Své o tom ví dva starší včelaři, kteří se před týdnem v Krasově rozhodli spálit úly s uhynulými včelstvy. Oheň je v oboru včelařství nejlepší dezinfekcí, protože spolehlivě zničí úly i se všemi parazity i dalšími původci chorob, ale za suchého počasí tento zákrok velmi riskantní. Včelaři podcenili nejen sucho, ale hlavně vítr. Přestože ohniště hlídali, větrem se snadno přenesl oheň z hořících úlů na suchou trávu.

Požár se při silném větru šířit tak rychle, že starší včelaři neměli šanci ho uhasit. Za chvíli už nad Krasovem hořela desetihektarová louka, a plameny olizovaly stromy stojící na okraji lesa.

Na místo vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanic v Krnově a Bruntálu a s nimi dorazilo i šest jednotek dobrovolných hasičů z Bruntálu, Krnova, Světlé Hory, Horního Benešova, Města Albrechtic a Vrbna pod Pradědem. Celkem deset cisternových hasičských aut se stříkačkami muselo nepřetržitě pendlovat mezi hořící loukou na kopci a potokem v údolí, kde bylo vhodné místo k nabírání vody.

Hasiči z celého okresu

Cisterny se tam otáčely jedna za druhou, takže i řidiči, kteří tou dobou náhodně projížděli Krasovem, museli být trpěliví. Přestože se do akce zapojili hasiči z celého okresu, trvalo jim téměř hodinu, než oheň přiživovaný větrem konečně dostali pod kontrolu. Protože to byl letos nejrozsáhlejší požár a hrozilo bezprostřední nebezpečí, že se oheň rozšíří z louky také do lesa, velení při zásahu se osobně ujal ředitel okresních profesionálních hasičů Jiří Patrovský.

„Už jsme měli pár drobných výjezdů v souvislosti s vypalováním trávy, ale tentokrát hořela velmi rozsáhlá plocha,“ uvedl Jiří Patrovský, podle kterého se jednalo o dost složitý zásah vzhleden k větru a svažitém těžko přístupném terénu.

„Představu o tom jak rychle se za sucha a větru šíří oheň si můžete udělat už jen z toho, že spálený pruh má na délku přes kilometr a táhne se od Krasova až na hřeben. Vítr oheň rychle rozšiřoval suchým travním porostem, protože na loukách zůstala loňská tráva. A hned za loukami byl les plný suchého listí a větví,“ popsal nebezpečnou situaci Patrovský.

Výjezd byl nákladný

Když už byl oheň pod kontrolou, Jiří Patrovský rozdělil plochu mezi hasičské jednotky, aby zajistily dohašení. Naštěstí se požár obešel bez zranění a také materiální škody jsou prakticky nulové. Na místo přijel hasičům osobně poděkovat správce obecních lesů. „Než přijela první jednotka, oheň se rozšířil až na hranici lesa.

Tam byl hasičský zásah hodně napínavý a kluci museli opravdu zabrat, než oheň na kraji lesa dokázali zastavit. Můžu říct otevřeně, že kdybychom přijeli na místo o deset minut později, tak ten les skončil celý v plamenech,“ dodal Patrovský.

Přestože škody jsou nízké, výjezd tolika hasičských jednotek s technikou byl samozřejmě nákladný. Příčina požáru je sice známá, ale vyšetřování má ještě prokázat, zda včelaři záměr pálení úlů předem nahlásili na obecní úřad i další okolnosti.