V případě jednoho z nováčků krajského přeboru lze použít všude omílané přirovnání k houpačce. Vždyť posuďte! Vítězství v prvním kole na hřišti Českého Těšína následovaly hned čtyři porážky, aby poté hráči Kovohutí udělali šňůru tří výher. V ní ovšem už dávno nepokračují, spíše naopak.

Svěřenci Petra Kostelníka totiž postihla krize a během posledních pěti zápasů získali pouhý bod. Zajímavostí je, že ten jediný bodík urvali zrovna v derby s vedoucím Rýmařovem (0:0). K podobnému úspěchu neměli daleko ani na půdě favorizovaných Vítkovic, avšak špatně odehraný první poločas a ztrátu dvou branek se jim už po přestávce napravit nepodařilo. Nutno však dodat, že za druhý poločas by si bod ve svém prvním střetnutí s některým z ostravských celků zasloužili.

„Myslím si, že remíza v derby nám pomohla, ale viděl jste to sám. Naši kluci nastoupili s příliš velkým respektem. Přitom jsem jim říkal, že musí vydržet patnáct minut, protože znám sílu soupeře a vím, že potom jsou nervózní. Kdybychom ty první minuty přestáli, tak bychom tady alespoň bod uhráli," byl po utkání přesvědčený trenér Petr Kostelník.

„Sice máme v týmu pět šest vyzrálých kluků, kteří hráli třeba divizi a měli umět by takové zápasy zvládnout. Nicméně se ukazuje, že je to málo," poukazuje Kostelník na problém, na který navazuje dalším.

„V první řadě je naší velkou potíží tréninková docházka. V základní sestavě máme dva kluky, kteří kvůli pracovním povinnostem v podstatě netrénují. K tomu další čtyři či pět hráčů chodí jen jednou týdně. To je prostě málo," vysvětluje trenér, pro kterého je tak překvapením, že v každém utkání vydrží jeho hráči fyzicky až do konce zápasu. „Naopak mnohdy si ještě ve druhém poločase vytvoříme tlak," dodá.

„Bohužel, často se nám stává, že v zápase hrajeme dobře jen poločas. Jednou první, jindy druhý. Bylo to tak ve Frýdlantu, Bohumíně, s Rýmařovem nebo teď ve Vítkovicích. Navíc neumíme proměňovat jasné gólové šance," zdůvodňuje Kostelník výsledky, za které může také nepříliš dobrá produktivita. Vždyť Břidličná ve třinácti zápasech skórovala pouze patnáctkrát, zatímco hned čtyřiadvacetkrát inkasovala.

Na tým, který má navíc punc nováčka, tak pochopitelně podobná situace doléhá a hráči mají v hlavách, že se nedaří. „Fakt, že jsme nováčky, hraje určitou roli, stejně jako i mnohé jiné faktory. Momentálně jsme psychicky dole z výsledků, ale za své výkony se určitě stydět nemusíme," myslí si.

Do konce podzimní části soutěže zbývají ještě tři kola, a tedy je možné získat ještě devět bodů. Břidličné však los moc nepřeje, jelikož hostí Petřkovice a v jarním předehrávaném kole také Český Těšín. Mezitím navíc zajíždí na horkou půdu Heřmanic. „Situace, ve které se nacházíme, nám velí vyhrávat, ale los je opravdu těžký," je si vědom Kostelník, který při současném zisku třinácti bodů tuší, že se mu nejspíš nepodaří splnit svou předsezónní metu.

„Před začátkem ročníku jsem měl za cíl na podzim uhrát dvacet bodů, tři kola před koncem ale máme jen třináct. Myslím si, že v tuto chvíli je reálné mít šestnáct bodů, víc asi ne," uzavírá trenér Břidličné Petr Kostelník.

Podzim Břidličné v krajském přeboru

FC IRP Český Těšín - TJ Kovohutě Břidličná 1:2 (Kamil Kocúr, Jan Zifčák)
SK Dětmarovice - TJ Kovohutě Břidličná 5:0
TJ Kovohutě Břidličná - FK Krnov 0:2

SK Kravaře - TJ Kovohutě Břidličná 3:0
TJ Kovohutě Břidličná - FK SK Polanka 1:2 (Jiřičný)
TJ Kovohutě Břidličná - SC Pustá Polom 2:1 (Ondruška, Holčák)

Háj ve Slezsku - TJ Kovohutě Břidličná 1:3 (Ondruška 2, Holčák)
TJ Kovohutě Břidličná - Brušperk 4:0 (Kučera 2, Holčák, Kamil Kocúr)
Bohumín - TJ Kovohutě Břidličná 2:0

TJ Kovohutě Břidličná - Vendryně 1:3 (Kučera)
Frýdlant n. O. - TJ Kovohutě Břidličná 2:1 (Holčák)
TJ Kovohutě Břidličná - Rýmařov 0:0

Vítkovice - TJ Kovohutě Břidličná 2:1 (Jiřičný)

Rekapitulace: Po třinácti odehraných kolech se Kovohutě Břidličná usadila na dvanáctém místě se třinácti body, přičemž ve vyrovnané tabulce má náskok pěti bodů na předposlední Český Těšín. Stejný rozdíl je pak dělí od klidného středu, ve kterém se nachází devátá Vendryně.

Zbývající program: TJ Kovohutě Břidličná - FC Odra Petřkovice (sobota 2. listopadu od 14.30 hodin), FC Heřmanice Slezská - TJ Kovohutě Břidličná (sobota 9. listopadu od 14 hodin), TJ Kovohutě Břidličná - FC IRP Český Těšín (sobota 16. listopadu od 13.30 hodin)