Devátého května má zastupitelstvo města Krnova rozhodnout, jestli hokejový klub pochybil, nebo ne a jaký bude další postup. Hokejisté už více než půl roku čekají, jaký bude jejich další osud v Krnově. Může se také stát, že slibně se rozvíjející hokejový klub, včetně výborně nastartované mládeže, z Krnova zmizí, anebo přinejmenším už nebude reprezentovat město Krnov. Nad těmito otázkami se zamýšlel manažer HK Krnov Roman Tichý.

Může se stát, že hokej z Krnova zmizí?

Hokejový klub jako takový na základě nějakého protokolu určitě nezmizí. Jestli tam jsou nějaké nedostatky a jsou oprávněné a potvrdí se to, že někdo udělal nějakou chybu, za kterou je zodpovědný, tak všechno dáme do pořádku, ať můžeme fungovat dál.

Jak tedy bude pro hokejový klub vypadat rok 2012, vzhledem k tomu, že máte pozastaveny dotace z města?

To je ta otázka, kterou bychom si měli položit. Máme už skoro polovinu roku a já nevím o tom, že by město Krnov chtělo hokejisty podpořit, tím pádem vůbec nevím, jestli nám město nějaké peníze dá, nebo jestli pomůže nějak jinak, aby hokej v Krnově zůstal.

Chcete říct, že nevíte, zda vůbec zahájíte přípravu na novou sezonu?

My jako hokejový klub naštěstí nejsme závislí jen na penězích z města, prostředky města jsou zhruba třetina rozpočtu klubu. Díky štědrosti sponzorů, hlavně krnovských sponzorů a firem, které nás podporují už několik let, jsme schopni postarat se o to, aby naše mládež začala s letní přípravou teď začátkem května. Budou mít třikrát týdně tréninky, ale zase nemůžu říct stoprocentně, kde ty tréninky budou, protože nevím, jestli nám město umožní trénovat v některé tělocvičně nebo třeba na zimním stadionu. Tyhle věci nejsou vůbec vyřešeny.

To máme mládež. A co muži?

Muže zatím řešíme individuální přípravou. Vzhledem k tomu, že nevíme, jestli nás město podpoří, tak je necháváme individuálně trénovat. Společná příprava stojí peníze a my musíme šetřit. A když šetřit, tak určitě ne na dětech, ale právě na mužích.

Přes všechny těžkosti, skládá se už tým na příští sezonu? Jsou nějaké příchody a odchody?

O odchodu nevím žádném. Objevily se spekulace ohledně odchodu Romana Šlupiny do Horního Benešova, ale to se nezakládá na pravdě. Nevím, kdo tuhle fámu vypustil. Šlupina je náš hráč a co jsem se s ním bavil a mám informace, tak chce pokračovat v Krnově. O dalších hráčích nevím nic nového, takže kádr by měl zůstat v podstatě stejný. Uvidíme, jestli budou pokračovat starší hráči. Ale jak říkám, kostra týmu by měla být stejná. Co se týče příchodů, tak zatím taky není nic dořešeného, ale nebudu říkat, že nejednáme. Jednání ohledně nějakých posil probíhají.

Kromě hráčů musíte vyřešit i funkci nového trenéra.

To je další věc, post trenéra mužského áčka. Jirka Žůrek odešel do Letňan, takže musíme vyřešit příchod nového trenéra. Už jsme měli jednoho trenéra skoro podepsaného, jméno zatím neřeknu, jednání stále probíhají. Nic ještě není oficiálního, tak o tom nechci moc mluvit. Jednáme samozřejmě s několika trenéry a já věřím, že získáme kvalitního trenéra. Chceme pokračovat v tom nastoleném trendu, tedy měl by přijít ambiciózní trenér, který bude chtít vytáhnout krnovský hokej zase trochu výše. Takové lidi tady potřebujeme a takovými lidmi se chci jako manažer hokejového klubu v Krnově obklopovat. Musím ale říci, že právě kvůli nejasné situaci kolem budoucnosti klubu, mám při jednání s trenéry docela problém. Nemůžeme dát zatím nikomu stoprocentní záruky, že hokej v Krnově bude pokračovat, a to může potencionální kandidáty na funkci trenéra odradit. Bohužel je to vyústění celé situace.

Co se stane, když město hokej nebude chtít podpořit? Plánujete, že by se třeba hokejový klub z Krnova stěhoval?

Já bych tuhle variantu v žádném případě nechtěl připustit. Lidé, co dělají v Krnově hokej, to nedělají pro peníze, ale proto, že mají hokej a Krnov rádi. Dělají to srdcem. Já taky v Krnově hraji už dvacet let, a i když jsem z Opavy, tak srdcem jsem Krnovák. Pro nás všechny je čest hájit barvy Krnova. A nynější situace není jednoduchá nejen pro vedení klubu, ale i pro hráče. Ale na druhou stranu jsme komerční sdružení, které žije z toho, co sežene od sponzorů. Jestli nám pomůže ještě město, tak je to velký přínos. Neříkám, že jsme na tom závislí, ale je to velká pomoc. A když v polovině roku nemáme žádné jistoty, ani žádný příslib od města, tak samozřejmě musíme hledat náhradu. Už jsem říkal, že pomoc od města dělá asi třetinu rozpočtu a pokud ji nemáme, tak to samozřejmě chybí. Pak tu třetinu musíme shánět jinde. A jedna z možností je, že budeme třeba trénovat někde jinde, tam, kde nám vyjdou cenově vstříc. Další možnost, že najdeme nějakého sponzora, který tu třetinu nahradí, a budeme hrát pod jeho hlavičkou. Takže název HK Krnov zmizí z hokejové mapy a nebudeme hrát pod městem Krnov. Je to otázka řešení, ale my to musíme řešit co nejrychleji, neodkládat to, protože letní příprava už začíná a ani se nenadějeme a začne soutěž. Zatím nemám informace z města, že by byl nějaký enormní zájem, aby krnovský hokej v Krnově pokračoval.

Krnov má nádherný zimák s perfektním zázemím. Lidé v Krnově mají hokej rádi. Návštěvy fanoušků na utkáních jsou daleko nejvyšší v krajské lize. Dochází podle vás městu, že o tohle všechno mohou Krnov připravit?

Za tu dobu, co tady působím, tak se o hokeji začalo víc mluvit, přilákali jsme fanoušky na ten náš krásný stadion, který opravdu nemá v kraji konkurenci. Město Krnov může být na zimák právem hrdé, protože je opravdu povedený. Lidé na hokej chodí. A nejen na hokej, zvedly se třeba i příjmy za veřejné bruslení, chodí více dětí. Městu by mělo dojít i to, že když nás nebude chtít podpořit, tak se může stát, že to bude liduprázdný stánek, kde nebudou žádné reklamy, kde nebude nikdo, jen prázdné šatny. Nevím, jestli si to město uvědomuje do těchto posledních detailů.

Samozřejmě nepředbíhejme, jak to všechno dopadne. Může se stát, že s městem dohodneme na nějaké variantě. Něco jsme jim navrhli a pokud to vyjde, tak samozřejmě budeme pořád pod hlavičkou Krnova. A řekněme si upřímně, reprezentujeme město Krnov, letos jsme po základní části soutěže byli druzí, máme i mládežnické úspěchy. Všude se mluví o městě Krnov jako o hokejovém městě. Všichni soupeři se do Krnova na náš zimák vždycky těší. Já osobně věřím, že se všechno dá do pořádku a všechno se dohodne tak, že budeme mít nadále název, a nejen název, Krnov.

Máte nějakou vizi spolupráce s městem Krnovem?

Zaslali jsme návrh a už jsme s představiteli i mluvili, jak by si hokejový klub představoval pomoc od města. Na základě toho, že nám město vždycky posílalo peníze, tak z toho může vyplynout spousta spekulací, jestli se použily správně, nebo ne. Jestli peníze nešly někam, kam by jít neměly. Proto hokejový klub žádné hotové peníze od města Krnova nechce. Nepotřebujeme peníze, aby nám přišly na účet. Ty si seženeme od sponzorů a těch je na Krnovsku dost. My potřebujeme od města to, abychom mohli trénovat a nezamýšlet se nad tím, kolik stojí hodina ledu. Jsme krnovští hráči, hrají tu krnovské děti, všichni reprezentujeme město Krnov, tak bychom měli mít možnost trénovat, když ne zadarmo, tak za nějakou symbolickou částku. V jiných městech to tak normálně funguje.

Nebo řeknu jiný příklad. Děti si taky chodí zahrát na jiná městská zařízení zadarmo. Proč bychom my, hokejisti, nemohli hrát taky zadarmo. Samozřejmě to bude muset být regulované a kontrolované městem, musí být nějaká dohoda mezi HK a městem. A když tady tohle budeme mít, tak žádné peníze od města nepotřebujeme.

Jsme schopni utáhnout celou sezonu z peněz od sponzorů a podpory rodičů, tedy právě vyjma nájmů za zimní stadion. Ale když nám město řekne, že budeme moci využívat zařízení stadionu zadarmo, tak jako to je ve většině měst, kde jsou městské sportoviště pronajímány klubům za směšnou cenu, tak nebudeme mít žádný problém a hokej v Krnově bude žít dál.