Za poslední týden se o tom přesvědčily čtyři rodiny z okresu Bruntál. Komín vzplanul lidem ve Dvorcích, Světlé Hoře, Branticích a Horním Benešově.

Všemu se dá předejít pravidelnou údržbou. Když už plameny šlehají z komínu vysoko nad střechu, bývá pozdě. „Mnohdy plameny dosahují obrovských výšin. Při vzplanutí sazí hrozí nejen rozšíření požáru, ale také puknutí komínu,“ řekl ředitel profesionálních hasičů z okresu Bruntál Jiří Patrovský.

Na uhašení tohoto druhu požáru mají hasiči speciální zařízení, které vypadá jako zvon. Než jej ale použijí, je potřeba zcela uhasit kotel. Tímto se plameny šlehající z komínu většinou sníží. Také je důležité ucpat všechny průduchy, aby se snížil přívod vzduchu. Poté hasiči vyšplhají na střechu, na komín přiloží zvon z nehořlavého materiálu a plameny zcela uhasí.

Tím ale celá peripetie pro majitele komínu nekončí. Vše je potřeba nechat pořádně vychladnout a nechat vyčistit odborníkem. Nakonec je potřeba nechat udělat revizi komínu, jestli při požáru nepukl. Za vše zaplatí majitel nemalou částku peněz.