Fotbalový Slavoj je zpátky ve hře o záchranu! V nedělním 19. kole krajského přeboru, týden po smolné porážce ve Vratimově, výrazným způsobem odmítl sestupové chmury. Bruntálští překvapili: zápas s favorizovaným Baníkem Albrechtice, čtvrtým týmem soutěže, skončil překvapivou remízou 2:2. Domácí nadvakrát dotahovali jednogólový náskok soupeře, alespoň bod jim vystřelil patnáct minut před koncem utkání Lubomír Kopec po krásné hlavičce.

Trenéři Karel Stefanovský a Štěpán Rubíček při pozápasovém rozhovoru neskrývali radost. "Určitě jsme spokojení. Je dobře, jsme doma uhráli alespoň remízu. Všichni soupeři vidí, že to u nás nebudou mít snadné, nikomu nedáme nic zadarmo," pochvaloval si Rubíček.

Kouč hostujícího mužstva Tomáš Červenka naopak hřímal nad nedostatečným důrazem svých svěřenců: "Pro nás je to každopádně ztráta. Z remízy jsem zklamaný, přijeli jsme vyhrát a to se nepodařilo. Domácí si díky své bojovnosti zasloužili bod více."

Nerozhodný výsledek však v otázce záchrany v současnosti nic neřeší. Slavoj z možných dvanácti bodů uhrál na jaře jen pouhé dva. S takovou bilancí rozhodně nemůže pomýšlet na odvrácení sestupu. "Měli jsme na výhru, soupeře jsme v závěru jednoznačně přehrávali. Jen je škoda, že jsme tlak nepřetavili ve tři body. Remíza je tak pro nás v uvozovkách ztrátou," litoval Štěpán Rubíček.

"Kluci neuvěřitelně bojovali, bohužel jsme měli smůly, znovu jsme dostali gól z rohu," připomněl první gól za zády brankáře Žáčka: Ve 34. minutě hosté zahrávali rohový kop a bruntálští obránci neuhlídali Tomáše Sikoru, který přetažený centr uklidil hlavou do sítě. Nedávno devatenáctiletý gólman sice jeho pokus vystihl, na velmi dobře umístěný balón se však natahoval marně.

Že jsou standardní situace obecně velkou slabinou bruntálských fotbalistů, jen záhy připomněl hostující Piotr Szmek, jehož hlavičce pro změnu chybělo pár centimetrů. Do té doby se oba soupeři spíše jen otrkávali, k vážnější šanci nedošlo ani na jedné straně. Snad jen Erben vystrašil pozorného Jáčka, když odražený míč na hranici velkého vápna prohnal těsně kolem pravé tyče.

Slavoj byl blízko k výhře

Rozdíl dvanácti příček v tabulce nebyl na hřišti prakticky znát. Ba naopak, domácí měli místy výrazně navrch. Pozorně kombinovali, trpělivě si nahrávali, jako by konečně zapomněli na alibistické nakopávání míčů do útoku. Samozřejmě hra Slavoje fotbalovou krásou nikterak nenadchla, nicméně byl to výkon, za který se Bruntálští nemuseli vůbec stydět. A především přinesl své ovoce.

Těsné vedení Albrechtic domácí smazali třináct minut po přestávce. Z levého křídla přišel nadýchaný centr do hostující šestnáctky a po skrumáži dorážel míč do branky za šťastné teče albrechtického obránce fotbalový matador Fahrudin Bučan.

Pozápasový rozhovor s kapitánem Zbyňkem Pánkem najdete zde.

Vyrovnávací gól však Slavoj spíše ukolébal, než aby jej nastartoval k vítěznému obratu. Za necelých deset minut Baník zahrával přímý kop z hranice velkého vápna: Dorozlo se nemýlil, za jeho prudkou přízemní střelou k levé tyči skákal Žáček zbytečně. "Soupeř má výborné střelce, ještě než padl ten gól, z lavičky Albrechtic se ozývaly hlasy, že z toho bude stoprocentně branka. Na přímáky si asi věří," říkal později Rubíček.

V 77. minutě už bylo ale vše jinak. Vajďák rozehrál rohový kop přímo na hlavu Lubomíra Kopce, který ve skoku krásně srovnal na 2:2. Tento gól vlil bruntálskému mužstvu krev do žil, domácí jako by najednou ožili a hnali se za třemi body.

Vedoucí branku tristně odmítl Tomáš Domiter, kterému nachystal vyloženou gólovku Vajďák. Po přesném centru do vápna mohl z deseti metrů sám okamžitě zakončit, míč mu však při halfvoleji sjel z nohy a vrátil se zpět do hřiště. Obrovskou šanci pak spíše náhodou vytvořil Raab, jehož střelu si hostující obránce málem srazil do vlastní sítě. Jáček hasil situaci doslova až za pět minut dvanáct na brankové čáře u pravé tyče.

"Je důležité, že už nehrajeme pouze defenzivě, ale umíme hrát i směrem dopředu. Dokázali jsme, že i poslední může přehrát silnějšího soupeře, tak jako například nedávno Rýmařov se Slavičínem," radoval se bruntálský trenér Karel Stefanovský. "Balón je kulatý a když máte štěstí, můžete klidně vyhrát."

FC Slavoj Bruntál - FK Baník Albrechtice 2:2 (0:1)
Branky: 58. Bučan, 77. Kopec - 34. Sikora, 67. Dorozlo.
FC Slavoj Bruntál: Žáček - Kopec, Pavel Dankovič, Jindřich Dankovič, Žila, Michna, Pánek, Domiter (85. Mišaráb), Vajďák, Bučan (65. Foltýn), Erben (71. Bačo). Trenéři: Štěpán Rubíček, Karel Stefanovský.
FK Baník Albrechtice: Jáček - Vágner, Smékal, Szmek, Sikora, Novák, Wojtyna, Dorozlo, Klus, Čubok, Miczka. Trenér: Tomáš Červenka.