Po několika letech si dobrovolní hasiči z Vrbna pod Pradědem užili letních prázdnin. V červnu zasahovali u čtrnácti událostí. V červenci zasahovali dvanáctkrát. Kdo by si myslel, že bude poklidný měsíc srpen, tak ten se hluboce mýlil. Patnáct výjezdů bylo náročných. Hned třikrát bojovali muži svatého Floriána z Vrbna s ohněm.

Kozlův hasičský počin - hlasujte zde.

Úleva přišla až v září, kdy si mohli Vrbeňáci užívat babího léta, které jim narušilo jen osm událostí. Jak už to tak v horách chodí, tak ve Vrbně skočili z léta rovnou do zimy.

Bílá tma nečekaně udeřila v půlce října

Doslova v bílé peklo se změnilo počasí v půli října. Nejinak tomu bylo i v Jeseníkách, kde situace vygradovala a napadlo přes půl metru sněhu. Největším problémem byl krátký podzim, během něhož nestihlo opadat ze stromů listí. Obrovská váha sněhu na listnáčích vykonala dílo zkázy,“ popsal situaci jeden z vrbenských hasičů.

O hasičích z bruntálského okresu čtěte zde.

Stovky vyvrácených a polámaných stromů zapříčinily výpadky elektrického proudu. Některé vesničky byly doslova odříznuty od světa. Hasiči byli v akci nepřetržitě. Pomáhali jim i občané.

Během několika dní vyjeli dobrovolní hasiči z Vrbna ke třiatřiceti událostem. Zásahy trvaly mnohdy i několik hodin a dá se říci, že místo návratu na zbrojnici jen plynule přejížděli mezi místy, kde se vichřice se sněhem vyřádila nejvíce. Závěje sněhu jim komplikovali také možnost dostat se do nejkritičtějších míst. „To co jsme zažili letos v říjnu se zde dlouhá léta nestalo. Dobrovolní hasiči byli v akci téměř nepřetržitě a jen díky jejich úsilí, se podařilo následky řádění sněhové bouře minimalizovat,“ podotkla Helena Kudelová, starostka Vrbna pod Pradědem.

Kozlův počin
Dobrovolní hasiči z Vrbna dokázali v minulých dnech sekundovat profesionálním jednotkám při boji se sněhem. Kromě odstraňování popadaných stromů bojovali také se sněhem na střechách ve městě a v okolních obcích. Vysílení hasiči dokázali odstranit nánosy ze střech, aniž by došlo k jejich poškození. Svým nasazením nejen na zemi, ale i ve výškách dokázali zabránit nebezpečným úrazům, které by jistě tající sníh při pádu na zem způsobil náhodným kolemjdoucím.

Jaromír Kroutil