Mezi důležité úkoly hasičů patří mimo záchranu lidí a majetku i záchrana zvířat. Nejčastěji jde o vyvádění koní, krav, telat či jiných hospodářských plemen z hořících stájí, kravínů a dalších hospodářských objektů.

„Někdy skončí srnka či pes v kanálu či studni bez víka. Čas od času jsou ale hasiči vyzváni k záchranám ušlechtilejších tvorů. Především ti profesionální k tomu mají vhodné vybavení,“ prozradil mluvčí HZS Moravskoslezského kraje Petr Kůdela. Akcí na záchranu zvířat v minulém roce bylo opravdu požehnaně.

Záchrana vzácného ptáka

Hned v lednu loňského roku se příslušníkům Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Bruntálu povedl husarský kousek. Při cvičení na zamrzlé hladině vodního díla Slezská Harta pomohli vzácné potáplici lední uniknout z ledového sevření. Záchranná akce měla velmi specifický průběh. Jednalo se totiž o druh potáplice, která nedokáže vzhledem ke své stavbě těla vzlétnout z pevného podkladu.

Při vzletu musí mít před sebou volnou vodní plochu, od níž se odráží křídly, minimálně o délce 15 metrů. Hasiči proto museli co nejrychleji pomocí motorové pily vyřezat dostatečně dlouhou vzletovou dráhu. Protože byl mráz tak silný a motorová pila při práci zamrzla,museli hasiči k dokončení vzletné dráhy použít sekeru. Velké vynaložené úsilí se ale vyplatilo a vzácné potáplici se podařilo vzlétnout.

Záchranné akci bylo přítomno také množství ornitologů, kteří se přijeli na potáplice lední, jejichž výskyt je v České republice a střední Evropě ojedinělý, podívat. Po úspěšném vzletu vzácného ptáka hasiči přijali desítky děkovných telefonátů a mailů z celé České republiky.

Tele uvězněné ve studni

Dalším zvířetem zachráněným bruntálskými hasiči bylo tele, které spadlo do hluboké studně v Rudné pod Pradědem. Hasiče na něj upozornila žena, která zaslechla slabé, ale srdceryvné bučení. Na pomoc nebohému tvoru vyjela lezecká skupina hasičů z hašičské zbrojnice bruntálských profesionálních hasičů a pro jistotu, v případě nepředpokládaných obtíží, ještě dvě jednotky dobrovolných hasičů z obcí Malá Morávka a Andělská Hora.

Tele bylo uvězněno v téměř vyschlé studni v místní části Nová Rudná celé tři dlouhé dny. Za zvířetem se spustil na laně člen lezecké skupiny z Bruntálu a bez větších problémů na něm upevnil evakuační postroj (triangl). Tele bylo poté vytaženo na zemský povrch na laně. Vše dobře dopadlo a tele se po svém děsivém zážitku rychle otřepalo.

Kočky zachránily svou majitelku

Někdy naopak zachraňují domácí mazlíčci své páníčky. Své o tom ví majitelka několika koček z Krnova. Jedné únorové noci byl nahlášen na tísňovou linku hasičů požár rodinného domu v Krnově. Majitelka objektu měla velké štěstí. Když začalo hořet, již spala, vzbudily ji ale její čtyři kočky, které ji začaly olizovat a k tomu mňoukat. Žena pak rychle zavolala hasiče a opustila i se svými zachránkyněmi objekt.

Požár koupelny vznikl od přímotopu, který byl postaven příliš blízko u hořlavých předmětů. Celkovou škodu vzniklou požárem majitelka vyčíslila na 300 tisíc korun. Díky domácím mazlíčkům a hlavně rychlosti hasičů byly uchráněny hodnoty za 1,7 milionu korun.