Je to pár dní co oslavili hasiči z Jindřichova ve Slezsku čtyřiašedesát let o svého opětovného založení. V předválečné éře v Jindřichově sbor existoval. S odsunem Němců však byla jednotka zrušena. K jejímu obnovení došlo v začátkem října roku 1945.

Kozlův hasičský počin - hlasujte zde.

Chybějící technika: Lidé umírali, majetek hořel

Neustálé požáry a neštěstí na celém Osoblažsku včetně Jindřichovska vedly v roce 1949 tehdejší vedení okresu k dovybavení jednotek. „Situace to tehdy nebyla vůbec jednoduchá. Kvůli nedostatečnému vybavení hasičských sborů docházelo k velkým ztrátám na majetku, zdraví i životech lidí v širokém okolí,“ popsal situaci Martin Havelka, dnešní velitel jednotky.

Tehdejší straničtí funkcionáři se proto rozhodli technicky podpořit právě jednotku z Jindřichova. Ta byla řádně dovybavena a stala se klíčovou jednotkou v boji proti požárům a živelným katastrofám v oblasti Osoblažska.

Dnes zůstává čtrnáct statečných

Po roce 1989 došlo na Jindřichovsku a Osoblažsku k úpadku zemědělství. Tisíce lidí se ocitly bez práce a mladí lidé z oblasti začali utíkat do jiných částí republiky. Odchod části populace se podepsal také na sborech hasičů. Jindřichovským se však i v této době podařilo udržet kvalitní úroveň sboru.

O hasičích z bruntálského okresu čtěte zde.

Technika však potřebovala opět modernizaci. „Před patnácti lety to s technikou nebylo slavné a popravdě řečeno to nikdy nebude úplně ideální. Nyní máme však kvalitní cisternu a vybavení, takže opět pomáháme lidem z širokého okolí,“ řekl velitel Havelka.

Sbor má nyní čtrnáct členů, kteří se aktivně podílí na zdolávání požárů a živelných katastrof. Ročně hasiči z Jindřichova zasahují u více než třiceti událostí. Samozřejmě se také aktivně zúčastňují cvičení a různých školení. Bylo by jistě zvláštní, kdyby se čtrnáct chlapů nepodílelo na rozvoji kulturního a sportovního života v obci. Každoročně tak hasiči pořádají stavění a kácení máje. Velice oblíbený je hasičský ples.

Kozlův hasičský počin
Jindřichovští hasiči byli u raritního zásahu, který nemá v České republice obdoby. To když před pár lety z vozidla soukromé firmy unikla po nehodě nepatrná část radiace. Záření však bylo minimální, přesto tehdy všichni postupovali, jako by se jednalo o reálný zásah. I přes obavy o své zdraví hasiči tehdy neutekli.

Jaromír Kroutil