Odpoledne jak z akčního filmu zažily děti z Dětského domova v Lichnově. Konalo se tady totiž požární cvičení, u kterého nechyběla ani hasičská jednotka. „Takováto cvičení děláme zcela běžně. Cvičný zásah, u kterého figurují děti, neprobíhá s takovou razantností jako normálně. Figurují zde sice takové elementy, jako je kouř, a děti jsou pomocí hasičů evakuovány z budovy, ale každý krok se s dětmi probírá stejně tak jako ve škole,“ vysvětlil ředitel bruntálských hasičů Jiří Patrovský.

Celé drama začalo výkřikem: „Hoří!“ Vychovatelčino varovaní ale ze začátku nebral nikdo vážně. Když se však začal ze skladu valit oblak dýmu, dětské tváře znehybněly. „Šla jsem zavolat hasičům a poté jsme se s dětmi shromáždili v našem obýváku a čekali na jejich příjezd. Na první pohled bylo patrné, že děti značně znejistěly. Čekání na hasiče se nám zdálo nekonečné. Naštěstí napjaté ticho brzo přerušilo houkání sirén,“ popsala situaci vychovatelka Hana Leszková.

Největší dobrodružství na děti ale teprve čekalo. Všichni si museli povinně nasadit masku na obličej a za doprovodu hasičů projít zadýmenými chodbami z budovy na zahradu. „ Při evakuaci sice některé z dětí provázely menší obtíže, ale nakonec to všechny zvládly. Když jsme se shromáždili všichni na zahradě, pořádně jsme se nadýchali čerstvého vzduchu a pozorovali z dálky sehranou práci hasičů,“ řekla vychovatelka Hana Leszková.

Poté co byl všechen dým z budovy vyvětrán, sešli se všichni v jídelně, kde se pořádala beseda s velitelem hasičů o jejich práci a hlavně o tom, jak se v případě požáru zachovat. Po besedě byly všechny děti i s pedagogy pozvány na prohlídku hasičské zbrojnice v Krnově.