Divizní podzim definitivně překryla sněžná nadílka. Za konec prvního poločasu sezony je rád i albrechtický trenér Miroslav Wludyka. „To víte, že jsem rád. Hráči budou mít čas na zotavení,“ vyprávěl. „Ke konci podzimní části sezony jsme totiž měli rozsáhlou marodku,“ doplnil. I zdravotní patálie stojí za rozháranými výsledky ze závěru podzimu. I proto Avízo přezimuje na šesté příčce.

Spokojenost? U Miroslava Wludyky jen částečná. „Vcelku ano, tedy až na zbytečnou ztrátu šesti bodů,“ pokračoval kouč albrechtických fotbalistů. Téměř po každém prohraném zápase Wludyka jen marně krčil rameny nad tím, jak z albrechtické sestavy postupně vypadávají hráči. Dutka, Plíska či Šmíd, i bez nich Avízo sbíralo body. „Naším největším soupeřem byla skutečně rozsáhlá marodka,“ přiznal. „Nemáme tak široký kádr, abychom chybějící hráče jednoznačně nahradili,“ doplnil.

A s trhlinami v hráčském kádru jdou pochopitelně ruku v ruce i výsledky. „Výkony byly velice kolísavé díky již zmiňované marodce. Na výsledcích se taktéž podepsaly nevyrovnané výkony jenotlivých hráčů,“ pokračoval Wludyka. Kterých? Ty albrechtický stratég nechtěl jmenovat. Stejně jako opory Avíza. „Fotbal je kolektivní hra, vyzdvihovat jedince není na místě, jelikož i tento jednotlivec potřebuje podporu celého mužstva,“ vysvětlil Miroslav Wludyka.

Málo tréninků

I on však dříve přiznal, že klíčovou osobností týmu byl během podzimu gólman Červenka. Ten se paradoxně v posledním utkání letošního roku postaral o nešťastnou minelu, která stala Avízo body. „Každá prohra mrzí, zvláště při vyloučení tak kvalitního brakáře, což se projevilo na psychice celého mužstva,“ připomněl situaci, při níž Červenka vyboxoval míč za hranicí velkého vápna.

Jen nerad Wludyka vzpomíná na utkání v Hranicích. V zápase s posledním mužstvem soutěže totiž Albrechtice podaly doslova tragický výkon. „Byl to naprostý propadák. V utkání hrálo mužstvo pod své možnosti,“ litoval porážky s outsiderem. Ta byla jedním ze sedmi klopýtnutí, kterých se Albrechtice na podzim dopustily. Se soupeři ze spodních pater však většinou nezaváhaly. Tedy kromě blamáže v Hranicích. „Chybí každý ztracený bod, ale zda budou chybět v celkovém součtu, ukáže až čas,“ pokračoval Wludyka.

Co dál? Wludyku momentálně čeká dlouhá trenérská přestávka. Přípravný dril na jarní sezonu odstartuje zřejmě až na konci února. „To je dost pozdě,“ ví moc dobře Wludyka. Vždyť první zápas hraje Avízo už 22. března domas Porubou. „Na těchto věcech je potřeba se dohodnout s vedením klubu. Přes podzim se zkrátily tréninky na dva v týdnu, což je pro divizi absolutně nemožné,“ prozradil. „Musíme zpestřit tréninkové metody se zaměřením na trénink jednotlivce,“ dodal.

Jaké jsou tedy albrechtické cíle před startem jarního poločasu? „Vyhrávat,“ stručně zakončil Miroslav Wludyka.

Procházka: Hranice chci vymazat z paměti. Byl to děs!

Dost bylo marodky, první poločas divize je konečně u ledu. A to doslova. Za zimní přestávku je rád také albrechtický trenér Milan Procházka. „Ano, po těch všech zraněních hráčů, díky za konec podzimu,“ řekl v rozhovoru, při němž si místy nebral servítky. Chválil naopak vysokou perspektivu kádru, jehož věkový průměr činí z Avíza jeden z nejmladších klubů divize.

Jste tedy spokojen s konečným umístěním v soutěži? Přezimujete na 6. příčce, to je slušné, ne?

Ne, tým měl mnohem na víc, měli jsme atakovat první místo v tabulce. Tým byl díky manažerovi Murovi poskládán velmi kvalitně.

A co výkony týmu? Byly uspokojivé?

Mimo zápasů v Orlové, Havířově a Hranicích, ano.

Mužstvo jste spolu s trenérem Wludykou přebírali v létě. Panuje u vás spokojenost ze spolupráce s Avízem?

Mužstvo se skládalo za pochodu, což je velmi atypické, zvlášť v tak vysoké soutěži. A navíc trénovat jen dvakrát týdně? Co mohu jako trenér vtisknout týmu? Jsem pro útočný fotbal, ale ten musí tým do sebe dostat jen tréninkem. Spolupráce s Avízem probíhala jen přes pana Muru, takže mi není známo, jestli byly nějaké výhrady k naší práci. Mimo tragického terénu na našem hřišti nebyly problémy.

Který z hráčů vás nejvíce potěšil? Los, který v posledních zápasech střílel góly? Vyzdvihl byste výkon jednotlivců?

Červenka, Henkl, Helštýn, to byly jasné opory. Ostatní střídali dobré výkony se slabšími. Los je velmi perspektivní hráč, ovšem musí se naučit přebírat zodpovědnost za tým, ne jen za sebe.

Dost vás,hlavně v závěru podzimu srážela marodka. Sehrála svou roli?

Samozřejmě, optimální sestava nastoupila jen ve druhém kole v Porubě. Potom už se to lepilo dle zranění hráčů.

Mohli jste se umístit i lépe než na momentální šesté příčce, ale prohráli jste s Dolním Benešovem…

Ta porážka mě neskutečně mrzí. Přes všechny problémy jsme se mohli dělit o druhé místo!

Které utkání vás ale mrzí nejvíce? Ta laxní porážka na půdě posledních Hranic?

Toto utkání chci vymazat z paměti, ale nejde to. Byl to děs! Mrzí mě také prohra v 93. minutě v Orlové. Kde bychom byli dnes? Snad na druhém místě.

Budou vám ztracené body chybět na jaře?

Chybí nám devět bodů z Hranic, Orlové a Havířova. Na jaře by neměly chybět, protože ambice na postup u nás nejsou z důvodů ekonomických i hráčských. Navíc máme asi nejhorší terén v soutěži.

Co posily? Plánujete přes zimní přestávku přivézt nové hráče? Na čem je potřeba v týmu zapracovat?

Musí se přivést dva leváci a jeden vysoký útočník. Typy máme. Zapracovat se musí na přechodové fázi do útoku přes krajní obránce a větším důrazu krajních záložníků v koncovce.

Jaké tedy budou úkoly Albrechtic pro jarní část sezony?

Všichni hráči dojíždí do Města Albrechtic čili cílem je udržet tento mladý kádr. Vždyť pouze Henkl má přes 30 roků, Helštýn 28. A potom všichni pod 22 let! To by byla obrovská peprspektiva. Ale dnes je vše o finanční otázce. Klobouk dolů před pracovníky oddílu a sponzory, vždyť divize se v Albrechticích hraje už dvanáct let. Závěrem chci poděkovat všem sponzorům, funkcionářům i hráčům – díky výkonům z nás šel na hřišti strach.