Sestupový strašák je ale mimořádně vážný. Slavoj je po podzimu jednoznačně nejhorším mužstvem soutěže, potácí se u dna krajské tabulky, nedává branky, má mizernou obranu. Změní se to? „Budeme se snažit! O záchranu budeme bojovat zuby nehty,“ řekl nový kouč Štěpán Rubíček, který nahradil Jaroslava Zabloudila. „Odstoupil na vlastní žádost,“ přidal Karel Stefanovský, Rubíčkův asistent.

Odhodlání bruntálská generalita rozhodně nepostrádá. Vždyť už jen změna na trenérském postu signalizuje touhu vymazat tragický podzim ze statistik. „Krajskou soutěž chceme zachránit za každou cenu, zpátky by se dostávalo velice těžko!“ přiznal Stefanovský.

Že by však Slavoj horečně zbrojil na jaro podobně jako divizní Město Albrechtice, to rozhodně ne. Klub naopak uvolnil na hostování hned tři velké opory. Pavel Píca zamířil do Uničova, Švajda s bývalým kapitánem Danielem Hoffmanem posílili Mikulovice. Lídra olomouckého krajského přeboru přitom vede coby trenér právě albrechtický manažer Antonín Mura.

Je Slavoj silnější?

Hostování klíčových hráčů bylo podle bruntálských trenérů nutné vzhledem k vyřešení ekonomické situace v klubu. Pošramocenou pověst bruntálského fotbalu, kterým na podzim silně zamávaly vnitřní rozbroje, nyní narovnává nový předseda Ivo Buček. „Nový předseda začal komunikovat s mužstvem, stabilizoval situaci v klubu,“ vysvětlil Štěpán Rubíček.

V souvislosti se změnami v sestavě se však přímo nabízí otázka: je mužstvo silnější, než na podzim? Podle kouče Rubíčka ne. „Vzhledem k tomu, že nám odešli hráči na hostování, je tým spíše oslabený.“ Teprve šestadvacetiletý trenér, který sám může zasáhnout do hry, přitom do kádru přivábil jen dvě mladé posily. O možném příchodu nových hráčů Slavoj ještě jedná, jména však bruntálský stratég odmítl prozradit.

Trápí je koncovka

Kapitánskou pásku po Hoffmanovi převzal Zbyněk Pánek. „Přetáhli jsme ho ze stopera na pozici tvořivého záložníka směrem dopředu tak, abychom posílili útočnou řadu,“ řekl asistent trenéra Karel Stefanovský. „Dobře se nám vyprofiloval, v přípravě dával nejvíce gólů a má slušnou střeleckou potenci,“ dodal.

S produktivitou se přitom Bruntálští loni velmi trápili. Na podzim vstřelili jen devatenáct branek, horší byl už jen devátý Bohumín. To by mohl změnit mimo jiné Tomáš Domiter, se šesti góly nejlepší střelec mužstva. Slavoj naopak registruje dva marody. Se zraněním momentálně laborují Vlastimil Samson a Martin Stefanovský. Ten se zranil v utkání s Mikulovicemi a mimo hru bude minimálně po nadcházející dva měsíce.

Zimní přípravu bruntálského mužstva narušila chřipková epidemie. „Prakticky jsme nemohli čtrnáct dní trénovat, hráči byli nemocní. Manko však budeme ještě dohánět,“ prozradil Karel Stefanovský.

Deset modelových utkání, mimo jiné porážky s Mikulovicemi či sousedním Rýmařovem, ukázalo na bruntálské slabiny: „Především proměňování šancí, které jsme nedokázali využívat. Při standardních situacích si pak hráči musí více hlídat soupeře,“ řekl Rubíček.

Jarní tažení za záchranou Slavoj zahájí v neděli v Bohumíně. Proti devátému týmu krajské tabulky přitom nejsou Bruntálští bez šance. Bude to především otevřená bitva dvou mužstev, která se na podzim výrazně trápila v produktivitě.

„Budeme se snažit dovézt alespoň jeden bod, s vítězstvím příliš nepočítáme,“ krotil výraznější ambice Rubíček a Stefanovský jej okamžitě doplnil: „Budeme potřebovat hodně štěstí a vyvinout ještě velké úsilí k tomu, abychom docílili udržení soutěže!“

Krajský přebor.