. Teď tam mají dokonce jednu pětku z Poruby, mladé kluky. Ale nám se proti nim v letošní sezoně docela dařilo, u nich jsme oba zápasy vyhráli. Takže si myslím, že oni se nás bojí víc než my jich (směje se).

Možná, že je pro nás i výhoda, že začínáme venku, protože letos se nám paradoxně víc daří na hřištích soupeřů, hrajeme venku prostě lépe než doma. Z těch soupeřů, co jsme mohli v prvním kole dostat, je možná Rožnov tím nejpřijatelnějším.

Co podle vám může v sérii rozhodovat?

Tak na prvním místě určitě gólmani. U nás to není letos s brankáři úplně ideální. Loni nám Martin Pospíšil sezonu doslova vychytal. Ale pak povýšil v práci, kde dělá obchodního ředitele, tak má velkou pracovní zátěž. Tréninky moc nestíhá a občas jezdí na zápasy. Navíc teď je nemocný, takže na play-off ani nebude.

Máme k dispozici mladého Bezděka a Petra Vlášinka. A ten už má taky svoje roky. I když podívejte se na krnovského Šlupinu (usmívá se). No a, jak už jsem říkal, odešli nám klíčoví beci Ondrušek a Bršlica, tak uvidíme, jak na tom budeme s defenzivou.

Jaké jsou cíle Horního Benešova pro play-off?

Určitě chceme překvapit. Málokterý tým nás do prvního kola chtěl, protože nikdo neví, co od nás může čekat. Hráčskou kvalitu určitě máme. Navíc trošku vyšší věk a z toho vyplývající zkušenosti nám mohou v play-off pomoci. Protože přijde nervozita a dopadne vždycky více na mladé hráče.

Cílem je přejít přes první kolo. Když Krnov vedl, tak jsme se těšili, že když přejdeme čtvrtfinále, tak bychom si to rozdali právě s ním o finále, ale to nám nevyšlo (usmívá se). Když se nám podaří postoupit, tak potom už dostaneme někoho ze špice, ale i s takovou Orlovou se dá hrát. Už to není ten tým, co se jenom rval, chtějí hrát hokej a to nám vyhovuje. A pokud bychom ve druhém kole vypadli, určitě by to nebylo zklamání.

Tahle sezona je od začátku taková nešťastná. Začali jsme pozdě na ledě a hrajeme celou dobu tak na dvě a půl pětky. Pořád se říkalo, že na posily máme čas, jenomže pak začala sezona a všichni volní hráči už byli rozebraní. K tomu se ještě prakticky každý zápas stává, že sotva začneme hrát, už prohráváme o gól, o dva. Brankářům se nedaří a s tím hoří celý tým. A to bere strašně moc sil.

Kdo je podle vás největším kandidátem na celkové vítězství?

Orlová a Krnov, to jsou největší favoriti. V Orlové doplnili kádr a podávají po celou dobu nejstabilnější výkony. Dobře bruslí a hrají pořád ve vysokém tempu. Je jim jedno, jestli vedou o čtyři góly nebo prohrávají, jedou pořád stejně. Krnov hraje pěkný hokej. Mně osobně se líbí nejvíc v celé soutěži, mají svůj osobitý styl. Mají sílu, ale taky výkyvy. Pro ně bude důležité, když budou prohrávat, aby je to nepoložilo. V tom má Orlová nad nimi výhodu.

Pavel Habram

Vavrečka má pětačtyřicet a těší se na play-off

Je stále oporou krnovských obranných řad. Hokejista, který za krnovský tým nastupoval již v sezóně 1993/1994, ve které odehrál sedmadvacet utkání. Řeč je o matadorovi Jiřím Vavrečkovi, ten dnes oslaví pětačtyřicáté narozeniny a společně se svým týmem se chystá na rozhodující část sezony. Dnes vstoupí Krnováci do play-off, když na svém stadionu hostí béčko Nového Jičína.

Jiří, první otázka se nabízí sama ve spojitosti s vašimi půlkulatými narozeninami. Co vy a hokejový důchod?

K další sezóně v Krnově potřebuji chuť, zdraví a taky trochu času navíc. Celý svůj dosavadní život jsem hodně podřizoval hokeji na úkor rodiny. Teď jí to chci alespoň částečně vrátit, takže letošní sezonu jsem začal až ve druhé čtvrtině. Chtěl jsem jenom trénovat a udržovat se v kondici, ale kvůli nedostatku hráčů jsem byl nominován trenérem k mistrovským utkáním.

V minulosti jste se zmínil, že budete hrát tak dlouho, dokud budete mít možnost nahrávat Jirkovi Hudečkovi, změnilo se na tom něco?

Na tomto faktu se nezměnilo nic. On (Jiří Hudečka, pozn. red.) je takový věčný motor. Bereme to jako ventil, umožňující odreagovat se, vrátit trochu čas, zapomenout chvilku na pracovní stres a napětí. On má přečteného mne a já jeho. Někdy mi kluci v pětce nadávají, že hledám jen jeho, ale pro mne to je jednodušší. Zpracuje i nahrávku ve vzduchu, nebo i když nejde přesně na hůl.

Základem hokeje je jednoduchost. Já mu přihraju a jsem v klidu, že se puk do naší třetiny hned tak nevrátí. Umí si najet včas a tak, jak já to potřebuji. Získám puk, zvednu hlavu a hned mu můžu nahrát, protože on má v ten okamžik jak rychlost tak i prostor. Hrát s někým jiným, to bych se už nadřel (směje se).

Co drží hráče ve vašem věku u aktivního hokeje?

Jsem docela líný, a když nemám daný přesný čas tréninku a nepřijde SMS od Hudce (Jiřího Hudečky, pozn. red.), že jede na trénink, tak mám docela problém se k pohybu přinutit. Řád tréninků a zápasů mě pak motivuje zúčastnit se a vyrazit z domova na hokej. Kdyby nebylo Hudce, tak se už asi sám nepřinutím. Jinak mě samozřejmě těší si ve svém věku ještě něco dokázat. Chtěl jsem zkusit hrát do pětačtyřiceti, a to se mi dneska splní. Co bude dál, se uvidí.

Ale zpět k hokeji. V předposledním utkání doma s Orlovou vám ujely nervy a byl jste vyloučen po dvou větších trestech do konce utkání. Jak se to vše seběhlo?

Úhlů pohledu je více. Hlavní rozhodčí Janda mě pravidelně vylučuje už asi dvacet let (směje se). Ty dva fauly, co jsem udělal, byly podle mne docela přísně pískané. A samozřejmě svou roli hrál taky nepříznivý vývoj zápasu.

Stav byl 0:3, i když jsme se Orlové tlačili do branky a pořád jsme nebyli schopni dát gól. Odezva na webu po zápase byla přehnaná, ale byla typická pro české prostředí. Na pěkné akce se neupozorňuje, ale na ty špatné okamžitě.

Když jsme načali utkání s Orlovou. I pro mladší hráče bylo fyzicky dost náročné. Jak se cítíte ráno po takovém utkání?

Když jsi mladý, tak jsi nezkušený a najezdíš víc kilometrů, chodíš pozdě spát, obědváš knedlíky, hodně piješ, chodíš v pátek tančit a podobně. Čím jsi starší, tak jsi zkušenější, a víš dopředu, co protihráč může udělat, a zkrátíš si cestu, nebo si na něj počkáš. A když hraju zápas s Pardym (Pavlem Němcem, pozn. red.), tak najezdím o polovinu méně, protože si každý hlídáme svoje.

S mladýma jsem pořád ve střehu. Ráno je nejhorších prvních 100 metrů a pak už to jde. Chodím každé ráno krmit a venčit svoje pejsky, což mi zabere asi tak půlhodinku a jak se vrátím, tak už si obleču normálně i ponožky (směje se).

V pátek proběhla vítězná generálka na čtvrtfinále play-off s Novým Jičínem. Kde jste viděl rezervy krnovského týmu?

Rezerv bylo v utkání spousta. Byl to ale typický zápas, kdy už o nic nešlo a kluci hráli uvolněně a tím i lehce lajdácky. To ukazuje i nebývale mnoho neproměněných samostatných nájezdů. Pak stačí několik chyb v obraně a může být malér.

Vyhrálo se, to je hlavní. Dneska to už ale musí být něco úplně jiného a já věřím, že to bude jiné. Kluci se na play-off těší a věřím, že dojdeme hodně daleko.

Jak by jste zhodnotil právě ukončenou základní část soutěže?

Myslím si, že krnovský fanoušek může být spokojený, jak s předvedenou hrou, tak s výsledky. Podařilo se do týmu zapracovat několik mladých kluků, což je dobře. Trochu mne zamrzela reakce na webu na nás „dědky“. Jsme v týmu po čtyřicítce čtyři, ale ostudu neděláme. Jágr má čtyřicet a hraje NHL, Nedvěd má čtyřicet a je v reprezentaci, tak proč by pár dědků nemohlo hrát krajskou ligu? To samozřejmě myslím trochu s nadsázkou.

Ale my se nikam necpeme. Třeba Pavla Němce jsme půl roku přemlouvali, ať se vrátí, protože mladých beků moc není, nebo kvůli pracovnímu vytížení nemohou chodit pravidelně.

Jak bude podle vás probíhat, po roční odmlce, letošní play-off?

Pokud do toho někdo nevloží zase nějakou nekalou politiku, jako minule Studénka, tak by to mohlo být zajímavé. Příště by se pánové v Praze mohli trochu zamyslet nad termíny zápasů. Hrát úterý, čtvrtek, sobota je blbost. Chodíme všichni do práce. Středa, sobota by bohatě stačila. Může to poznamenat i úroveň zápasů. Přesto se už těším, bude to hodně zajímavé.