Bohužel ani prázdniny neměli muži svatého Floriána z Bruntálu klidnější. Letní měsíce výjimečně nebyly ve znamení požárů, ale spíše velké vody. Za měsíc červen a červenec, tedy oficiální polovinu prázdnin, měli hasiči přes dvacet zásahů a hotovostí.

„Během letošních prázdnin jsme zaregistrovali jako všude jinde v okrese méně požárů. Je to jistě díky dobré prevenci, kterou hasiči intenzivně provádějí u dětí předškolního a školního věku, a také díky médiím, která ukazují následky hrůzných požárů. V létě jsme si více užívali s vodou. Zejména hrozící povodně nám odčerpaly hodně sil. Po pravdě řečeno jsme rádi, že z naší strany šlo většinou jen o monitoring a čerpání vody ze zatopených sklepů,“ konstatoval Miroslav Sedláček, velitel bruntálských hasičů.

Likvidují kadáver
K velice nepříjemným zásahům patří odklízení mrtvol zvířat, tedy kadáver. Bohužel i k těmto výjezdům bruntálské hasiče lidé volají. „Jde sice o nepříjemný zásah, ale v případě, že nám přijde oznámení z městské policie, tak jsme připraveni vyjet odklidit ostatky zvířat,“ podotkl velitel Sedláček.
Stejně jako na většině území i v Bruntále se potýkali hasiči s agresivním hmyzem. „V případě, že dojde k ohrožení lidí hmyzem, je vhodné zavolat odborníka. Pokud takový není, tak jsme schopni zasáhnout. I když se někdy cítíme jako včelaři a ne jako hasiči,“ řekl hasič.

Planý poplach
Aby se hasiči nenudili, tak si z nich udělal nezdárný šprýmař srandu a ohlásil fiktivní událost. Naštěstí se to stalo během léta jen jednou. „Jsem pevně přesvědčen, že by si lidé z hasičů a záchranářů neměli dělat legraci v podobě mylných informací anebo záměrně lživých ohlášení. Tím dochází k velkému riziku, že v době, kdy budeme hledat smýšlenou událost, bude na druhé straně bojovat o život rodina v havarovaném automobilu. Těmi postiženými lidmi může být kdokoliv z nás, tedy i známí či příbuzní ohlašovatele,“ dodal Miroslav Sedláček.

JAROMÍR KROUTIL