O hasičích ze Zátoru jsme psali v rubrice Lidé svatého Floriána před několika týdny. Za tu dobu jednotka prošla nejen náročným zásahem, ale také přišla o nejdůležitější kus své techniky.

Kozlův hasičský počin - hlasujte zde.

Plameny nad garáží prověřily síly hasičů

I když je hasičská jednotka v Zátoru považována za spíše kulturní organizaci málokdo si troufne říci proti jejím členům křivé slovo. Nadšenci nejednou předvedli své hasičské a morální kvality. Zejména při povodních v roce 1997, kdy pomáhali evakuovat a zachraňovat obyvatele ze zatopených domů. Ani při požárech si nevedou Zátorští nejhůře. Před pár týdny například zasahovali u požáru garáže a části rodinného domu v Zátoru.

„Nejednalo se o jednoduchý zásah. Na místě byli profesionálové z Krnova a několik dalších dobrovolných jednotek. Našim úkolem byla asistence zkušenějším jednotkám a zejména hlídání požářiště, aby nedošlo ke znovuzahoření,“ řekl Tomáš Matěják, velitel zásahového družstva Zátoráků.

Poruchová cisterna se odmlčela nadobro

O hasičích z bruntálského okresu čtěte zde.

Zátorští hasiči přišli v minulých týdnech o svoji cisternu. Problémy s ní měli od prvopočátku. „Už když jsme ji přivezli od předchozího majitele, tak byla ve špatném stavu. Na pořízení nového vozidla však nebylo. No a před pár týdny došlo k závažné poruše motoru. Oprava vyjde na mnoho tisíc korun. To už je lepší za třicet tisíc koupit generálkovaný motor,“ řekl strojník hasičů Zdeněk Krušina.

Hasiči ze Zátoru se tak stali neakceschopní. Rádi by však byli připraveni pomáhat lidem v nouzi. „To víte, že chceme pomáhat v případě potřeby s likvidací požárů. Na jaře mohou přijít povodně, ale mi vyjet nebudeme schopni. Pokud voda zatopí i města, tak jen s těží přijedou profesionálové k nám do Zátoru. Budou prvně pomáhat v místech odkud pochází,“ posteskla si Anna Krušinová, starostka hasičského sboru a dodala: „Byli bychom moc rádi, kdyby se našli sponzoři, kteří by byli ochotni finančně či jiným způsobem podpořit naši jednotku. Kontaktovat nás mohou přímo na naší zbrojnici, anebo na čísle 605120389,“ zakončila šéfka zátorských hasičů Krušinová.

Kozlův hasičský počin
Hasiči se Zátoru dokázali několik let udržet v provozuschopném stavu motor staré cisterny. S vozidlem dojížděli v úctyhodných časech nejen na místa zásahů, ale také do vzdálených míst, kde se konala hasičská cvičení.

Jaromír Kroutil