Mladá historie

Jednotka dobrovolných hasičů tu naposledy fungovala za minulého režimu. Po revoluci byl sbor vyřazen z výjezdů a pak také zrušen. Dne 6. října 2003 se rozhodl Jiří Roller společně se skupinkou nadšenců práci sboru obnovit. Z původních osmadvaceti statečných zůstalo v barvách svatého Floriána dvaadvacet mužů z Razové. Ti svému patronovi ostudu nedělají.

Boj s větrnými mlýny

Největším problémem dobrovolných hasičů v Razové je, že nejsou zaštítěni obcí. To znamená, že ač vybaveni technikou, nejsou zařazeni do výjezdů a nemají oprávnění zasahovat při požáru. Obec ročně přispívá několika tisíci korunami na provoz staré hasičské V3S a jedné motorové stříkačky.

„Je to složitá situace. Kolikrát býváme u zásahu první, ale můžeme se jen dívat. Hořel tady obrovský hotel, dům, loni seník. My bohužel zasáhnout nesmíme, a když tak jen na vlastní zodpovědnost, což si žádný velitel zásahu nevezme na triko,“ posteskl si Roller. Loni při požáru obřího seníku nechaly jednotky profesionálních hasičů své nadšené amatérské kolegy, alespoň čerpat vodu do cisteren. „Kluci byli unaveni, a tak jsme jim alespoň mohli doplňovat vodu. Jsme jim za to vděčni. Ale samozřejmě, že bychom byli rádi ještě více užitečnějšími,“ pokračoval velitel hasičů.

Zvyšují kvalitu života

Málokdo by si mohl myslet o jednotce, která není příliš podporována, že bude pracovat ve prospěch obce. Razovští hasiči se však práce navíc nebojí. Pravidelně pořádají okrskové soutěže hasičů. V obci spolupořádají dětské dny. Proslavila je také Neckyáda z roku 2004. Asi největší uznání jim však získal Hartman. Soutěž, která patří mezi nejnáročnější silové hasičské závody v republice. „Jsme rádi, že můžeme pořádat soutěž, která má tak vysokou úroveň a přijíždí ji absolvovat profesionální hasiči z celé republiky. Doufáme, že další ročníky budou ještě lepší,“ podotkl velitel Roller. Hartaman je soutěž v požárním útoku, kdy soutěžící musí po splnění všech úkolů ještě vyběhnout v plné výbavě dlouhé schody na hrázi Slezské Harty.

Morální ocenění

Práci dobrovolných hasičů v Razové oceňují jejich dobrovolní kolegové z Horního Benešova. „Obdivujeme kluky, že mohou za takovýchto podmínek fungovat. Jde vidět, že do poslání být dobrovolnými hasiči dávají kus srdce. Přejeme jim jen to nejlepší,“ vzkázali hasiči z Horního Benešova. Šéf profesionálních hasičů z Bruntálu Jiří Patrovský chválou také nešetří. „Je sice pravdou, že razovští hasiči nemohou zasahovat při různých událostech. Na druhou stranu odvádí vynikající kus práce na poli kulturním a sportovním. Vždyť o soutěži Hartman se dnes vypráví legendy. Já jim za jejich snahu a píli děkuji,“ řekl Jiří Patrovský, ředitel Hasičského záchranného sboru Bruntál.

Jaromír Kroutil