Díky své poloze obce to mají hasiči v Lichnově velice jednoduché. Nejsou v žebříčku boje s ohněm nasazeni ani do prvního či druhého zásahového sledu.

Kozlův hasičský počin - hlasujte zde.

V případě velkého požáru někde v katastru obce na místo do několika minut dorazí jak profesionálové z Krnova, tak skvěle vyzbrojeni dobrovolní hasiči z Horního Benešova.

Člověka možná napadne, proč vlastně fungují, když je v jejich těsném okolí několik jiných akceschopných hasičských jednotek. V životě však nastávají chvíle, kdy i skvělé jednotky přijet nemohou. Lichnov je údolní obcí, kterou protékají dva malé potůčky. Ty však při přívalových deštích dokáží způsobit hodně škody.

O hasičích z bruntálského okresu čtěte zde.

V roce 1996 byl Lichnov poničen rychlou povodní po přívalovém dešti, který změnil potůčky v ničivé dravé řeky. Velká voda se obci nevyhnula ani v roce 1997. „To byly chvíle, kdy na nás zapomenuly nejen jednotky skvěle vybavených hasičů ve městech, ale prostě všichni. V tu chvíli poznáte sílu vlastních hasičů, kteří s minimálním vybavením dokážou odvést kus dobré práce,“ konstatovala hrdě starostka Lichnova Marta Otisková.

Zábavami a plesy oživují obec

Lichnov má jako jedna z mála obcí proti vodě alespoň částečně zbudovanou ochranu v podobě suchých poldrů. Další by se měly vybudovat v příštích letech. Hasiči mají práce daleko méně, a tak kromě údržby techniky a zbrojnice pořádají různé kulturní a sportovní akce. „Taneční zábavy a plesy hasičů měly vždy vysokou úroveň. Je fajn, že jsou lidé, kteří i v dnešní době mají zájem o život v obci. Přesně takoví jsou naši hasiči,“ zakončil Marta Otisková.

Kozlův hasičský počin
Hasiči z Lichnova při ničivých povodních pomáhali zachraňovat majetek, zdraví i lidské životy. „Při velké vodě se jedná vždy o extrémně náročné zásahy. Hasiči pomáhali nejen při záchranných pracích, ale také při odklízení následků povodní. Tehdy si sáhli na samé dno. Pomáhali odstraňovat následky povodní cizím lidem a někteří měli sami své majetky totálně zničeny,“ zavzpomínala Marta Otisková.

Jaromír Kroutil