Kroniky uváděly jako rok vzniku letopočet 1933. Jiné prameny uvádějí, že tzv. německá jednotka vznikla již roku 1931. Zanechajíc poválečných svárů, jednotka používá právě starší datum, jako oficiální termín svého vzniku.

Kozlův hasičský počin - hlasujte zde.

Poválečný odsun se podepsal také na jednotce v Karlově Studánce. Ta byla znovuobnovena až v roce 1947.

Původní úkol? Chránit dřevěné budovy!

Dobrovolní hasiči v Karlově Studánce byla založeni s primárním cílem, a to ochranou místních dřevěných budov před požáry a jinými událostmi. Po založení bylo ve sboru osmapadesát mužů a čtrnáct žen. Z toho vyplývá, že členství v jednotce bylo prestižní záležitostí.

Dnes má jednotka osmnáct členů různých věkových skupin. Aktivní jádro sboru však tvoří výjezdová jednotka, která je zařazena mezi Jednotky požární ochrany druhého stupně, což znamená, že je na úrovni krnovských či bruntálských dobrovolných sborů. Ve výjezdové jednotce je dvanáct členů převážně z řad studentů.

Místo s cisternou jezdí terénním autem

O hasičích z bruntálského okresu čtěte zde.

V novodobé historii sboru je tahounem jednotky její velitel Martin Chuda. Oficiálním šéfem, starostou, sboru je Michal Macek. Současně mají dobrovolní hasiči v horské oblasti k dispozici dvě výjezdová vozidla. Cisterna CAS 25 bohužel již nesplňuje na ní kladené nároky.

„Bohužel cisternu máme v nepojízdném stavu. K dispozici tak máme lehké terení vozidlo UAZ, jež je předěláno na vozidlo hasičské, určené do nejnáročnějšího a nejdrsnějšího terénu. S ním jezdíme k zásahům nejčastěji,“ podotkl starosta sboru Michal Macek.

Hasiči z Karlovy Studánky se snaží být i bez dostatečné techniky aktivní. V zimě pořádají oblíbenou pohárovou soutěž hasičů, jež je díky drsnému počasí daleko náročnější. Samozřejmě se podílí na kulturním životě v obci, kde pořádají oblíbenou zábavu. Sami se připravují na hasičské soutěže v nichž slaví úspěchy i na krajské úrovni.

Kozlův hasičský počin
V živé paměti má široká veřejnost požár hotelu Hubertus nedaleko vodopádů v Karlově Studánce. Oheň v objektu ze dřeva napáchal obrovské škody a torzo hotelu stojí dodnes na místě. Jednotka při požáru podala fantastický výkon a asistovala profesionálům. „Škodám se bohužel nedalo zabránit. Oheň se šířil rychle. Dělali jsme, co jsme mohli,“ podotkl současný velitel jednotky Martin Chuda. Toto neštěstí nahrálo jednotce, která se dostala do podvědomí dotačního systému a začalo jí být přidělováno potřebné vybavení. To však dnes již pomalu dosluhuje.

Jaromír Kroutil