Reagovala tak na incident z minulého týdne, kdy se hokejisté Horního Benešova na ledě Frýdku-Místku dostali do konfliktu s arbitry. Hostující klub vyvázl z celé kauzy zcela bez postihu. Naopak domácí mužstvo musí uhradit pokutu 3,5 tisíce korun za nedostatečnou pořadatelskou službu.

„Je to směšné, takový výsledek nelze ani slušně komentovat,“ zhodnotil rozhodnutí disciplinární komise trenér Frýdku-Místku Tomáš Špaček. „V žádném případě nesouhlasím s tím, že zápas ovlivnila naše pořadatelská služba. Za střídačku zodpovídá vedoucí mužstva, na led se nemohl nikdo dostat, pořadatelská služba byla v požadovaném počtu a dostatečná,“ doplnil.

Špačkovo rozčarování je pochopitelné. Trest pro Horní Benešov, potažmo pro hostující hráče, se dá bez nadsázky označit za velmi mírný. Klubu dokonce hrozila vysoká finanční sankce včetně možného vyloučení ze soutěže. „Dopadlo to pro nás dobře,“ přiznal naopak benešovský kouč Harazim.

Krajský svaz ledního hokeje na středečním zasedání disciplinární komise bilancoval incident ze zápasu domácího Frýdku-Místku s Horním Benešovem, při němž hostující Roman Libiger inzultoval sudího. Vlnu emocí na frýdeckém ledě nejprve odstartovala devět minut před koncem utkání sporná vyloučení a následná exploze Lukáše Vrábela, který zlomil hokejku o box časoměřičů.

Arbitr Šmejkal posléze uložil několik trestů ve hře za nesportovní chování, mimo jiné právě pro Petra Palinčáka, který slovně napadl rozhodčího. Původně avizované vyloučení Bensche se ukázalo jako neoprávněné, protože se incidentu vůbec neúčastnil. Situaci zcela neustál Roman Libiger, který, byť se ho spoluhráči snažili zastavit, opakovaně napadl čárového i hlavního sudího. Ještě předtím ale Šmejkal zápas předčasně ukončil.

Hlavní aktér Libiger vyfasoval od disciplinární komise stop na dvacet soutěžních kol. Na led se tak dostane nejdříve v polovině příští sezony. Trestu neunikli ani Palinčák a Vrábel, kteří si však nezahrají pouze pět zápasů. Mohou tak ještě nastoupit do posledního letošního utkání s Frýdkem-Místkem. Potrestaná trojice navíc musí zaplatit pokutu dva tisíce korun.

Finanční postih uložila disciplinární komise i vedoucímu hostujícího mužstva Antonínu Pražákovi. Ten se měl v úvodu závěrečné třetiny údajně dostat do konfliktu s rozhodčím, za což byl potrestán pozastavením činnosti na jedno utkání a sankcí ve výši tisíc korun. Trenér Marek Harazim má ale na situaci zcela jiný názor. „Do potyčky se sudím se dostal jeden z fanoušků z hlediště, pan Pražák se je naopak snažil odtrhnout. Je v tom nevině,“ říkal.

Horní Benešov překvapivě vyšel z incidentu zcela bez trestu. Naopak už hůře je na tom frýdecký klub. Kvůli nedostatkům pořadatelské služby dostal pokutu 3,5 tisíce korun. „Sankce jsou do nebe volající. A opět se potvrzuje moje tvrzení o třetí osobě, která zametla situaci pod stůl, aby Benešov neměl problémy,“ pokračoval domácí kouč Špaček.

Disciplinární komise nenechala suchou niť ani na hlavním arbitrovi Šmejkalovi. Za předčasné ukončení zápasu a chybné uložení trestu si nezapíská tři měsíce. Trenér Marek Harazim neskrýval po zjištění verdiktu disciplinární komise optimismus. „Až na pana Pražáka to pro nás skončilo příznivě. Počítali jsme s horší variantou, tedy že dostaneme pokutu. Jsem proto především rád, že se to obešlo bez finančních postihů pro klub,“ řekl.

Celá kauza však může mít ještě pokračování. Proti trestům se totiž mohou všichni aktéři incidentu odvolat. Frýdecký kouč už dopředu avizoval, že se klub s trestem ani zdaleka nehodlá smířit. „Je to pro nás silně frustrující. Je vidět, že zřejmě v zákulisí někdo za Horní Benešov bojuje, jinak si to nedovedu vysvětlit,“ říkal Tomáš Špaček. „V každém případě se odvoláme, s rozhodnutím disciplinární komise nemůžeme v žádném případě souhlasit,“ dodal.

Jaké dostali tresty?
Horní Benešov – bez trestu.
Roman Libiger – pozastavení činnosti na 20 zápasů, pokuta dva tisíce korun.
Petr Palinčák, Lukáš Vrábel – pozastavení činnosti na 5 zápasů a pokuta dva tisíce korun.
Vedoucí mužstva Antonín Pražák – pozastavení činnosti na jeden zápas a pokuta tisíc korun.
Frýdek-Místek – pokuta 3,5 tisíce za nedostatky pořadatelské služby.
Hlavní sudí Šmejkal – pozastavení činnosti na tři měsíce.