Za rok 2010 zaznamenali hasiči okresu Bruntál oproti roku 2009 o jednadvacet požárů méně. Dohromady jich za celý rok bylo 164. Zato k technickým zásahům, jako jsou například dopravní nehody, polámané stromy nebo odstraňování nebezpečných sněhových převisů ze střech, jezdili častěji, oproti předchozímu roku zaznamenali o 267 událostí více. Konkrétně se jednalo o 1577 zásahů.
„Narostl i počet planých poplachů. Toto číslo je ale nepatrné. Většinou se jednalo o spuštěné teplotní čidlo při vaření a podobně. V tomto směru můžu říci, že osvěta o zákazu zneužívání čísla hasičské pomoci je na Bruntálsku dobrá. Lidé jej respektují a nezneužívají jej,“ řekl ředitel bruntálských profesionálních hasičů Jiří Patrovský.
Hasiči zachránili majetek za miliony
Hasiči z bruntálského okresu vyjeli za loňský rok celkem k 1783 událostem. Hmotné škody vzniklé při požárech se vyšplhaly na 13,662 milionů korun. Díky včasnému a rychlému zásahu hasičů však byl uchráněn majetek za neuvěřitelných 132,623 milionů korun. Ani čísla, která zahrnují zachráněné nebo evakuované osoby, nejsou zanedbatelná.
Evakuovaných osob z nebezpečného prostředí bylo celkem 170. Pomohli 120 lidem, často šlo o záchranu života, když je například v krizové chvíli vyprostili z havarovaného auta. Naopak dvaceti osobám ani přes veškerou snahu pomoci nedokázali. „V těchto případech se většinou jedná o otevření bytu, kde se již nachází osoba bez známek života a podobně,“ vysvětlil Jiří Patrovský.
Nejvíc zásahů bylo v pondělí
Nejvíc událostí se řešilo v pondělí. V tento den vyjížděli hasiči celkem 303 krát. Naopak nejpoklidnějším dnem v týdnu byla v loňském roce neděle, kdy se zasahovalo 192 krát. Za nejvytíženější měsíc loňského roku hasiči považují bezesporu leden. Vyjelo se celkem 356 krát.
V porovnání s ostatními měsíci je v číslech markantní rozdíl. „Výjezdy v lednu hodně ovlivnila tuhá zima a přívaly sněhu. Celkové číslo hlavně ovlivnily technické havárie jako je shazování sněhových převisů ze střech domů.
Nejčastěji hořely rodinné domy a popelnice
Za loňský rok vzplálo celkem třiatřicet rodinných domů. Na druhém místě v počtu požárů jsou odpady a odpadní produkty. Poté až přichází na řadu byty. „Požáry v domech jsou na prvním místě nejčastěji kvůli neodborným instalacím topných těles nebo nevhodnému umístění hořlavých spotřebičů u otevřeného ohně,“ prozradil nejčastější příčiny požárů Jiří Patrovský.
Zářným důkazem toho je například požár rodinného domu v Břidličné, kde byl příčinou požáru přizděný hořlavý trám k topnému tělesu. Dům vzplál 4. ledna loňského roku a škoda byla vyčíslena na jeden milion korun. Z tak velké finanční újmy se majitel domu, i přes prvotní snahu dům znovu opravit, dodnes nevzpamatoval a objekt je na prodej.
Největším požárem uplynulého roku bylo bez pochyb vzplanutí úvalenského obchodu se smíšeným zbožím. Oheň se kvůli hořlavému materiálu uvnitř obchodu tak rychle rozšířil, že jej plameny do příjezdu hasičů zcela pohltily. Škoda byla vyčíslena na 3 700 000 korun. Na místě požáru zůstaly dodnes jen ohořelé obvodové zdi budovy.
Velké cvičné akce
Aby mohli hasiči svou práci odvést co nejkvalitněji, podstupují často cvičné záchranné akce, kde si v praxi zkouší rychlou záchranu osob a majetku. Největší cvičnou záchranou akcí loňského roku byla simulovaná vlaková havárie.
„Hasiči si zde zažili, byť cvičně, extrémní situaci, kde si vyzkoušeli spolupráci se záchrannou službou a policií. Načerpané zkušenosti mohli zužitkovat hned o dva měsíce později, kdy se u Valšova srazil kamion s vlakovou soupravou,“ uzavřel Jiří Patrovský.