Velký rozdíl je ale v trestání faulů. Zákrok, který je na vesnici přehlédnut, se v lize díky televiznímu záznamu rozebírá a čas od času je i potrestán. I tady se ale neměří všem stejně. Fanoušci ostravského Baníku mají ještě v živé paměti brutální faul brněnského útočníka Aleše Besty, který u postranní čáry v hlavičkovém souboji loktem doslova knokautoval obránce Radima Řezníka.
„Myslím, že jsem odehrál míč u postranní čáry – a najednou jsem dostal pořádnou ránu do hlavy a byla tma. Přiběhli maséři a ledovali mi hlavu. Chtěl jsem se postavit, ale nešlo to, motala se mi hlava. Maséři hned ukazovali, že budu střídat. To mi došlo, že to je vážné,“ vykládal den po zápase Řezník, který kvůli otřesu mozku vynechal závěr ligy. Na hrubý faul Besty hned tak nezapomene. „Není to nic příjemného, nepřál bych to nikomu,“ řekl Řezník. Vedení Baníku v prvním okamžiku žádalo exemplární potrestání viníka. „Ten faul se odehrál přímo před hlavní tribunou. Všichni jsme tam ten loket viděli,“ přiznává člen dozorčí rady Baníku Jakub Kahoun.
Během utkání, ve kterém šlo o účast v Poháru UEFA, cítili Ostravští křivdu, protože Besta měl být vyloučen. „V prvním okamžiku jsme dokonce uvažovali o tom, zda právě tento zákrok nesplňoval podmínky pro podání trestního oznámení,“ řekl Kahoun. Nakonec se ale Baník rozhodl nechat potrestání na svazových orgánech. „Hned den po zápase jsme byli ujištěni, že se faulem bude disciplinárka zaobírat,“ poznamenal Kahoun.
Hříšník Besta svého činu litoval a k údivu všech vyvázl jen s finančním postihem. Disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu ho potrestala pokutou 80 tisíc korun. Baník nechtěl verdikt komentovat, ale moc nadšený po něm nebyl. „Radim Řezník po otřesu mozku už v posledních třech kolech nehrál,“ pokrčil rameny Kahoun.
Disciplinární komise ale stála za svým a po zasedání konstatovala, že Besta hrál bezohledně, riskantně a s použitím nepřiměřené síly. K zastavení činnosti však nesáhla. „Besta se omluvil, svého činu lituje, a hlavně to bylo v souboji o míč. Za tohoto stavu je finanční pokuta dostačující, taková je naše praxe,“ řekl předseda disciplinárky Alexander Károlyi.
Revoluci ve fotbale podle všeho nepřinese ani verdikt soudu v kauze prvního odsouzeného fotbalisty Jiřího Beneše z východočeské Hoříněvsi, jenž je uznán vinným už bezmála dva roky. A před časem mu nevyhověl v odvolání ani Ústavní soud. „Každý měl a má vždy právo se obrátit na soud, to není nic nového. Ale nepovažuji za nutné, aby se podobné případy opakovaly - fotbal má sám dokonale propracovanou vlastní legislativu,“ nechal se slyšet Károlyi.
Obdobně se na celou věc dívá i rozhodčí Andreas Drastík, který rozhoduje zápasy první a druhé ligy. „Proti brutálním faulům by se mělo postupovat tvrdě. Řešit je ale soudně je podle mě nesmysl. To by pak každý mohl po červené kartě protihráče žalovat. Navíc kdo určí míru, zda byl brutální či úmyslný?“ ptá se logicky Drastík.
Aleš Uher, Roman Brhel