„Pomoc hasičů by při reálné situaci pravděpodobně nespočívala v primárních záchranných pracích v laviništi, ale spíše v podpůrných činnostech jako třeba zabezpečení místa při déle trvajícím zásahu, přeprava záchranářů a raněných. Pro takové činnosti mají hasiči dobré technické vybavení. Horské službě, která má mnohem menší personální obsazení než hasiči, můžeme výrazně pomoci,“ vysvětlil ředitel územního odboru HZS Jeseník Jan Pastucha.

Výcviku se zúčastnilo patnáct jesenických hasičů, především těch, kteří se specializují pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou.

„Byli jsme proškoleni v teorii, další výcvik se konal v terénu. Horská služba hasiče poučila o bezpečnostních zásadách v prostoru lavinové nehody, nácvik také zahrnoval vyhledání osoby pomocí sondování a dalších používaných metod,“ dodal Pastucha.

Hasiči s horskou službou v rámci záchranného integrovaného systému spolupracují velmi úzce. Při reálných mimořádných událostech je to například evakuace osob z lanových drah, z těžko přístupných terénů nebo při pátrání po pohřešovaných turistech.

V Jeseníkách se nachází několik lavinových katastrů, vstup je sice do nich zakázán, ovšem záchranáři nemají žádnou možnost, jak neukázněným lyžařům přístupu do nebezpečných míst zamezit.

Například ve Velkém Kotli, který vyhledávají milovníci adrenalinových sportů, loni v lednu zahynul pětatřicetiletý skialpinista. Svou jízdou napříč svahem masu sněhu utrhl, záchranáři ho z laviny vyprostili mrtvého.

Osmnáctiletému snowboardistovi se tento svah stal osudným v únoru roku 2009, také jeho zasypala lavina a mladík zemřel při převozu do nemocnice. O několik měsíců před touto tragédií ve Velkém Kotli lavina zahrnula tři lyžaře, dva vyvázli bez následků, ale jeden z nich utrpěl vážný úraz.