Už zítra hraje družina trenéra Marka Harazima na ledě posledního týmu krajského přeboru, v Rožnově pod Radhoštěm. Ještě nedávno by o favoritovi nebylo žádných pochyb, ale bez potrestaného kvarteta hráčů včetně Romana Libigera, který ve středu inzultoval sudího, to bude mít Horní Benešov těžké.

Kouč Harazim rozhodně nezastírá, že hostující mužstvo udělalo ve Frýdku-Místku obrovskou a neomluvitelnou chybu. „Hráči to nezvládli, ale prvotní vinu vidím v rozhodčích,“ řekl. „Hlavní sudí naprosto ztratil kontrolu nad zápasem. Za stavu 4:4 bezdůvodně vyloučil dva naše hráče a když se za ním poté přišli další zeptat na to, co se děje, tak je vyhazoval po deseti minutách,“ pokračoval.

Na adresu mladých arbitrů se nepříliš lichotivě vyjádřil už i šéf Horního Benešova Antonín Pražák a Harazim přitakával: „Rozhodčí nás hodně poškodili. Přece nemůžou být na krajský přebor delegováni dvacetiletý kluci.“ Z amatérského videozáznamu pořízeného fanouškem je patrné, jak se hostující Roman Libiger snaží zaútočit na rozhodčího jako smyslů zbavený. „Nevydržel to a vybouchl, dostal naprostý amok. Nebudu to však omlouvat, je to naše chyba,“ přiznal. „Vše ale vyšlo ze zápalu boje, rozhodně nebylo žádným úmyslem někoho zranit,“ dodal.

Trenéra Horního Benešova situace mrzí o to víc, že byl blízko k cennému skalpu momentálně druhého celku krajské tabulky. „Zápas to byl na pohled kvalitní a hlavně byl v rychlosti, kluci si hrábli na dno svých sil,“ uzavřel Marek Harazim.

Špaček: Za čtyřicet let v hokeji jsem ještě nic podobného nezažil

Trenér Frýdku-Místku Tomáš Špaček neměl pro agresivní chování hráčů Horního Benešova pochopení. „Nebyl v tom jen jeden hráč, zápas byl ovlivněný z třetí strany, rozhodčím i hráči soupeře,“ říkal po utkání. Co však přesně měl na mysli se svým výrokem o třetí straně, odmítl Špaček odpovědět.

Být v roli hlavního arbitra, frýdecký kouč by zápas ukončil už po incidentu v úvodu závěrečné třetiny, kdy vedoucí hostujícího mužstva Antonín Pražák napadl sudího. „Utkání mělo skončit už dříve. Já jsem spal klidně, mám čisté svědomí. Zajímalo by mě ale, jak spal trenér Harazim. Asi dobře, protože mi nepřišel ani podat ruku, asi jim chybí sportovní duch,“ pokračoval Špaček. „Myslím, že si to sami uvědomili. Z utkání odcházeli hodně špatní,“ dodal.

Podobně jako trenér Harazim, i jeho protějšek na domácí lavičce ocenil svižný a vyrovnaný zápas. Až do osudné 52. minuty, kdy se Horní Benešov, potažmo Roman Libiger poddal vášním, sahala po vítězství obě mužstva. „My jsme ale byli blíže, Benešov měl málo hráčů a ke konci nám už fyzicky nestačil,“ měl jasno. „Benešov je v každém případě velmi kvalitní soupeř, ale ve středu byli skutečně extrémně vyhecovaní,“ dodal.

Podle Špačkova mínění neměl být rozhodčí až tak benevolentní. Kdyby nasadil přísný metr už od začátku, nemuselo k žádnému incidentu vůbec dojít. „Mysleli si, že rozhodčí jim bude tolerovat fauly až do konce zápasu. Když jim v závěru docházely síly, faulovali tak, že už to hraničilo se zraněním,“ doplnil. „Za svoji čtyřicetiletou kariéru jsem nic podobného nezažil. Rozhodčí je pánem na ledě, ale on to vyloženě nezvládl,“ dodal.

Špaček si cení především toho, že jeho svěřenci udrželi nervy na uzdě a celý incident přestáli bez jakéhokoliv trestu či újmy. Ostatně agrese Horního Benešova byla namířena pouze směrem k arbitrům a domácí hokejisté během konfliktu jen přihlíželi běsnivým výpadům Libigera. „Jsem naprosto spokojený, že se do toho nezamotali naši hráči a že jsme nebyli původcem toho zla, které se odehrálo na ledě,“ vyprávěl.

Frýdecký trenér zároveň vyvrátil, že by od středy cítil vůči Hornímu Benešovu větší zášť. „To v žádném případě, prostě to vyplynulo z utkání. Ať si vezme ponaučení ten třetí, který to zavinil,“ znovu si neodpustil zmínku o jakési osobě, jež měla do osudu utkání promluvit.

Video zachycující incident naleznete ZDE.