Albrechtická jednotka dobrovolných hasičů podporována vedením obce se zapojila do mezinárodní spolupráce. Kromě posílení dobrých kontaktů s kolegy z Polska a možnosti řádně se při cvičení připravit na skutečný zásah se hasičům naskýtá zároveň možnost získat lepší techniku a vybavení. Díky mezinárodní spolupráci získají v dalších měsících novou moderní cisternu.

S Poláky si tykají

Kozlův hasičský počin - hlasujte zde.

Zprvu obyčejná cvičení dovedla albrechtické hasiče a jejich kolegy z polského Prudniku k možnosti získat dvě nové cisterny. Podmínkou je pořádat více společných akcí a cvičení. Pro obě jednotky byla tato možnost další motivací, která vedla k rozvoji spolupráce. „S polskými kolegy si již většinou tykáme. Vyměňujeme si zkušenosti, jelikož máme na starosti podobně rozlehlé oblasti,“ řekl Petr Křištof, velitel hasičů z Města Albrechtic.

Právě mezi častější setkání a spolupráci patří akční cvičení. První velké námětové cvičení se letos v dubnu uskutečnilo na zámku v Linhartovech a mělo veliký ohlas. Druhé cvičení, jehož námět byl požár lesa, se uskutečnilo minulý týden v Polsku.

Cvičení neznamená prohodit pár slov

Lokalizovat požár lesa o velikosti dvou hektarů nebylo vůbec jednoduché a vůbec by nebylo v silách několika polských hasičských jednotek tento rozsáhlý požár uhasit. V rámci mezinárodní spolupráce byly na místo požáru vysláni jak dobrovolní hasiči z Města Albrechtic, Jindřichova ve Slezsku, tak i profesionální hasiči z Krnova.

O hasičích z bruntálského okresu čtěte zde.

„Při tomto cvičení, jsme si opět vyzkoušeli mezinárodní spolupráci. Kdo si myslí, že jde o to dojet do Polska a prohodit pár slov, tak ten se plete. Cvičení probíhá standardně. To znamená, že musíme vykonat veškeré postupy, jako při skutečném požáru včetně samotného hašení,“ popsal cvičení velitel albrechtických hasičů.

Po nové cisterně nová zbrojnice?

Vedení Města Albrechtic je na své muže náležitě hrdé. K nové cisterně by jim chtělo přidat také novou zbrojnici. „Máme vynikající jednotku dobrovolných hasičů. Vzpomínám si, když kluci svépomocí opravovali levně pořízená armádní vozidla a dělali z nich v garáži první cisterny. Díky jejich aktivitě jim začalo přát nejen město, ale i velení profesionálních hasičů. Nyní je naše jednotka kvalitně vybavena. K tomu všemu by měla získat novou cisternu, která nebude nikde v okrese. Osobně se vynasnažím, aby se co nejdříve položil základní kámen nové zbrojnice,“ podotkl Luděk Volek, starosta Města Albrechtic.

Kozlův počin
Požáry, nehody, technické pomoci zvládají albrechtičtí hasiči na jedničku. K tomu opravují vlastní vozidla, tak aby bezpečně sloužila a obec stála co nejméně z jejího rozpočtu. V týmu hasičů je například i Ladislav Hlaváček, odborník přes IT techniku. Ten v současných dnech připravuje ve svém volném čase nové internetové stránky hasičů z Města Albrechtic. Ty by měly díky nápadům a preciznosti autora patřit mezi nejlepší stránky hasičů v celé republice.

Jaromír Kroutil