První kolo florbalového Poháru České pojišťovny je minulostí. Po bojích v základních skupinách se mohou z postupu do dalšího kola radovat i florbalisté Orcy Krnov , kteří dali vzpomenout na svou loňskou spanilou jízdu florbalovým pohárem.

V sobotu a v neděli odehráli Krnováci, kteří hrají Moravskoslezskou ligu (4. liga), v Opavě čtyři utkání. Postupně se střetli s domácím klubem P.E.M.A. Opava, čerstvým druholigovým nováčkem, s východočeským účastníkem třetí ligy z Letohradu, Novým Jičínem hrajícím nejnižší severomoravskou soutěž a nakonec s Frýdkem-Místkem, týmem, který v uplynulé sezoně spadl z druhé ligy.

Poslední vteřiny rozhodly o remíze

Hned první sobotní duel Orcy byl velkým slezským derby s domácí Opavou. Rivalita obou klubů je notoricky známá. Vzájemné střetnutí Opavy a Krnova mají vždy velký náboj a spoustu emocí. Krnovští vstoupili do zápasu aktivněji a od úvodních vteřin se jeden útok za druhým valil na branku Opavy. P.E.M.A. se rozjížděla hodně pomalu, také proto se hned na počátku třetí minuty povedlo Orce otevřít skóre. Tomáš Kondrát zakončoval do prázdné branky. V deváté minutě už vedl Krnov 2:0. Opět Tomáš Kondrát využil zmatku v obraně Opavy a opakovanou střelou zvýšil. Když pak Štěpán Lhoťan využil tři minuty před přestávkou přesilovku, zdálo se, že krnovské nic nezastaví.

Opavě se sice podařilo na počátku prostřední části snížit, ale Orca se vrátila do tříbrankového vedení využitou přesilovou hrou, kdy poprvé v dresu Orcy skóroval Filip Fňukal. V posledním dějství se čekalo, jestli se P.E.M.A. ještě zvetí nebo si Krnov dokráčí pohodlně k vítězství. Ještě čtyři minuty před koncem to vypadalo na druhou možnost, jenomže pak se Krnováci nechali dvakrát po sobě zbytečně vyloučit a Opava trestala. V jedenácté minutě už to bylo jen 4:2. Minutu a čtvrt před závěrečnou sirénou P.E.M.A. ještě odvolala gólmana a zužitkovala výhodu dvou mužů v poli, 4:3. V posledních šedesáti vteřinách vyvinuli opavští opravdu drtivý tlak, nastřelili dvě tyče a břevno. A čtrnáct sekund před koncem se dočkali vyrovnání na 4:4.

S.K. P.E.M.A. Opava - FBC Orca Krnov 4:4 (0:3, 1:1, 3:0)

Branky Krnova: Kondrát 2 (Miškov 2), Lhoťan (Miškov), Fňukal (Kondrát)

Letohrad nebyl překážkou

Východočeský tým přijel s pouhými sedmi hráči do pole, a tak kladl odpor jen v první třetině. Letohradští se soustředili výhradně na obranu, dobře zahušťovali prostor před vlastní brankou a pokoušeli se přecházet do brejků, což se jim ovšem moc nedařilo. Florbalisté Orcy se dokázali v úvodní části prosadit jen dvakrát po gólech Adama Gajdoše a Tomáše Kondráta. Po přestávce už Letohrad začal fyzicky odpadat, úměrně tomu se měnilo i skóre ve prospěch Krnova. Po dalších dvou gólech Adama Gajdoše se trefili také Ondřej Miškov, Tomáš Kondrát a Daniel Hrbolka. Protivník dosáhl jednoho čestného úspěchu. Před třetí částí bylo o vítězi jasno. Krnovští v pohodě dohrávali a trefili se ještě pětkrát a Letohrad jen jednou. Orca si v klidu dokráčela k vítězství 12:2.

FBC Orca Krnov - FBC Letohrad 12:2 (2:0, 5:1, 5:1)

Branky Krnova: Adam Gajdoš 3 (Hrbolka 2), Kondrát 3 (Matušinský, Lhoťan, Miškov), Miškov 2 (Zajac 2), Lhoťan 2 (Kondrát 2), Hrbolka (Jiří Gajdoš), Krvač (Fňukal)

Po první třetině bylo po zápase

Nový Jičín patřil k papírovým outsiderům skupiny, což se ukázalo i na hřišti. Jediným, kdo novojičínské držel alespoň trochu nad vodou, byl jejich vynikající brankář. Ani ten však nedokázal zabránit tomu, aby se Krnovákům podařilo hned v úvodní třetině pětkrát rozvlnit síť za jeho zády. A to ještě Ondřej Miškov neproměnil trestné střílení. V prostřední části začali novojičínští trochu kousat. Orca spokojená s vedením polevila a soupeři se podařilo vstřelit tři góly v řadě a snížit na 5:3. Krnov se ale probudil a dál válcoval soka. Do druhé pauzy se prosadil hned čtyřikrát. Do konce utkání se krnovští prosadili ještě pětkrát. A jelikož se Novému Jičínu povedlo dvakrát doklepnout míček za brankovou čáru, skončilo měření sil vítězstvím Orcy v poměru 14:5.

FK Gůfuň Nový Jičín - FBC Orca Krnov 4:15 (0:5, 3:4, 2:5)

Branky Krnova: Hrbolka 4 (Fňukal 2, Krvač), Kondrát 3 (Miškov 3), Vrchovský 2 (Miškov, Lhoťan), Lhoťan 2 (Miškov 2), Adam Gajdoš (Krvač), Krvač (Fňukal), Matušínský (Miškov).

Jako na houpačce

Pokud by Orca porazila Frýdek-Místek, mohla skončit ještě na druhém místě skupiny. Na první příčku mohla pomýšlet jen, pokud by soupeře porazila o více než dvanáct branek, což bylo jen v oblasti teorie. V každém případě byl od prvních minut k vidění vyrovnaný florbal. Krnovští měli mírně herně navrch a v rozmězí páté a šesté minuty to i potvrdili gólově. Trefil se Ondřej Miškov a po něm využil přesilovku Štěpán Lhoťan. Protivníkovi se do přestávky podařilo jen snížit na 2:1.

Druhá třetina opět nabídla vyrovnaný zápas, ale aktivita se pomalu přelévala na hokejky frýdeckých. Dvěma brankami v páté a poslední minutě prostředního dějství převrátili stav na svou stranu. Úvodních třiašedesát vteřin závěru zase patřilo Krnovu. Po střelách Ondřeje Miškova a Daniela Hrbolky vedla Orca 4:3. Neradovala se však dlouho. Hned za minutu bylo po náskoku. Frýdek-Místek pak využil většího důrazu na brankovišti před krnovským brankářem René Frydrychem a odskočil do vedení 6:4. Krnováci se vrhli do útoku, ale odměnou jim už byla jen rána Daniela Hrbolky, který snížil na konečných 5:6 z pohledu Krnova.

FBC Orca Krnov - FBC Frýdek-Místek 5:6 (2:1, 0:2, 3:3)

Branky Krnova: Miškov 2 (Kondrát), Hrbolka 2 (Krvač Fňukal), Lhoťan (Vrchovský)

Ve druhém kole na Štěpánkovice

Základní skupinu tak vyhrála opavská P.E.M.A. Na druhé příčce skončili florbalisté Frýdku-Místku a Orca Krnov zaujala třetí postupovou pozici. To znamená, že se v neděli ve druhém kole Poháru České pojišťovny utká opět v Opavě se Štěpánkovicemi. Čtvrtý skončil Letohrad a poslední Nový Jičín.

Orca Krnov:

Frydrych (Opava, Letohrad, F-M), Mužík (Nový Jičín) Vrchovský, Matušinský, Adam Gajdoš, Jiří Gajdoš, Zajac Kondrát, Lhoťan, Miškov, Hrbolka, Fňukal, Krvač, Blaho.

Lhoťan byl s výkony spokojen

Krnov - Hrající trenér florbalové Orcy Krnov Štěpán Lhoťan byl po bojích v základní skupině Poháru České pojišťovny velice spokojený. Jeho tým se prezentoval bojovnými výkony plnými nasazení a důrazu jak v osobních soubojích, tak i před brankou. Nakonec se mu podařilo postoupit do dalšího kola ze třetího místa, před ním se umístila jen druholigová Opava a třetiligový Frýdek-Místek.

Jak jste spokojený s výkony týmu v základní skupině Poháru?

Myslím si, že jsme ukázali, že hrát umíme. Předvedli jsme povedené výkony a naznačili jsme, že v Moravskoslezské lize budeme patřit k těm silnějším týmům. Ukázali jsme, že můžeme držet krok jak s třetiligovým týmem, tak i s čerstvě druholigovým. S druholigovou Opavou jsme přišli o vítězství v posledních sekundách, s třetiligovým Frýdkem jsme prohráli jen o gól po vyrovnaném průběhu a jak Letohrad, který hraje také třetí ligu, tak i Nový Jičín, jsme porazili s přehledem. Takže já vidím po té základní skupině jen samá pozitiva.

Vždycky je ale co zlepšovat…

Jediné, co je třeba zlepšit a dělá nám to velké problémy, je rozehrávka a založení útoku. Je to dáno podmínkami, ve kterých trénujeme. Máme jen malou tělocvičnu a tam hru v pěti natrénovat nemůžeme. Nemáme zažité to načasování přihrávky ve velkém prostoru. Potom se naše hra stává statickou. Ale to vypilujeme a v sezoně se v lize určitě nemáme čeho bát. Myslím, že budeme hrát nahoře.

Hráčská základna se v Orce před sezonou rozšířila

Přišly nám nějaké posily. Kromě A-týmu jsme založili i béčko. Bude větší konkurence, větší tlak na kluky a bude z čeho vybírat. Do tréninku se nás taky zapojí více a nikdo nebude mít místo jisté. To si bude muset vybojovat na základě výkonů.

Můžeme tu sestavu, co se představila na Poháru, považovat za základ A-týmu?

Moje koncepce je taková, že všichni dostali před sezonou prostor, aby se ukázali. Teď jsme postoupili do dalšího kola, takže nás čeká ještě minimálně jeden „přípravný" zápas před ligou. Do 14. září musí být uzavřena soupiska, takže po těchto zápasech budu mít ještě chvilku času obě sestavy promyslet. Tady přijeli všichni pohromadě, i když někteří kluci nemohli. Počítám, že tak dvanáct hráčů bude v áčku a zbytek půjde do béčka.

Kromě hráčů v poli se tu představili i dva vaši brankáři. René Frydrych, vaše jednička, by měl nastoupit na vysokou školu. Jak to tedy bude s brankáři?

Máme dva gólmany, Vojtu Mužíka a právě Rendu Frydrycha. On jde buď do Brna nebo do Prahy, ale slíbil, že za nás bude chytat i nadále. On je pro mě jasná jednička A-týmu.

Hodně se mluvilo o derby s Opavou. Bývají to vyhecované zápasy. Jak to vypadalo z tvého pohledu?

Mělo to velký náboj. Všem, kdo byli v hale, se to muselo líbit. Mně osobně se to utkání taky líbilo. Zas až tak vyhecované to nebylo, jak se o tom mluvilo před zápasem. Takové to klasické pošťuchování a nějaké občasné slovní výměny, to tam bylo, ale to k tomu sportu patří. Sport je o emocích. Ale že by se v průběhu objevily nějaké zákeřnosti, to vůbec ne.

Nakonec skončil zápas 4:4, ale sahali jste po vítězství.

Výsledek 4:4 je pro mě jako výhra. Chtěli jsme zahrát dobrý zápas proti soupeři z vyšší soutěže, nepovedlo se. Žádnou ostudu jsme neudělali, takže jak říkám, 4:4 je pro mě výhra.