Sbor dobrovolných hasičů v Holčovicích byl založen v roce 1878. Jednotka byla umístěna na strategickém místě brány do Jeseníků. Kopcovitý terén a velká vzdálenost k městům přidávala jednotce na důležitosti. V roce 1888 byla pro sbor zřízena nová hasičská zbrojnice. A hasiči se odvděčili prací.

Pomáhali při velkých požárech

Z kronik lze vyčíst, že holčovičtí hasiči pomáhali při likvidaci velkých požárů v celé oblasti. Při požárech nasazovali životy a několikrát muži z jednotky utrpěli zranění. K tomu začali vyhrávat okrskové i jiné hasičské soutěže.

Kozlův hasičský počin - hlasujte zde.

Po válce jednotka hasičů prošla velkou změnou. V jejím čele se postavil Robert Růsek. Tento starosta se postaral o rozkvět jednotky. Ta fungovala skvěle několik desetiletí a byla nedílnou součástí požárnických jednotek v okrese.

Strmý pád zpomalila velká voda

Po revoluci v roce 1989 se z obce odstěhovala spousta lidí do měst, kde si zajistili lepší práci. Obec začala pomalu stagnovat a mladí lidé o činnost sboru příliš zájmu neprojevili. Jednotka fungovala velice prazvláštním způsobem. V době, kdy ostatní slavili nový začátek se v Holčovicích logicky neslavil pomalý pád sboru.

O hasičích z bruntálského okresu čtěte zde.

Hasiči si však vzpomněli na doby své slávy o povodních v roce 1996, 1997 i dalších, které obec zasáhly. Dokázali se vzmužit a i s minimem techniky odvést kus dobré práce. Opět se obnovila činnost dětského hasičského kroužku. Ta však posléze téměř zanikla.

Stejně jako odešla velká voda, tak se opět rozplynula soudržnost jednotky. O celou oblast Holčovicka se tak musí starat profesionálové, kteří to však mají k této lokalitě daleko a také dobrovolní hasiči z Města Albrechtic.

Kozlův hasičský počin
S minimem materiálu dokázala polorozpadlá jednotka hasičů z Holčovic vstát jako bájný Fénix z popela a rvát se s velkou vodou před dvanácti lety. Hasiči i jejich bývalí členové dokázali, že umí pomoci. Bojovat s vodou museli i při menších povodních.

Jaromír Kroutil