Očekávané okresní derby hokejové krajské ligy starých známých rivalů mezi domácím Horním Benešovem a hostujícím HK Krnov se odehrálo v sobotním podvečeru na hornobenešovském zimním stadiónu. Po skončení zajímavého a místy hektického utkání velmi dobré úrovně se z bodu navíc zásluhou lépe zvládnutých samostatných nájezdů radovali hráči a příznivci hostů.

Očekávané derby začalo na zaplněném zimním stadiónu v Horním Benešově za výborné hokejové atmosféry velmi svižně. Krnovští po domácím debaklu 0:6 z úvodního měření sil na svém ledě přijeli na půdu soupeře tentokráte takticky výborně připravení a od úvodních vteřin s velkou oporou za svými zády, gólmanem Šlupinou.

Tempo zápasu diktovali v první části domácí hráči, kteří svého protivníka zatlačili do jeho třetiny. Krnovští zodpovědně a obětavě bránili a spoléhali na rychlé protiútoky. Horní Benešov předváděl nátlakový hokej a napadáním rozehrávky hostů nedával soupeři prostor.

Diváci mohli sledovat více příležitostí před brankářem Krnova. V 5. minutě pálil Kovalovský a po něm se dral do šance Tomáš Lhotský. O chvíli později napřáhl ke střele Schreier, skóre se neměnilo. Hosté hrozili rychlými protiútoky, které rušili z klidu Vlašánka v domácí svatyni. Vědět o sobě dal Holeš a Pavel Michálek, kteří ale nezakončili.

Stav se ale neměnil až do 12. minuty. Krnov dostal příležitost zahrát si přesilovou hru a v čase 11:20 jí využil zásluhou Weisse po spolupráci s Otipkou a Hergetem.

Po inkasované brance Hornobenešovští ještě zvýšili své úsilí. V obranné třetině Krnova bylo rušno. Ukazovat své umění tak mohl v plné míře gólman Šlupina, který se postupně v průběhu utkání rozchytal k famóznímu výkonu a byl domácím hráčům jednou z největších překážek.

Tlak Horního Benešova narůstal a půl minutky před první přestávkou mohli Hornobenešovští slavit vyrovnání. Po přihrávce Vrábela si najel před brankou Krnova Štindl a jeho parádní přihrávku zakončil zblízka doklepnutím kotouče za záda bezmocného Šlupiny domácí kapitán Fraš.

Nač se dívat bylo i v prostřední části. Domácím se v poslední době daří a chtěli v úspěšné sérii pokračovat. Na začátku druhé třetiny poslal rozhodčí na trestnou lavicí krnovského Kostovského a Horní Benešov na konci 22. minuty zápas otočil. Přihrávky před branku hostů využil pohotově Trubka a přízemní střelou rozvlnil síť za gólmanem Krnova.

Horní Benešov chtěl rozhodnout a zásahů na kontě krnovského brankáře utěšeně přibývalo. Hosté ale drželi nadějný stav a čekali na chyby soupeře. Těch ale domácí v prostřední části příliš nekupili a tak mnohem více střel mířilo na branku hostů. Koncová fáze ale domácí zrazovala. Rozhodnout mohli hornobenešovští hokejisté v rozmezí 38. až 39. minuty, kdy hráli více než minutu ve dvojnásobné početní výhodě. Krnovský brankář ale za pomoci svých obětavě bojujících spoluhráčů změnu skóre nepřipustil a držel nadále svůj tým ve hře.

Závěrečná část utkání slibovala drama, Horní Benešov chtěl vyhrát a dělal pro to vše. Hosté ale cítili příležitost a byli odvážnější. Ke slovu se dostal i domácí gólman, který musel zasahovat po akci Hudečky a Pavlici.

Od 48. minuty začal ještě více úřadovat v utkání nepřesný rozhodčí, se kterým měli Hornobenešovští co do činění už před týdnem v Kopřivnici. Ten postupně v čase 47:32 až 51:03 vyloučil celkem šest domácích hráčů v řadě a Horní Benešov čekala dlouhá hra ve dvojnásobném početním oslabení. Krnovským se ale hra v početní výhodě podle představ vůbec nedařila. Střely končily buďto na obětavosti domácích, či mimo bránu.

Vyrovnání přišlo až v čase 51:03, a to k velké nevoli domácích, kteří reklamovali přihrávku rukou. Po závaru před domácí svatyní se kotouč ocitl nad břevnem, odkud jej rukou vrátil před branku Horního Benešova Glabazňa a v nepřehledné situaci jej dopravil za záda brankáře Vlašánka Pavlica.

Rozhořčeným domácím pochodovaly nervy. Krnov ale už více z velké výhody nevytěžil a v závěrečných hektických minutách musel čelit hornobenešovské snaze o vítězství.

Další velké vzrušení přišlo necelé čtyři minuty před koncem utkání. Po obléhaní hostující brány už domácí jásali. Rozhodčí posoudil situaci, kdy krnovský brankář zalehl kotouč podle domnění domácích za brankovou čárou, jinak a gól neuznal. Aby ale částečně zklidnil rozbouřenou hladinu v hornobenešovských řadách, tak alespoň přísně vyloučil hostujícího Hona. Zápas gradoval a hlavní arbitr pokračoval ve vylučování. V čase 57:23 poslal za katr dalšího krnovského hráče a domácí měli půlminutovou dvojnásobnou výhodu. Ani z té ale Horní Benešov nic nevytěžil a po dramatickém závěru dospěl zápas do prodloužení.

Hosté čekali na nájezdy, ale situaci jim zkomplikoval rozhodčí, který jim na konci druhé minuty vyloučil dalšího hráče a o chvíli později ještě po jednom na každé straně. Šlupina ale svůj tým dotáhl až k nájezdům.

Ty zahájili Hornobenešovští, ale Šlupina vytáhl další vydařený zákrok. Na druhé straně jel zkušený nestor Hudečka a střelou pod víko nedal Vlašánkovi šanci. Domácí se spálili na krnovském brankáři i ve druhém nájezdu a tečku za jinak výborným utkáním udělal druhým rozhodujícím proměněným nájezdem Weiss.

„Myslím, že pokud jsme hráli v pěti, tak jsme byli lepším týmem. Bohužel jsme to neprokázali střelecky. Vyjadřovat se k výkonu rozhodčího je asi zbytečné. Měli jsme s ním co dělat už před týdnem v Kopřivnici a dnes nám ho tady poslali znovu. Jinak ale mužstvo za výkon chválím," řekl stručně k zápasu kouč Horního Benešova Marek Harazim.

„Sehráli jsme dnes dobré utkání. Hráči plnili poctivě a zodpovědně pokyny trenéra a nakonec nám to vyšlo. Ke sporným situacím je těžko se vyjadřovat. V té první při vyrovnání si Glabazňa stáhl kotouč a posunul jej na Pavlicu, který vyrovnal. K té druhé, zda byl gól, už vůbec ne. Brankoví rozhodčí nejsou a situace, kdy Šupina zalehl kotouč, byla hodně nepřehledná. Jinak jsme ale viděli určitě zajímavé a dobré utkání," řekl po jeho skončení vedoucí Krnovských Miloš Dvořák.

TJ Horní Benešov - HK Krnov 2:3 sn (1:1, 1:0, 0:1 0:0, 0:1)
Branky a asistence: 20. Fraš (Lhotský), 22. Trubka (Zigmund) – 12. Weiss (Otipka), 52. Pavlica (Glabazňa), rozh. náj. Weiss. Rozhodčí: Tomáš Janda Martin Rajnoch, Lukáš Janda. Diváků: 480

TJ Horní Benešov: Vlašánek - Trčka, Zigmund, Alexandr Lhotský, Bendík, Vrabel, Fraš, Tomáš Lhotský, Trubka, Pělucha, Zigmund, Hejhal, Bensch, Přibyla, Schreier, Mičola, Štindl, Kovalovský, Jadrníček, Trčka, Vaněk, Podzimný, Berka. Trenér: Marek Harazim
HK Krnov: Šlupina Žídek, Hon, Tomáš Michálek, Herget, Vysloužil, Holeš Kostovský, Weiss, Otipka Kubík, Pavel Michálek, Pavlica Hamerník, Hudečka, Glabazňa Havlíček. Trenér: Michal Piskoř

1. SK Karviná 13 2 0 2 117:54 43
2. HK Hokej Šumperk 2003 9 4 1 2 81:43 36
3. TJ Horní Benešov 7 2 5 3 86:52 30
4. HC Studénka 8 1 2 4 68:49 28
5. HC Kopřivnice 6 3 1 5 50:60 25
6. HK Krnov 4 4 2 7 70:69 22
7. HC Orlová B 5 0 3 9 60:93 18
8. HC Rožnov pod Radhoštěm 5 0 2 10 57:95 17
9. HC Rožnov pod Radhoštěm B 4 2 0 11 64:98 16
10. HC RT Torax Bohumín 3 0 2 11 65:105 11

Radovan Fraš: Druhý gól Krnova neměl platit

Kapitán hornobenešovských hokejistů Radovan Fraš hledal slova, jak zhodnotit sobotní derby s Krnovem, ve kterém jeho tým prohrál s hosty po nájezdech 2:3. Stojí si však za tím, že duel ovlivnil sudí.

Radku, v minulých utkáních jste stříleli vždy hodně branek, kde byl tentokrát hlavní problém?

Nějak nám to tam nechtělo padat. Navíc krnovský Šlupina chytal výborně. Kdybychom za stavu 2:1 přidali třetí branku, myslím, že bychom to dotáhli do vítězného konce.

Bylo hodně vyloučených, výjimkou nebyly ani přesilovky a oslabení pěti proti třem, jak hodně to ovlivnilo zápas?

Některá vyloučení byla hodně nesmyslná. Rozhodčí nám vyloučil hráče za držení, když ten měl sice ruku položenou na soupeři, ale rameno před ním, což není držení ani náhodou. Pak vyhodil Davida Trubku za sekání, oba protihráči šli stejně do puku hokejkou, jen Davidova hokejka se svezla po holi soupeře do jeho rukavice. Za tohle se neposílá tým do tří. Ve třetí třetině jsme měli pět vyloučených během minuty a půl.

Tam jste hráli skoro šest minut ve třech.

To bylo hodně náročné. Krnov v přesilovce pět na čtyři snad ani nevystřelil, jenže pak jsme šli do tří a dostali vyrovnávací gól na 2:2, hodně sporný. Ale v zájmu objektivity je třeba říct, že i my jsme hráli přesilovku pět na tři.

Jak jste říkal, vyrovnávací gól Krnova byl sporný, k čemu tam došlo?

Byl jsem na střídačce, takže jsem to neviděl přesně. Ale David Trubka říkal, že to viděl 
z trestné lavice jasně, totéž pak říkal gólman Petr Vlašánek. Hráč Krnova sklepl vysoký puk rukou na hůl spoluhráče a ten to trefil do branky. Takže jednoznačně přihrávka rukou a gól neměl platit. Hlavní sudí to neviděl, šel se poradit s čárovými, pak to uznal.

To nebyl jediný sporný moment utkání. Přišel ještě váš neuznaný gól na 3:2. Jak jste viděl tuhle situaci?

Tak u toho jsem byl. Přihrával jsem Tomáši Lhotskému, který puk tečoval do branky. Stál jsem u tyčky a viděl, jak puk překročil brankovou čáru. Roman Šlupina je zkušený gólman a udělal to chytře. Dal tam hokejku, zalehl kotouč a posunul se před brankovou čáru. Rozhodčí pak přijel a říkal: Počkáme, až se gólman zvedne, kde bude puk. Tak to už jsme se smáli. Samozřejmě kotouč byl už dávno před čarou. A tak sudí rozpažil. Bohužel.

Na rozhodčího Jandu se neustále množí stížnosti, a to v podstatě od všech klubů v soutěži, že hodně ovlivňuje zápasy.

Rozhodčí nemá být v zápase vůbec vidět, ale on se vždycky pasuje do hlavní role. Tohle byl zase jednoznačně ovlivněný zápas. Hřeší na to, že má otce na svazu. Po utkání jsem se ho ptal, jestli ho baví z každého zimáku odjíždět zadním vchodem, aby ho diváci nezbili. Připadá mi to jako v tom seriálu Okresní přebor, když se potkají ti dva rozhodčí ve vlaku a oba mají monokl pod okem.

Není to tím, že se rozhodčí na těchto soutěžích teprve učí pískat?

Ale to je jasné, že se teprve učí. To každý pochopí, když něco zkazí, něco nevidí, něco špatně posoudí, žádný učený z nebe nespadl. Ale u něj jde hlavně o jeho arogantní chování. S ním člověk nic nezmůže ani po dobrém. Přijedete za ním slušně, aby vám nějakou situaci vysvětlil, a on už vám chce dát desítku.

Hodně hráčů je o deset dvacet let starších než on, ale Janda se k nim chová otřesně. Navíc si z ničeho nevezme ponaučení, píská pořád stejně. Viz náš zápas v Kopřivnici. Tam mě vyloučil do konce utkání po dvou minutách hry – za nic. Nejhorší je, že díky otci si odpíská sezonu a beztak půjde o soutěž výš.

Michal Piskoř: Kluci předvedli obětavý výkon

Kouč HK Krnov Michal Piskoř byl po derby s Horním Benešovem spokojen se ziskem dvou bodů. Vypadá to, že jeho týmu se před play-off vrací forma.

Do Horního Benešova jste přijeli s defenzivní taktikou a ta se vám vyplatila.

Bavili jsme se o tom s klukama v kabině, že se musíme soustředit na poctivou obranu, dostávat co nejméně branek. Je to druhý zápas, do kterého jsme šli s defenzivní taktikou, a kluci celkem plní pokyny. Hrají odzadu, útočníci se vracejí a pomáhají bekům. Jsem rád, že to tým přijal za své. Doma jsme tak dostali jen jeden gól a teď v Benešově dva, což je dobré.

Jak moc byl zápas ovlivněn vyloučeními?

Co se týká vyloučení, tak to bylo hodně divoké utkání. Byla snad pátá minuta a my jsme byli už potřetí venku. V přesilovce se nám povedlo dát vedoucí gól, soupeř pak zase v přesilovkách otočil. Důležité bylo, že jsme ve druhé třetině ubránili oslabení tří proti pěti a do třetí části šli za stavu 2:1. Vlastně za prvních čtyřicet minut jsme měli sedm vyloučených, a domácí jenom dva.

Ve třetí třetině se nám ve dvojnásobné přesilovce podařilo vyrovnat. V závěru nám bylo zase horko, protože jsme hráli zase ve třech, totéž se opakovalo v prodloužení. Měli jsme i štěstí.

Horní Benešov vás hlavně v prvních dvou třetinách přehrával.

Bylo to dáno právě tím, že hráli hodně přesilovek. Rozhodčí nás dvě třetiny nepustil do hry. Když jsme se nadechovali k nějakému tlaku, poslal nás do čtyř. Takže to trochu klame, v přesilovkách nás sice domácí zatlačili, ale ve hře pět na pět lepší nebyli, bylo to vyrovnané.

Brankář Šlupina opět ukázal svou třídu.

Víme všichni, že bez dobrého brankáře hokej hrát nejde ani v krajské lize. Roman, když se soustředí jen na hokej, nevšímá si protihráčů a rozhodčích, tak je fantastický.

Co byste označil za rozhodující faktor zápasu?

Jednoznačně kolektivní výkon našeho týmu a disciplínu.

Hodně se diskutovalo o dvou sporných situacích. Tou první byla vaše vyrovnávací branka, které měla předcházet přihrávka rukou. Jak jste to viděl vy?

Určitě to přihrávka rukou nebyla. Glabazňa vystřelil, brankář to vyrazil vysoko a před sebe. Glabazňa to zpracovával rukou na svou hůl a přiťukl puk Pavlicovi, který vyrovnal. Domácí to sice zkoušeli, protože hlavní sudí to neviděl, čároví ale ano a po poradě s nimi byl gól uznán.

Tou druhou situací byl neuznaný třetí gól Horního Benešova těsně před koncem.

Domácí tam měli obrovskou šanci. Puk ale zůstal pod Šlupinou. Ze střídačky do brankoviště samozřejmě není dobře vidět. Ale všichni rozhodčí se sjeli za branku, a když se náš gólman zvedl, puk byl na brankové čáře. Proto rozpažili a branku neuznali. Je chyba, že při zápase nejsou brankoví rozhodčí, to by pak zbytečné dohady odpadly.

Zdá se, že mužstvo nabírá před play-off slušnou formu, je to tak?

Sezona se vždycky hodnotí podle toho, jak dopadne. Nemá smysl něco hodnotit v prosinci, v lednu. Důležité je play-off. To ale ještě nemáme jisté, nejdříve se do něho musíme dostat – a pak se uvidí. Je pravda, že jsme měli během sezony určité výkyvy a odehráli špatná utkání, ale jsem rád, že se teď kluci semkli. Na trénink chodí dvacet lidí.