Na podzim jedenáctí, na konci jara postup do divize, taková je bilance fotbalistů FK Krnov. Jedním z lidí, kteří na tom mají největší zásluhu je zkušený trenérský matador Antonín Mura. Když v zimě k týmu přicházel, mnozí mu nevěřili, jenže Krnov se stal nejlepším týmem druhé půlky sezony, hrál atraktivní fotbal, chodily na něj největší návštěvy. A postup? To je třešnička na dortu.

Po podzimu jedenácté místo a na jaře třetí pozice a postup do divize. To zní trochu jako pohádka…

Kdyby mi to někdo řekl dopředu, tak mu řeknu, že je blázen. Podařilo se a jsme za to všichni strašně rádi.

Divize znovu v Krnově Fotbalisté Krnova sice skončili v tabulce krajského přeboru „až" třetí, přesto se jim spanilá jízda jarem povedla dotáhnout až k fantastickému postupu do divize. „Vědělo se, že se nebude přihlašovat Zábřeh. Před losovacím aktivem se odhlásila i Orlová, která jde do krajského přeboru. Navíc Kozlovice přešly z naší divize E do divize D, takže se naskytlo další volné místo. Dostali jsme nabídku a tu jsme akceptovali," objasnil předseda FK Krnov Antonín Hudský a dodal: „Takže máme divizi."

Co se povedlo změnit oproti podzimní části sezony?

Když jsem v zimě přišel, tak to v kabině nebylo úplně nejlepší. Hráči jsou od toho, aby hráli a ne aby hodnotili výkony svých spoluhráčů. Spoustu věcí si pak mezi sebou hráči vyříkali a vzduch se pročistil.

V zimě se povedly přivést posily, Krčmařík, Navrátil, Sklenařík. Byly to ty faktory, které ten tým posunuly nahoru?

To určitě ano, ale zase na druhou stranu někteří hráči skončili, jako Prčík nebo Zelník, které bylo třeba nahradit. Pořád si myslím, že nám nejvíc chybí Honza Zelník, který by byl základním kamenem sestavy. Jeho je škoda.

Chytili se i takoví zatracovaní hráči, kteří chodili po hostováních, a říkalo se, že na Krnov nemají. A najednou hráli v základu.

To je pravda. Možná, že kdybych se k týmu dostal dřív, hráli by i někteří hráči, co třeba odešli do Krásných Louček, do Chomýže. Mně osobně se třeba pořád hodně líbí Lukáš Mitura, i když byl dlouho zraněný. Možná že by i někteří jiní vyplavali na povrch, jenom jim dát tu šanci.

Povedla se i stabilizovat základní sestava a rozestavení, hráči se příliš netočili na jednotlivých postech a fungovalo to.

Fungovalo, i když třeba v průběhu některých zápasů se ukázalo, že kluci jsou kreativní a mohou hrát na více místech. V tom byla taky naše síla a velké pozitivum. Třeba Krčmařík začínal v útoku a skončil v záloze, opačně třeba putoval Hudský ze zálohy do útoku. Vždycky je dobré, když jsou v mužstvu hráči, kteří mohou hrát na více místech.

Někteří nastupovali na pro ně předtím nezvyklých postech. Příkladem je třeba Šimčík, záložník, který se převtělil ve výborného krajního beka.

Moje krédo je, že pokud nehrají kraje, není fotbal. A krajní obránci a krajní záložníci, ti jsou v podstatě totožní, ti by se mohli klidně prohazovat. Taky by to tak mělo být, že kdo hraje na kraji, musí umět útočit i bránit. Zrovna ta levá strana, byla hodně silná, protože Šimčík s Navrátilem se doplňovali. Zase u Navrátila je trochu slabší obranná činnost. Ale Jirka Šimčík zaslouží velkou pochvalu, z obrany dal nějaké čtyři, možná pět branek.

Na jaře jste už byli schopni dávat více branek, ale v některých utkáních pořád vázlo proměňování šancí. V jednom duelu jste dali šest gólů a v dalším horko těžko jeden. Čím to bylo?

Odpověď je jednoduchá. My nemáme takového borce, který by byl typický střelec, zabiják. Takové typy jako jsou Lokša, Kovařík, takoví, co hrají po divizích nebo třetích ligách. Tohle se nedá naučit. To nenaučíte ani Havlíčka, ani Hudského, tohle je dané. Takového hledáme.

Tohle jste si ale sliboval od Krčmaříka, ne?

On není typický útočník. I v Mikulovicích, i v Zábřehu tíhnul spíše k záloze.

Na druhou stranu se vylepšila obranná činnost. Na podzim dostával Krnov dost gólů, na jaře už bylo i hodně utkání s nulou.

Ve všech faktorech šla hra nahoru a bylo to docela solidní. Ale řeknu jednu věc, obrana začíná od útoku. Podle toho jak pracuje útok a záloha, tak méně práce má obrana.

V zimě jste říkal, že jaro se bude odvíjet od prvních utkání. Ta se povedla a tým se nastartoval. Byl to ten odrazový můstek?

To je stará pravda, jak začnete, tak končíte. Povedl se start a kluci si začali věřit.

Kdy jste si říkal, že by se mohlo povést se dostat hodně nahoru? Přece jen stoupalo se ze sestupových vod.

Abych řekl pravdu, tak jsem seděl nad novinami a říkal si: Tak toho a toho bychom mohli ještě předehnat. Pořád jsem doufal a věřil, že můžeme jít hodně vysoko. Chtěl jsem předehnat i druhého v tabulce, to se ale nepodařilo.

Který zápas považujete za nejpovedenější?

Opravdu kvalitní zápas byl doma proti Petřkovicím. To mělo šťávu a velkou úroveň. A ještě bych vyzdvihl Frýdlant. Tohle jsou týmy, které mají zkušené hráče, jen někdy se vám ty góly vstřelit podaří a někdy ne.

A nejméně povedený?

Samozřejmě Český Těšín. Nechci se vůbec vymlouvat, ale tam se sešlo moc negativních faktorů najednou. Po cestě jsme píchli kolo u autobusu, tak jsme jeli desetikilometrovou rychlostí. Přijeli jsme necelých dvacet minut před utkáním. Ve třetí a sedmé minutě jsme dostali gól a bylo po zápase.

Do kádru se úspěšně zapracovali mladí hráči, to předtím nebylo?

V krajském přeboru je ideální stav, když můžete střídat hned pět hráčů. Tak jsem toho využíval. Mě samotného by mrzelo, kdybych byl na lavičce a nešel na hřiště, když bychom 3:0 vedli nebo prohrávali. To je situace, kdy se ti mladí musí vyzkoušet. Musí být pořád ve hře, navíc se pak celý týden těší na trénink, když ví, že dostanou příležitost. Musím k tomu říct, že dorost v Krnově vedený Martinem Lhotkou a Jiřím Havlíčkem má kvalitu. Kolikrát jsme trénovali i spolu. Takže spolupráce Lhotka, Havlíček, Mura, Melios funguje na vysoké úrovni. A taky jsem rád, že hráči, kteří přišli z dorostu pomoci mužům, tak se dali bez problémů hned použít do hry.

Který z mladých hráčů vás nejvíc překvapil, potěšil?

Asi mě nejvíc potěšil Ostrák. I když je to obránce, tak měl dokonce ještě jednu roli navíc. Když odešel gólman Boček, tak my jsme ho měli nachystaného i do brány, kdyby se Furčakovi něco stalo. V dorostu odchytal tři nejtěžší zápasy a třikrát vyhráli. Po Bočkově odchodu jsme se vždycky domlouvali, aby si na předzápasovém tréninku trochu zachytal a byl připravený. Kromě toho je to výborný hráč, většinou hrál levého beka, i když to není přímo místo pro něj, není to ten „jezdič". Ale má přesnou nahrávku na třicet, čtyřicet metrů, kopací techniku, dá se využít na stoperu nebo jako defenzivní záložník. To je hráč, který by si divizi určitě kopnout mohl.

Na začátku jara jste říkal, že vaším hlavním cílem je vrátit diváky do hlediště. S tím jste spokojen, že?

To se povedlo na sto procent, návštěvy byly výborné. A teď věřím, že na divizi bude chodit šest set, i sedm set lidí. Diváci mohou být naše obrovská síla doma. Krnov je fotbalové město, to budu tvrdit pořád. I v porovnání se třetí ligou máme větší návštěvy.

Ke konci soutěže klopýtl váš největší rival, Frýdlant, ale vy jste zase prohráli v Českém Těšíně. A měli postupovat dva. Věřil jste ještě, že by se to mohlo povést?

Pořád jsem klukům říkal, že musíme hrát až do konce, i kdyby to na ten postup nevypadalo. Věděl jsem, že to s Orlovou vypadá všelijak, ta se nakonec odhlásila z divize a přišlo to.

Asi vás trochu srazila porážka ve finále krajského poháru, že?

Asi to mělo trochu vliv. Jak vždycky trenéři říkají: Možná jsme pro to udělali všechno, ale možná se mohlo udělat víc. A to bylo jak ze strany hráčů, tak možná mnou. Mohla být jiná sestava. Tam jsme se hodně trápili a pak to dovršil Český Těšín.

Hodně důležitý pak byl poslední duel v Heřmanicích. Pokud se chtělo pomýšlet na nějaký postup, muselo se vyhrát. A tým taky nebyl kompletní.

To nebyl, ale jeli jsme tam v naprostém klidu, protože už jsme nemohli jít tabulkou dolů. Už jsme možná ani nečekali, že by to s tím postupem vyšlo. Kluci tam hráli s chutí, uvolněně a potvrdili jsme, že to první místo v jarní části nám zaslouženě patří.

V zimě jste říkal, že jste postupový trenér. A zase se to povedlo…

(směje se) Myslím, že to už je snad popatnácté. A to nepočítám nějaké postupy z III. třídy do okresu a pak do B tříd. Hlavně jsem nikdy nespadl a většinou se hrálo nahoře.

Sám jste říkal, že to je taková odpověď těm, kdo nevěřili.

To je tak, je to třicet let práce. A přijeli do Albrechtic, museli sklonit hlavu. Přijeli do Mikulovic a zase, totéž v Muglinově. V tom životě to tak chodí.

Bude třeba kádr pro divizi hodně doplnit?

Moc se to doplňovat nebude, myslím, že ani není třeba. Můj názor jsou tři, čtyři hráči. Ale samozřejmě i s tím, že se udrží Krčmařík a Navrátil a k tomu dva další. A jinak není třeba nic dělat.

FK Krnov

FK KRNOV POSTUPUJE DO DIVIZE. Zleva nahoře: trenér Antonín Mura, Roman Boček, Lukáš Krčmařík, Marek Ostrák, Martin Sklenařík, Roman Švrček, Marek Havlíček, Miroslav Daříček, Petr Navrátil, Taras Furčak, trenér Panaiotis Melios. Dole zleva: Jiří Šimčík, Adam Ondra, Vasil Charalambidis, Ondřej Bartoníček, Libor Dvořák, Jakub Dankovič, Ondřej Šmíd, Patrik Havlíček. Foto: FK Krnov