VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Postrach zátorských hasičů? Ne oheň, ale povodně

Zátor - Více než stoletou historií se chlubí sbor dobrovolných hasičů v Zátoru. Celou dobu bojují členové jednotky nejen s ohněm, ale s daleko nebezpečnějším živlem, kterým je voda. Ničivá povodeň v roce 1997 dokonce Zátor částečně vymazala z mapy.

29.7.2009
SDÍLEJ:

Požár dvojgaráže u rodinného domu v Zátoře Loučkách. Na místě zasahovalo šest hasičských jednotek.Foto: DENÍK/František Kuba

O historii sboru dobrovolných hasičů v Zátoru by se daly psát sáhodlouhé elaboráty. To nejzajímavější se ale odehrálo v posledních dvaceti letech.

Kozlův hasičský počin - hlasujte zde.

V roce 1989 byla slavnostně otevřena a hasičům předána k užívání nová zbrojnice. Jednotka důležitá pro spádovou oblast byla patřičně vybavena a zařazena mezi přední dobrovolné sbory v okrese.

Sbor se mohl v dobách svého rozmachu pyšnit více než padesáti člennou základnou. Tomuto číslu se blíží i počet dnešních členů sboru. Stejně jako v minulosti i dnes mají Zátorští hasiči silnou základnu dětí. Patnáct mladých hasičů jezdí na soustředění a soutěže.

Ničivá voda téměř vymazala Zátor z mapy

Velká část obce Zátor leží na horském toku řeky Opavy. Již před druhou světovou válkou se mluvilo o zatopení Nových Heřminov a vybudování retenční nádrže. Ani doba socialismu výstavbu přehrady nepřinesla, a tak zátorské dodnes ohrožuje ne příliš udržované koryto řeky Opavy.

Ničivé povodně v roce 1997 obec takřka vymazaly z mapy. Samotným hasičům voda zničila či odnesla domy. Dnešní starostku sboru Aničku Krušinovou s rodinou musela ze zatopené zbrojnice evakuovat helikoptéra.

„Byl to hrozný pocit. Většina z našich hasičů však pomáhala lidem v obci nehledě svých poničených majetků. Převládal pocit zmaru, ale dnes po více než dvanácti letech by člověk neřekl, že zde nějaká voda byla. Jo, ale když více zaprší, tak je koryto pět nalité vodou až po samotné vršky břehů,“ řekla Anna Krušinová, starostka sboru.

Hasiči jsou jedna velká rodina

Novodobé hasičství se v Zátoru traduje v rodinných větvích. Dřívější dlouholetý velitel jednotky Vladimír Matěják, který se jako jeden z mála lidí v okrese může pyšnit titulem Zasloužilý hasič má několik dětí. Většina z nich je ve sboru.

Dcera Anička Krušinová je dnešní starostkou sboru. Její dcery Markéta, Katka a Vlaďka se starají o výchovu mladých hasičů v obci.

Manžel starostky sboru Zdeněk Krušina je společně se svým synovcem Tomášem Matějákem a také nastávajícím zetěm Martinem Nálepou ve výjezdové jednotce. Přátelství a skvělé mezilidské vztahy jsou hnací silou zátorského sboru. Dnešním velitelem výjezdového týmu je Jaromír Wysoglad.

Zátorskému sboru ubývá výjezdů

O hasičích z bruntálského okresu čtěte zde.

Hasiči v Zátoru jsou bezpochyby nositeli kultury a sportu. „Máme skvělou jednotku hasičů, která každoročně pořádá velmi oblíbený ples. Hasiči u nás pořádají klání v hasičském sportu. Pomáhají nám také s pořádáním obecních akcí či například s vysíláním letního kina,“ konstatovala starostka obce Zátor Salome Sýkorová.

Oproti dřívějším silným rokům mají hasiči méně výjezdů. „Letos v červnu jsme zasahovali u velkého požáru garáží v Zátoru. Naši hasiči byli připraveni na boj s vodou, která se při bleskových povodních v ČR nevyhnula ani řece Opavě, na které byl vyhlášen první povodňový stupeň,“ dodala starostka sboru. (kro)

Kozlův hasičský počin: marné pátrání po bruntálském úředníkovi
V zátorských lesích se ztratil v silné zimě roku 2007 úředník bruntálské radnice. Desítky policistů včetně psovodů a helikoptéry pátrali několik dní po pohřešovaném. Najít se ho nepodařilo. Zátorští hasiči se rozhodli společně s lidmi z obce les ještě jednou prohledat na vlastní pěst. Již nehybné tělo se jim podařilo během pár hodin najít. (kro)
29.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 25 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení pro zpracování chemikálií drcením, mícháním, teplem, filtrováním a destilací Dělník výroby. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zahradní 46c, POŽADAVKY:, - nejlépe SOU vzdělání, - samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, , NÁPLŇ PRÁCE:, - práce v nepřetržitém provoze, - obsluha výrobního zařízení, , NABÍZÍME, - práci v expandující společnosti, - pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek, - nástupní hodinová mzda 118,80 Kč/hod.+ příplatky nad rámec zákoníku práce, bonusy, růst mzdy po zaučení, nárůst mzdy 25 - 30 tis. Kč v průběhu zaměstnání., - firemní benefity: roční prémie, čtvrtletní prémie, příspěvky na stravné, na dopravné do zaměstnání, na penzijní připojištění, na sportovní akce, týden dovolené navíc, a jiné., , POZNÁMKA, - fyzicky náročná práce, činnost zahrnuje zvedání břemen, roční prémie, čtvrtletní prémie, příspěvky na stravné, na dopravné do zaměstnání, na penzijní připojištění, na sportovní akce, týden dovolené navíc, a jiné., Hlásit se na e - mail : monika.miklikova@macco.cz nebo na tel. č. 555 530 312, 724 248 631 / Po - Pá vždy od 7.00 do 15.00 hodin /., Z : 16.5.2018 A : 21.5.2018. Pracoviště: Macco organiques, s.r.o., Zahradní, č.p. 1938, 792 01 Bruntál 1. Informace: Monika Miklíková, +420 555 530 312.

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 105 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) Zušlechťovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 105 kč, mzda max. 115 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Břidličná, Bruntálská 167, Požadujeme - vzdělání v technickém oboru, praxe na strojním zařízení, uživatelská znalost MS Office, , průkaz řidiče motorových vozíků, jeřábnický průkaz + vazače vítány, nepřetržitý provoz, nevyučené zaučíme., Mzda 105,- Kč/hod až 115,- Kč/hod včetně prémií a příplatků ze směnného provozu., Hlásit se u Mgr. Škrkoňové - tel. č. 554 222 646, e - mail : ivana.skrkonova@alinvest.cz, Z : 27.6.2018 A : 11.7.2018. Pracoviště: Al invest břidličná, a.s., Bruntálská, č.p. 167, 793 51 Břidličná. Informace: Ivana Škrkoňová, +420 554 222 646.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 20 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Zemědělský dělník, traktorista. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Jiříkov, ŘP sk. T, práce s dobytkem, práce v zemědělství, hlásit se na tel. č. 774 711 609 / kdykoliv /., Z : 17.7.2018. Pracoviště: Naděžda šedá, 793 51 Břidličná. Informace: Naděžda Šedá, +420 774 711 609.

Výroba - Chemičtí inženýři technologové, normovači a 26 000 Kč

Chemičtí inženýři technologové, normovači a specialisté v příbuzných oborech Procesní inženýr. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Zahradní 1938/46c, Bruntál, POŽADAVKY:, - VŠ vzdělání chemicko-technologického nebo příbuzného směru, případně SPŠ chemická s maturitou + min. 5 let praxe v chemickém oboru, - výhodou praxe v oboru se znalostí strojů a zařízení, používaných v chemickém průmyslu, - koordinační a organizační schopnosti a zkušenosti, - plynulá znalost anglického jazyka slovem i písmem, - vysoké pracovní nasazení, - samostatnost, důslednost, komunikativnost, flexibilita, - znalost práce na PC, - řidičské oprávnění sk. B, , NÁPLŇ PRÁCE:, - řízení výrobní technologické linky, plnění výrobního plánu, - sledování a optimalizace technologických procesů, - optimalizace a koordinace provozu jednotlivých výrobních zařízení, - sledování a optimalizace výrobních nákladů, kvality surovin a produktů, - zajištění technických úprav a modernizace technologických zařízení, - technická podpora prodeje a marketingu, , NABÍZÍME, - práci v perspektivní expandující společnosti, dlouhodobou jistotu práce a výdělku, moderní prostředí, - možnost odborného i karierního růstu, - zajímavé finanční ohodnocení odpovídající kvalifikaci, délce praxe, znalostem a zkušenostem uchazeče), - plný pracovní úvazek, - firemní benefity: , " měsíční motivační odměny ve výši 8% tarifní mzdy, " mzda až 35 tis. Kč v závislosti na kvalifikaci, praxi, znalostech a zkušenostech, " kvartální a roční prémie , " příspěvky na stravné, na dopravné do zaměstnání, na penzijní připojištění, na sportovní akce, týden dovolené navíc, a jiné, , Hlásit se na e - mail monika.miklikova@macco.cz nebo na tel. č. 555 530 312 /8-14 hod./ Osobní schůzky s vybranými vhodnými uchazeči jsou domlouvány individuálně telefonicky., Z : 3.7.2018. Pracoviště: Macco organiques, s.r.o., Zahradní, č.p. 1938, 792 01 Bruntál 1. Informace: Monika Miklíková, +420 555 530 312.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Železniční přejezd ve Studénce. Ilustrační foto.

Nebezpečný přejezd ve Studénce: nahradí ho nový podjezd

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Která houba vás otrávila? Přístroj to určí jednoznačně

Deštivé počasí z posledních dnů dává novou naději houbařům. Sběr hub však nemusí přinášet jen radost. Řada lidí přes varování odborníků stále totiž sbírá i houby, které dobře neznají.

Petr Fiala pro Deník v Ostravě: Snažím se jít s ODS jinou cestou

ROZHOVOR/ Festival Colours of Ostrava láká už řadu let nejen turisty, umělce, sportovce, ale také české politické špičky. Čtvrtečním hostem diskusního fóra Meltingpot, které probíhá v rámci festivalu, byl i šéf ODS a bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala.

Povodí: nejste tady jediní! Vodáci: na přípravy bylo dost času!

Rozhodnutí Povodí Odry (POD) o zrušení sjezdu řeky Moravice se vodákům nelíbí. POD argumentuje suchem, vodáci tvrdí, že příprava sjezdu byla nedostatečná.

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT