Hokeji rozumí a hokejem žije. Prošel několika extraligovými týmy. Hrál v národním týmu a získal s ním stříbrnou medaili v Helsinkách v roce 1982. Na turnaji Izvestija byl vyhlášen nejlepším obráncem. Dělal managera hokeje v Opavě. Teď stojí na krnovské střídačce, aby vedl juniory při jejich těžkých bitvách v juniorské lize. To je Antonín Plánovský.

Přitom jeho pozice není vůbec jednoduchá. Tým, poskládaný z mladých kluků, sbírá v nejvyšší juniorské soutěži v pozici nováčka zkušenosti se snahou udržet se v lize. Po několika odehraných kolech je třeba konstatovat, že se juniorům HK Krnov pod jeho vedením daří, a přestože párkrát utržili výrazné porážky, dokáží také spolehlivě bodovat. V tuto chvíli se nacházejí v horní polovině tabulky, bezpečně vzdáleni od kalných vod sestupu.

„Já ty kluky obdivuji za to, co dokáží v těchto podmínkách uhrát,“ nešetří slovy jindy rozvážný trenér a pokračuje: „Většina těhle mladých hokejistů by za krnovský hokej dýchala! Vždyť spoustu věcí s hokejem spojených si hradí sami, mnohdy jim nemůžeme ani koupit hokejky.“

Lodivod juniorského týmu si v těžké situaci uvědomuje významnou roli města. „Vedení města má velkou zásluhu na tom, že zde hokej můžeme hrát. Jsme za tuto podporu nesmírně vděčni radnici, našim malým sponzorům i rodičům hráčů,“ děkuje Plánovský. V následujících minutách připouští, že by krnovský hokej potřeboval finanční injekci od potencionálního nového partnera zdejšího hokeje: „První liga je náročnou záležitostí. Dost peněz pojme cestování na zápasy, musíte platit svazem určené odměny rozhodčím za odpískaná střetnutí. Potřebujete hokejky a doplňovat výstroj hokejistů a samozřejmě platit za ledovou plochu. To všechno stojí dost peněz. Spojit své jméno s takovým úspěchem, jako je účast našeho týmu v lize, by mělo být pro místní firmy výzvou. Nepochybuji o tom, že jim můžeme nabídnout dobrou reklamu,“ uvažuje nahlas Antonín Plánovský.

Nestěžuje si. Bere věci takové, jaké jsou. „Cílem letošnho účinkování v lize nemůže být nic jiného než udržení. Kluci sbírají zkušenosti, které se jim v hokejovém životě budou hodit. Mnohdy třeba prohrajeme díky nevyzrálosti. Výkon mužstva je v utkání velmi dobrý, pak ale rozhodne nějaká zbytečná chyba,“ dokáže věci pojmenovat Plánovský.

A neustále přemýšlí nad dalším vývojem. „Je dobře, že převážnou většinu kádru tvoří kluci z Krnovska. Dovedu si však představit, že by tým mohli posílit někteří hráči z Opavy, se kterou spolupracujeme,“ nastíní některé své úvahy kouč krnovských juniorů. Velikou ztrátou byl pro tento tým odchod výborného brankáře Wíttka.

„Opava začala hrát 2. ligu a tak si ho stáhla pro své potřeby. Ovšem kluci, kteří ho mají nahradit na jeho postu, si vedou dobře. Jistě, máme v týmu několik osobností jako Filip, Pavlica nebo Miškov, ale hokej je především kolektivní sport a důležitá je celá parta. Ta krnovská je výborná. Zlepšila se disciplína celého mužstva. Kluci trénují poctivě a hodně na sobě makají. I to je také klíčem k úspěchu v duelech, kdy nastoupíte proti vyzrálejším soupeřům, kteří soutěž hrají již déle,“ nezastírá Plánovský. Ten v této generaci vidí také nejbližší budoucnost A týmu Krnova, i když zřetelně vnímá vytíženost svých svěřenců: „Ano, jsou tady hráči, kteří mohou nastupovat pravidelně v seniorském týmu. Ligu však hrajeme systémem pátek – neděle a to pak je těžké ještě nastupovat za muže v krajském přeboru. Pro nás je momentálně důležitá juniorská liga,“ nebojí se poodkrýt své priority.

Pozorný kouč si všímá také návštěvnosti publika: „Když se hrála baráž, chodil na kluky plný dům a to pak byla radost hrát hokej. Teď je zájem menší, někteří však chodí pravidelně. Přitom větší podporu domácího publika bychom rozhodně uvítali. Přijďte se podívat, jak se hraje juniorská liga. To není samozřejmost, to je kus poctivé práce všech kluků, trenérů a lidí, kteří se kolem hokeje točí,“ uzavírá sympatický lodivod Antonín Plánovský.