Bitkařský tyátr, který neměl ani zdaleka nic společného se sportem, provázel středeční hokejové utkání Horního Benešova s domácím Frýdkem- Místkem. Zápas o čelní pozice krajského přeboru sudí předčasně ukončili jen záhy předtím, než jej napadl rozzuřený hráč hostujícího mužstva. Za nerozhodného stavu 4:4, devět minut před závěrečnou sirénou, Roman Libiger nejprve inzultoval postranního rozhodčího a posléze i hlavního sudího Šmejkala. Další svěřenci trenéra Marka Harazimase do bitky nezapojili.

Zápas druhého a čtvrtého týmu podle řádu soutěže skončí kontumací 5:0 ve prospěch Frýdku-Místku. Středeční konflikt bude mít dohru u disciplinární komise Moravskoslezského krajského svazu ledního hokeje. Hornímu Benešovu hrozí tvrdé postihy, od vysoké finanční pokuty až po úplné zastavení činnosti klubu. Provinilec Libiger, který zaútočil na sudího, si navíc už v letošní sezoně nezahraje. Domácí hokejisté se vyprovokovat nenechali, tudíž z incidentu vyvázli bez jakéhokoliv postihu.

Trenér Horního Benešova Marek Harazim po utkání neskrýval velké rozčarování. „Je to naprostá hloupost, nedělá se to, ale já hráčům do hlavy bohužel nevlezu,“ říkal. „Hráči to nezvládli, ale prvotní vinu vidím v sudích, kteří naprosto ztratili kontrolu nad zápasem,“ dodal. S výrokem, že svůj podíl na incidentu nesou i nezkušení sudí, souhlasí také domácí kouč Tomáš Špaček. „Soupeř hrál až příliš agresivně a těžil z toho, že mu rozhodčí pouštěli tvrdé zákroky. A pak se hosté divili, když je ke konci sudí začali vylučovat,“ vyprávěl.

Video zachycující incident

zdroj: YouTube

Konflikt byl už dříve

První konflikt s arbitry se odehrál už na začátku poslední třetiny, kdy se vedoucí Horního Benešova Antonín Pražák dostal do potyčky s hlavním sudím. Po kontroverzní situaci musel Pražák opustit střídačku Horního Benešova. „Už tehdy měli sudí zápas ukončit,“ řekl Špaček. Hlavní incident proběhl až devět minut před koncem utkání za stavu 4:4, když rozhodčí vyloučil hostujícího Vrábela. Vlnu emocí pak nastartovalo vyloučení dalšího hráče okamžitě po buly, načež Vrábel zlomil hokejku o box časoměřičů. Arbitr Šmejkal posléze uložil několik trestů ve hře za nesportovní chování, mimo jiné pro Petra Palinčáka a Bensche, kteří se přimíchali do potyčky a slovně napadli rozhodčího.

Situaci zcela neustál Roman Libiger, jenž, byť se ho spoluhráči snažili zastavit, inzultoval čárového rozhodčího a záhy i hlavního sudího. Tou dobou byl už zápas definitivně ukončen. „Hlavní rozhodčí ukončil utkání na popud toho, co se dělo na ledě,“ vysvětlil oficiální zapisovatel Mario Schüler. „Kluky absolutně nechápu. Najížděli do rozhodčích, jako kdyby byli v kleci v zoo a čekali na maso. Některé hráče jsem absolutně nepoznal, přestože je znám skutečně dlouho,“ vyprávěl trenér hostujícího týmu Marek Harazim.

Podle domácího kouče Tomáše Špačka byli sudí až příliš benevolentní a Hornímu Benešovu pouštěli zákroky daleko za hranicí regulérnosti. „Za zákroky, které tady soupeř předváděl, bychom v Benešově hráli asi ve dvou. Sudí to zkrátka pouštěl a hosté věřili, že to tak nechá až do konce zápasu,“ vysvětlil Špaček.

Hrozí jim tresty

Do mladých a nepříliš zkušených arbitrů se pustil i šéf Horního Benešova Jaroslav Strmiska. „Nevylíhnuté kuře z vajíčka nemůže pískat takovou soutěž. I přesto je však chování našich hráčů neomluvitelné,“ říkal. „Já sám budu navrhovat pro ty dotyčné velmi tvrdé tresty, minimálně stop na deset utkání, ne-li roční zastavení činnosti,“ doplnil rezolutně.

Po středečním konfliktu už Horní Benešov nemůže ani teoreticky pomýšlet na postup do vyšší soutěže. Svou pozici v krajském přeboru si naopak velmi zkomplikoval. Podle trestních řádů soutěže hrozí benešovskému klubu finanční penalizace do výše 100% a uzavření hřiště na osm utkání. To vše pouze v lehčím případě, při závažnějších incidentech může Harazimovu družinu dokonce potkat i vyloučení ze soutěže.

„Momentálně nemohu říct nic konkrétního, ale je velmi pravděpodobné, že disciplinární komise zasedne hned v pondělí,“ řekl sekretář Moravskoslezského krajského svazu ledního hokeje Karel Kafka. Potvrdil však, že pro Romana Libigera definitivně skončila sezona. Zastavení činnosti jednotlivého hráče se u fyzického napadení může vyšplhat na jeden rok či 25 utkání, v závažnějších případech dokonce až na 18 měsíců, případně vyloučení z činnosti v ledním hokeji. S velkou pravděpodobností uloží svaz agresivnímu hráči i finanční pokutu.

Libiger nemusí být ale jediný, koho postihnou případné tresty. Finanční postih zřejmě nemine ani vedoucího Antonína Pražáka, který v úvodu závěrečné třetiny napadl hlavního sudího. A minimálně stop na jedno utkání dostane trojice hráčů, Vrábel, Palinčák a Bensch, jimž rozhodčí po zápase zabavil registračky.

Vyjádření trenérů obou týmů naleznete ZDE.

Tresty pro Benešov.
Co si myslíte o celém incidentu vy? Přidejte svůj názor do diskuse.