Riskoval vlastní ostudu, ba i prohloubení ponurých výsledků a ztrátu naděje na vítězství v základní skupině krajské ligy. Jenže překvapivá změna u kormidla krnovských hokejistů, a tedy odvolání kouče Antonína Plánovského, se ukázala být prozíravým tahem. Pod taktovkou Milouše Dvořáka mužstvo neztratilo jediný bod a po sobotním skalpu Rožnova pod Radhoštěm vstoupí do vyřazovací části jako favorit číslo jedna.

Nebylo proto divu, když důležitá výhra uvedla předsedu krnovského klubu do veselé nálady. „Pana Plánovského jsme odvolali na základě toho, že během ledna vznikla v mužstvu špatná atmosféra. Ztratili jsme moc bodů, prostě jsme se usnesli na změně,“ ohlédl se Dvořák za nedávnou změnou na pozici kouče, do níž sám nastoupil.

Bludné fámy o tom, že Antonín Plánovský byl odvolán proti své vůli kvůli prodeji utkání juniorů, Dvořák rezolutně vyloučil. „Kdyby prodal zápas s juniorkou, tak bychom ho přece nenechali dál trénovat,“ kroutil Dvořák udiveně hlavou a začal číst úryvek z oficiálního textu k odvolání, na němž se usnesl výkonný výbor klubu.

Odvolání bylo jednomyslným přáním celého výboru?
Ano, domluvili jsme se tak na výboru.

Trenéra Plánovského musela tak nečekaná zpráva zaskočit.
Pan Plánovský nebyl moc nadšený, ale jako trenér musel vidět, že mužstvo prohrává a nedaří se mu. Doufali jsme, že změna bude pro mužstvo přínosná a dodá mu nový impuls. V týmu byla špatná atmosféra, vztahy v kabině byly napnuté. Proto jsme přikročili k odvolání.

A jak vás tedy přijali hráči?
Jak asi víte, dřív jsem dělal u týmu vedoucího mužstva. V klubu jsem prakticky od jeho založení, se všemi hráči vycházím velice dobře a myslím, že změnu asi přivítali v dobrém duchu.

Myslíte, že změna na pozici trenéra Krnovu prospěla?
Vždyť jste to viděl sám. Vyhráli jsme už minulý zápas, teď jsme porazili i Rožnov pod Radhoštěm. Chtěli jsme vyhrát základní skupinu a to se podařilo. Jsme moc rádi.

Jenže zápas s Rožnovem se dlouho nevyvíjel podle představ domácích fanoušků.
Chtěli jsme hrát ze zajištěné obrany a především střílet, doufali jsme ve vyšší frekvenci střelby. V první třetině se ale týmu vůbec nedařilo. Navíc jsme měli několik vyloučených, což výkonu taky nepomohlo, hra pak byla rozháraná. O přestávce jsme si řekli, že už musíme zabrat i kvůli divákům, kteří na stadion přišli. Mančaft se nabudil, a přestože jsme ještě dostali gól na 0:2, výsledek jsme dokázali obrátit. Dokud jsme byli ve třetí třetině v plném počtu, tak jsme Rožnov jasně přehrávali. Dost mě ale překvapili rozhodčí, oběma týmům totiž neměřili stejným metrem. Zatímco sudí nepískal zákeřné fauly soupeře, nás v první třetině vyloučili za drobnosti. Už tady byli lepší rozhodčí.

Do poloviny zápasu jste se dost trápili. Co podle vás vedlo k obratu?
Větší nasazení a chuť. Možná soupeřům došly i síly, ale myslím, že jsme vyhráli hlavně díky většímu nasazení, zpřesnění přihrávek a zefektivnění střelby.

V závěrečné třetině měli domácí spoustu šancí, ať už to byl Hudečkův neproměněný nájezd, či brejk Romana Tichého. Nestrachoval jste se o důležité vítězství?
Podívejte se, strach je pokaždé (směje se). V poslední třetině jsme byli lepší, ale nevyužili jsme šance a závěr jsme dohrávali v oslabení. To víte, že nejen já jako trenér, ale i hráči se třepou o výhru. Kluci se ale snažili, při oslabení se nám dařilo vyhazovat puky. Hráčům jsem poděkoval za bojovnost.

Určitě se shodneme na tom, že jedním ze strůjců vítězství byl kapitán Jiří Hudečka.
Jirka zahrál moc dobře, nicméně bych chtěl vyzdvihnout také Ondru Pavlicu, Bednárka i Vavrečku. Tentokrát ale zabojovali všichni, kteří se objevili na ledě. Hudečkovi však zápas sedl mimořádně.

Vaši svěřenci jsou vítězem základní skupiny, co tedy znamená první příčka pro krnovský klub? Trenér Plánovský před sezonou držel ambice na uzdě.
Na začátku sezony jsme rozhodně nedoufali v takové umístění. Snažíme se totiž do mančaftu zapracovávat naše odchovance, kteří vychází z juniorky. Když se podíváte na složení mužstva, tak přibližně sedmdesát procent hráčů jsou odchovanci Krnova. V takovém trendu chceme dál pokračovat, protože v juniorce i dorostu jsou kluci, kteří se už nyní jeví, že by do hlavního mužstva mohli časem zapadnout.

Bude však klubu domácí základna stačit?
Jsem patriot a razím teorii, že pokud je to možné, ať hrají kluci z Krnova. Místní hokejisté mají rodinu a kamarády, ti se na ně přijdou podívat. Tím pádem Krnov hokejem žije. Rozhodně bych nechtěl jít cestou Horního Benešova, který si nakoupí hráče a pak s námi soupeří o čelo tabulky, ale v sestavě nemá jediného odchovance. A kluci jako Vavrečka, Hudečka nebo Tichý už s námi hrají snad možná patnáct sezon, takže je beru taky jako Krnováky. Alespoň se od nich něco naučíme. Byl bych rád, kdyby jádro týmu pocházelo z naší krnovské líhně. S pomocí města jsme vytvořili v Krnově výborné podmínky. Děláme vše pro to, aby u nás Krnováci hráli a hokej byl jakousi sportovní pýchou Krnova.

U trenérského kormidla zůstanete asi do konce sezony, že?
Do konce sezony to už dojedu. Jsme v rozehrané soutěži a do konce play-off schází dva, nanejvýš šest zápasů. Už není třeba do týmu někoho dosazovat, hráče znám moc dobře. Hodně jsem jich trénoval už v mládežnických družstvech.

Prozraďte, jaké jsou ambice Krnova pro play-off? Nemyslíte už na postup do druhé ligy?
Podívejte, první stupeň je Studénka, tu bychom chtěli porazit. Tak trochu jsme si ji i přáli, věříme si. Až potom se uvidí, ale samozřejmě bychom chtěli vyhrát celé play-off.

A co ten postup?
Ještě nevíme, jaký bude postupový klíč a struktury soutěží, to bychom předbíhali. Současná struktura druhé ligy je ale dokonce časově náročnější než samotná extraliga. A to si představte, že naši kluci chodí všichni do práce, hokej hrají pro zábavu a zadarmo, nanejvýš za párek. Těžko by se mohli ve čtvrtek dopoledne sbalit a odjet třeba někam do Žďáru nad Sázavou, přijet ve tři hodiny ráno a potom jít ještě do práce.
Tohle by si měl někdo uvědomit. Jsou to ryzí amatéři a soutěže by se jim měly trošku ušít na míru. Kluci se hokejem neživí, hrají proto, že je baví. Nad tím by se měl někdo pořádně zamyslet!

Jak to myslíte, ušít na míru?
Dívejte, ve druhé lize je myslím čtrnáct mančaftů a nás je pouze šest. Kdyby se to spojilo jako dřív a jezdilo se v okruhu takových sto padesáti kilometrů, v soutěži bylo dvanáct nebo čtrnáct mančaftů a hrálo se jednou za týden, tak by byla soutěž pro veřejnost i hráče daleko poutavější, než když hrajeme v sezoně čtyřikrát s nějakou Studénkou, s kterou se utkáme ještě v play-off. A to si vezměte, že my sice hrajeme dál, ale Rožnov dnešním dnem skončil. Venku je metr a půl sněhu a oni musí sezonu pověsit na hřebík! V září se dělá led za těžké peníze a končí se v největší zimě. Nad tím by se měl prostě někdo zamyslet.