První krůčky hasičského sboru z Vrbna pod Pradědem nejsou přesně archivovány. Pár dobových fotografií toho o jednotce v jejich začátcích moc neprozrazuje. Většinou se týkají oslav kulatého výročí. Během druhé světové války byla jednotka hasičů rozpuštěna a kolektiv se opět dal dohromady po válce.

Kozlův hasičský počin - hlasujte zde.

Vedle městského sboru dobrovolných hasičů, vznikali i závodní a podnikové sbory. Hasiči se začali účastnit prvních soutěží a je logické, že jako nositelé kultury nechyběli u žádné společenské akce v obci.

Nadšení vrbenským nikdy nechybělo

Období těžké industrializace minulého režimu nepřálo horám, ale vrbenským hasičům ano. Došlo k silnému rozšíření členské základy. Téměř každá továrna ve Vrbně měla svůj vlastní sbor.

„Nadšení lidem nechybělo. Nevadilo jim ani, že chybí technické vybavení. Vždyť neměli ani uniformy, ale důležitá byla chuť pomáhat druhým, která u nich byla bezmezná,“ hodnotil činnost sboru dnešní velitel Ondřej Chalupa.

O hasičích z bruntálského okresu čtěte zde.

S příchodem nového režimu zanikly některé se sborů. Se špatnou se potázal sbor hasičů z Dřevokombinátu. Kdysi špičková jednotka sice funguje i dnes, ale bohužel již není zásahu schopná. Zbylé jednotky se spojily s městským sborem a ten tak celkově posílil.

Z rivalů jsou dnes spojenci

Z odvěkých soupeřů na hasičském poli se po sloučení jednotek stali přátelé. Mládí a neutuchající elán vyšvihl vrbesnké hasiče na špičku v okrese. „Dobrovolní hasiči z Vrbna odvádí skvěle svoji práci. Jsme rádi, že v horské části našeho regionu funguje taková to jednotky,“ řekl Jiří Patrovský, ředitel HZS Bruntál.

Sbor dobrovolných hasičů ve Vrbně dnes čítá zhruba 70 členů. O mladé následovníky také není nouze. O tom, že svoji aktivitu vyvíjí správným směrem svědčí výsledky na okrskových, okresních, ale i dalších hasičských soutěžích.

Zásahová jednotka hasičů města čítá 24 členů. Jeden z hasičů se svým koníčkem živí. Třiadvacet dalších hasičů pracuje na hlavní pracovní poměr v soukromém sektoru a požární ochrana je jejich koníčkem. (kro)

Kozlův hasičský počin: pohotovost při povodních v roce 1997
Nejhorší zážitkem pro jednotku vrbenských hasičů byly jednoznačně povodně v roce 1997. Tehdy jednotky s vypětím všech sil fungovala bez přestávky po dva týdny.
„Je hrozné, když člověk vidí své známé, kterým voda odnesla dům. A je si vědom, že v tu chvíli není schopen jakkoliv pomoci. Snad jen psychická podpora a na tu není moc času, protože i další lidé nás potřebují,“ říká Ondřej Chalupa.
S vodou bojovali Vrbenští hasiči i před čtrnácti dny. Povodně však naštěstí v horách nedosáhly tak ničivého účinku. (kro)