Nevelká jednotka dobrovolných hasičů čítá sedmnáct členů. Z tohoto nikterak velkého počtu je šestice mužů svatého Floriána počítána k Sboru dobrovolných hasičů Janovice. Velitel jednotky Vítězslav Skoupil může být na své hasiče hrdý. Jednotlivá zásahová družstva dělají čest názvu celému hasičskému sboru. „Je pravdou, že na našem okrese působí daleko větší jednotky dobrovolných hasičů, ale my jsme skvělou partou. Což je dle mého názoru hlavní,“ řekl Vítězslav Skoupil.

Kozlův hasičský počin - hlasujte zde.

Jelikož je Rýmařovsko skutečně rozsáhlou lokalitou a profesionální hasiči nestihnou vždy vše pokrýt vlastními silami, museli rýmařovští dobrovolníci zvolit taktické rozdělení. Tři pohotovostní skupiny po čtyřech mužích jsou řešením. Jednotlivé skupiny slouží po týdenních cyklech. Laik by se zeptal a co dělají ostatní muži včetně velitele sboru. Ti jsou zařazeni mezi zálohy a v případě potřeby jsou okamžitě k ruce svým kamarádům.

Techniky je dost, zásahů už méně

Dobrovolní hasiči v Rýmařově většinou drží jen hotovosti, když je profesionální jednotka hasičů mimo zbrojnici. Loni evidovali 18 ostrých zásahů. Většinou se jednalo o události s větší škodou. Aby se však hasiči nenudili, tak pravidelně vyráží na různá školení. Loni jich absolvovali hned deset. V Rýmařově jsou hasiči také nápomocni při organizování kulturních a sportovních akcí.

O hasičích z bruntálského okresu čtěte zde.

Vzhledem k počtu mužů, kteří jsou schopni vyjet k požáru mají rýmařovští dobrovolníci techniky dostatek. „Dvě vozidla pro přímý jsou cisterny na podvozku Tatra T 148. K dispozici máme dvě AVIE, plovoucí čerpadlo Aquafast či šest dýchacích přístrojů Saturn,“ popsal dobře udržovanou techniku velitel. O tu se stará zejména dvojice hasičů Boxan-Měřínský. (kro)

Kozlův hasičský počin

Rýmařovští hasiči pravidelně sekundují profesionálním kolegům nejen při ostrých zásazích, ale také při cvičeních. Své kvality prokázali při obrovském cvičení, jehož motivem byl požár hradu Sovinec. „Nebylo jednoduché překonat s vodou vzdálenost přes dvě sta metrů k ohnisku požáru, jelikož dále se naše technika nedostala. K tomu jsme veškeré zásahy stejně jako profesionální kolegové prováděli v dýchací technice,“ popsal náročné cvičení velitel dobrovolných hasičů z Rýmařova. (kro)