Studénka zvítězila v prvním semifinále na vlastním ledě 3:0 a pokud chtěli Hornobenešovští pomýšlet na další setrvání v play-off, museli doma bezpodmínečně vyhrát. A podle toho taky vypadal úvod zápasu. Hned v úvodních minutách se domácí natlačili do dobrých střeleckých příležitostí, tu největší spálil Bensch, když netrefil prázdnou branku.

Studénka se snažila pozorně bránit a vyrážet do brejků. Šance se střídaly na obou stranách, ale ani jeden z týmů neměl potřebný klid v zakončení. Na hráčích obou celků je patrná někdy až přemíra snahy, z toho pramení nepřesnosti a hra je rozháraná, bez souvislé kombinace. Hráči hostí však jednodušeji přecházeli přes útočnou modrou čáru. Do přečíslení se dostali a přihrávku si dvakrát vyměnili Sikora s Lindovským, ale Vlašánek byl na místě.

V 16. minutě už se skóre měnilo. Paličák našel přihrávkou od mantinelu Přibylu a ten pohotovou střelou z kruhu zajistil domácím vedení, 1:0. O devadesát vteřin později objel Bensch branku a kolem betonu brankáře Válka protlačil puk za brankovou čáru, 2:0. Poslední slovo v první části však měli hosté. Zpoza Vlašánkovy brány vyjel Janečka a překonal hornobenešovského gólmana střelou mezi betony, 2:1.

Počátek prostřední třetiny byl ve znamení domácí přesilovky a také velkého tlaku. Všechny šance však pochytal výborný Válek. Studénka oslabení přežila a to jí posílilo natolik, že se jí ve 23. minutě podařilo vyrovnat. Čáň vystihl špatnou rozehrávku, dojel až před Vlašánka a forhendovým blafákem jej překonal, 2:2.

Domácí hru ovládly na chvíli zmatky, hlavně při ztrátě puku ve vlastním obranném pásmu. Ale z toho se Horní Benešov oklepal a dvakrát nebezpečně zahrozil. Do přečíslení dva na jednoho se nejprve dostali Hejhal s Benschem a po nich i Mičola a Vaněk, ale Válek byl pozorný. Zákonitě musel přijít trest. Ve 32. minutě Tatarčík posunul kotouč jednou rukou před branku na Šebestu. Ten měl sice puk na dlouhou hůl, ale i tak jej dostal do domácí sítě, 2:3. Vlašánek jistě dodnes neví, kudy mu neposedný touš prošel.

Domácí se hned pokoušeli o kontr. V 17. minutě hráli hosté v šesti a museli pykat. Minutu a půl před pauzou Trubka vystřelil, Válek vyrazil jen před sebe a v následné skrumáži se nejlépe orientoval Fišera, 3:3. Chvíli se ještě diskutovalo, zda Fišera nestál v brankovišti, ale gól nakonec platil.

Po třiceti vteřinách závěrečného dějství přišel blesk z čistého nebe. Kapitán Fraš našel Paličáka a ten propasíroval kotouč do branky Studénky počtvrté, 4:3. To domácí nabudilo, před Válkem se sám zjevil Bensch, po něm jeli do přečíslení Paličák s Tomášem Lhotským a nakonec střílel opět posledně jmenovaný, Válek však byl bezchybný.

I Studénka se snažila dostat se do šancí, ale domácí při jakémkoliv náznaku tlaku puk z pásma radši vyhodili. Nahazováním na gólmana pak získávali Hornobenešovští pásmo. V 52. minutě byl vyloučen domácí Fišera a Studénka si vytvořila přesilovkový zámek. V největší příležitosti selhal Merta, když přehodil odkrytou branku.

Přišel ještě závěrečný tlak hostujícího kolektivu. Při něm se nejvíce zapotil strážce domácí svatyně Vlašánek. Další puk však za svá záda už nepustil a Horní Benešov si tak vynutil rozhodující třetí duel na ledě Studénky, který se odehraje v neděli.

TJ Horní Benešov – HC Studénka 4:3 (2:1, 1:2, 1:0)
Branky: 16. Přibyla (Paličák, T. Lhotský), 18. Bensch (Čermák), 39. Fišera (Trubka), 41. Paličák (Fraš) – 19. Janečka (Sikora, Lindovský), 23. Čáň, 31. Šebesta (Tatarčík)

Horní Benešov: Vlašánek – Pělucha, Přibyla, Fišera, Trubka, Schreier, Podzimný – Paličák, Fraš, T. Lhotský, Bensch, Hejhal, Zigmund, Mičola, Vaněk, Čermák, Trenér: Marek Harazim
Studénka: Válek – Bolek, Veselovský, Pokorný, Mlčák, Lindovský, Merta, Kovář, Tatarčík, Šebesta, Sikora, Křivák, Novák, Kvasnica, Čáň, Janečka, Trenér: Miroslav Pokorný

Pavel Harbam

Trenérovi Studénky se nezdál vyrovnávací gól

Miroslav Pokorný starší, trenér hokejistů Studénky, moc po zápase nezářil. Vždyť jeho tým mohl postoupit do finále. Místo toho bude v neděli doma bojovat proti Hornímu Benešovu potřetí.

„V první třetině jsme inkasovali poměrně laciné dvě branky, po našich chybách v obraně. Poté jsme hru zlepšili, zjednodušili kombinaci a dostávali jsme se snadno do přečíslení,“ popisoval zápas Pokorný. Jeho svěřenci pak zabrali a jednu chvíli se zdálo, že kráčejí za vítězstvím.

„Vývoj zápasu jsme otočili, ale neproměnili jsme zdaleka všechny vypracované šance, což nás v konečném účtování stálo vítězství. Naštěstí se nehrál nijak zákeřný hokej, protože týmům dochází síly a ani souboje se nedohrávají naplno. Obrat z nula dva na tři dva byl excelentní, škoda, dát ještě branku, bylo by hotovo,“ povídal kouč Studénky.

Miroslavu Pokornému se ovšem nelíbily některé výroky rozhodčích a sporné situace. „Byly tam mnohé nejasnosti, zvláště pak vyrovnávací branka domácích byla více než sporná. Bylo nám odpískáno šest hráčů na ledě, což nebyla pravda a v následném oslabení jsme inkasovali, přestože jsme rozhodčího upozorňovali, že největší hráč Benešova, Fišera, stál celou dobu v brankovišti a puk následně dotlačil do brány i s gólmanem,“ mračil se trenér Studénky.

Jan Kešelák

Bylo to spíše o vůli, než o umění, říkal po zápase Radovan Fraš

Kapitán domácích Radovan Fraš byl po vítězném utkání se Studénkou hodně unavený, přesto se ale usmíval. Hodně toho nabruslil, vracel se jako centr do obrany, rozdal nespočet přihrávek. Na rozhodující gól Paličáka nahrál. Jak viděl druhý semifinálový duel sám kapitán?

Radku, jaký to byl zápas z vašeho pohledu?

No zápas plný zvratů. Když jsme se dostali do vedení 2:0, jakoby nám došly síly. Přestali jsme bruslit a nechali Studénku hrát. Oni se dostali do nějakých šancí, párkrát vystřelili a dali docela šťastné góly. Hlavně ten třetí. To byl obrat jako hrom, Šebesta dal gól jednou rukou.

Ale už bylo vidět, jak jsou hráči na obou stranách unavení. Dneska to už nebylo o nějakém umění, ale spíše o vůli a o tom komu ještě zbývá více sil. A musím říct objektivně, že jsme dneska měli více štěstí než rozumu.

Znovu to vypadalo, že rozhodne to, který gólman prokáže lepší formu. A potom co protivník otočil, to s vámi vypadalo všelijak.

No, David Válek v brance Studénky předváděl zase vynikající výkon, chytal skvěle. Ale dneska nás podržel i Petr Vlašánek. Hlavně v závěru, kdy nás soupeř zatlačil do obrany a vytvořil si gólovky. Petr tam vychytal dvě tutovky, ze kterých mohlo být srovnáno.

S čím pojedete do Studénky?

Zaplať pán bůh, že se hraje v neděli (směje se). Aspoň si trošku odpočineme a uvidíme, jak na tom budou naši hráči se zdravím. Měli bychom hrát v té samé sestavě, ve které jsme odehráli i toto domácí utkání. Opava nám Hermana ani Koschatzkého určitě nepůjčí, takže budeme muset spoléhat na vlastní síly. Každopádně se v neděli ve Studénce pokusíme vyhrát a postoupit do finále.