Utkání začalo lépe pro hosty z Krnova. Běžela druhá minuta a z první vážnější šance překonal Kameníka Košárek, 0:1. Rýmařovští se snažili svého soupeře zatlačit, ale jejich akce končily většinou na hranici pokutového území. Krnovští zase hrozili úniky po stranách a centry do šestnáctky.

Ve dvanácté minutě bylo vyrovnáno, když Jiří Furik našel v pokutovém území Krnova Šupáka a ten se zblízka nemýlil, 1:1. Poté se hra odbývala povětšinou mezi oběma šestnáctkami. Na hráčích byla patrná nervozita, kazili veliké množství přihrávek.

Po dvaceti minutách podržel krnovský tým gólman Jaška. Líbař fauloval Šupáka na hranici velkého vápna, trestný kop zahrál Ondruška technicky přes zeď k tyči, ale hostující gólman vytáhl výborný zákrok.

Jenže přišla sedmadvacátá minuta. Domácí Němec se v pokutovém území obtáčel kolem Kundrátka a ten ho poslal k zemi. Penalta. Jaška sice vystihl směr Šupákovy střely, ale na balon byl krátký, 2:1. O deset minut později mohl Šupák završit hattrick, naběhl si na dlouhý míč a přes Líbaře překvapivě vypálil, Jaška ale stihl zakročit. Vyřešil i následnou skrumáž po rohovém kopu. Hned nato utekl Němec, poslal balon pod sebe, ale jak Ondruška, tak Krčmařík míč minuli.

Jiskra nemusela smutnit. V poslední minutě první půle předvedla rychlou kombinační akci do otevřené obrany. Jiří Furik se ocitl sám před Jaškou a nedal mu šanci, 3:1.

Po přestávce chtěli hosté ukázat, že to rozhodně nezabalili. Šimčík našel dlouhým vysokým nákopem na šestnáctce Rýmařova Cudráka. Ten pálil pohotově z první, ale míč těsně minul branku.

Pak tempo viditelně opadlo. Hlavně domácí jako by byli s průběžným stavem spokojeni, přestali hrát aktivně. Až po hodině hry Jiskra znovu zahrozila. Šupák upláchl obraně Krnova, před pokutovým územím ho zastavil skluzem Šustr, ale domácí střelec vstal a pokračoval na gólmana. Jenže Jaška si s jeho šancí poradil.

Ve dvaasedmdesáté minutě o sobě dal vědět krnovský Košárek. Místo centru, který všichni čekali, vystřelil tvrdě pod břevno a Kameník se zapotil. Hned o tři minuty později centroval po zemi do šestnáctky Jiskry Ivan. Kameníkovi vypadl míč a Košárek jej dorazil do sítě, 3:2. A přišel očekávaný závěrečný tlak Krnova.

Jeden centr za druhým létal do rýmařovského pokutového území, ale domácí obrana je trpělivě odvracela pryč. Jiskra se zatáhla na vlastní polovinu a nedovolila soupeři vyrovnat.

Jiskra Rýmařov - FK Krnov 3:2 (3:1)
Branky: 12. a 28. Šupák (druhý z penalty), 45. Jiří Furik - 2. a 75. Košárek

Rýmařov: Kameník - Hoza, Harazin, Krejčí, Horák - Krčmařík (65. Lesák), Michal Furik, Jiří Furik, Radek Němec - Ondruška, Šupák (90. Vajdik). Trenér: Milan Furik
Krnov: Jaška - Patrik Kundrátek, Líbař (80. Kučerák), Daříček, Šimčík - Ondra, Šustr, Lukáš Kundrátek (46. Ivan), Cudrák - Bartoníček, Košárek. Trenér: Ladislav Bártek

Milan Furik: Důležité jsou body, ty se počítají a ty taky máme

Fotbalisté Rýmařova si po vítězství v Havířově připsali další důležité body do divizní tabulky, v sobotu porazili v derby Krnov 3:2. I když domácí brzy prohrávali, třemi brankami dokázali ještě do poločasu skóre otočit.

Po přestávce sice ustoupili od aktivní hry, ale výhru si už vzít nenechali. I když kouč Jiskry Milan Furik nebyl s výkonem svého týmu úplně spokojen, zdá se, že Rýmařovští konečně najeli na vítěznou vlnu, která je může vynést na hodně zajímavé pozice v pořadí divize.

Máte vítězství v derby nad Krnovem, takže panuje spokojenost?

Důležité jsou body, ty se počítají a ty taky máme. A že v tom zápase bylo více nepřesností…na hráčích bylo vidět, že to je derby a není tam taková uvolněnost jako v předchozích zápasech. V Havířově s Petřkovicemi jsme neměli co ztratit.

I v Petrovicích nebo doma s Valmezem jsme hráli opravdu výborně. Teď tam byla trošku větší zodpovědnost. V určitých fázích jsme hráli v křeči. Navíc jsme soupeři pomohli v podstatě dvěma vlastními góly. Takže jsme si to vlastně zdramatizovali sami.

První branka padla brzy, už ve druhé minutě. Nepřevrátilo vám to plány, se kterými jste do zápasu šli?

No, ani ne. My jsme na to s Krnovem zvyklí, na podzim u nich to bylo to samé. (směje se)

Také vyrovnání přišlo rychle, to asi hodně pomohlo, že?

To určitě. Ale nejdůležitější byl třetí gól, který jsme dali v poslední minutě první půle, takže gól do šatny. Kdybychom v té koncovce byli ještě lepší, tak jsme ten zápas rozhodli dřív, protože Tomáš Šupák tam měl dvě dobré šance. A pak i v závěru jsme to mohli rozhodnout, takže ty nervy tam nemusely být takové.

Ale někdy jsme hráli hezký fotbal a nezískali jsme nic, teď to nebylo ideální, ale tři body máme. Takže v tomhle musíme být pokorní, důležité je, že máme třetí výhru v řadě. A tohle byly hodně důležité body.

Ve druhém poločase jste se trochu vytratili a Krnov vycítil šanci. Co se stalo?

Bylo to tím, že jsme byli pasivní. Zalezli jsme zbytečně dozadu. Dneska tomu chyběla taková lehkost a na klucích byla cítit nervozita, zodpovědnost. Už v kabině jsme si říkali, že to není úplně ono, že nám chybí jiskra. Krnov se pak dostal do spousty nákopů, ale žádnou vyloženou šanci si nevytvořil.

Přesto se hostům podařilo skórovat po chybě gólmana. Jak jste tu situaci viděl?

To byla fatální chyba Petra Kameníka. Vypadl mu lehký balón a útočník soupeře měl k němu blíž. Tím se to strašně zdramatizovalo.

Závěr byl hodně nervózní právě díky gólu na 3:2. Krnov měl hodně centrů.

Ten gól na 3:2 hodně mrzí. Peťa Kameník nás v minulém zápase hodně podržel, to byla klíčová postava. Bohužel teď si tu chybičku vybral. Naštěstí nás to nestálo body, takže to není nic hrozného. I když na tréninku si to asi vyslechne. (usmívá se)

Během utkání jste hodně burcoval své hráče. Nelíbilo se vám jejich nasazení?

No, musím říct, že ne na všech postech jsme odehráli, to, co bychom odehrát měli. Takové tři, čtyři posty nám vůbec nehrály dobře, bohužel. Ale zopakuji znovu, body jsou, takže spokojenost.

Ladislav Bártek: Chybovali zkušení hráči, dostávali jsme naivní góly

Po utkání v Rýmařově nemohl být trenér FK Krnov Ladislav Bártek spokojen. Jeho tým ztratil rychlé vedení už během prvního poločasu a prohrál. Navíc výkon Krnovských srážely chyby zkušených hráčů. Po přestávce sice hosté po chybě rýmařovského gólmana skórovali, ale jinak byla jejich finální fáze takřka nulová.

Utkání vám začalo dobře, ve druhé minutě jste vedli, ale potom jste nechali hrát domácí.

Sáhněme si do svědomí, chybovali zkušení hráči, Ondra Bartoníček, Vojta Šustr, Míra Daříček vzadu a mohl bych jich jmenovat víc. Nebyli jsme kompaktní. Sice jsme dali hned na začátku gól, ale po něm jsme byli otevření, roztažení na sto metrech.

V prvním poločase to nebylo ono. Dostali jsme dost naivní góly. Nemůže se nám stát, že zaviníme takovouhle nesmyslnou penaltu. Taky situaci před gólem na 3:1 jsme hodně špatně vyřešili. Tím jsme dovolili Rýmařovu, aby se chytil. Sami jsme jim to svou hrou nabídli.

Během šesti minut soupeř otočil, to asi s týmem dost zahýbalo, nemyslíte?

To by nemělo. Je to výkonnostní fotbal a ti hráči mají nějaké limity. Proto hrajeme divizi a všichni si musí sáhnout na sto procent své výkonnosti. Aspoň osm hráčů z té jedenáctky musí mít svou stoprocentní výkonnost, abychom bodovali. Když to bude opačně, tak je to špatně. Srážely nás naše vlastní chyby a tohle mi vadí.

Po přestávce jste se do utkání vrátili a byly tam náznaky, že by to mohlo jít.

O poločase šel dolů Lukáš Kundrátek z defenzivního štítu, protože mu nebylo dobře. Původně jsme to měli nachystané jinak, střídat měl Líbař. Každopádně jsme se ve druhém poločase konečně začali dostávat k naší hře. Nevím, jak je na tom kondičně Rýmařov, ale my ji máme na slušné úrovni, a to se ve druhé půlce projevilo.

I přesto, že jste se tlačili dopředu, moc šancí jste si nevytvořili. Co chybělo?

Ne moc šancí, ale žádnou šanci jsme si nevytvořili. Nedokázali jsme vpředu udržet balón. Schází nám kvalita ve finální fázi. Vlastně ta finální fáze nám zase úplně chyběla.

Patnáct minut před koncem se přece jen povedlo snížit na 3:2 po chybě gólmana. Vycítili jste ještě šanci na body?

Šance je vždycky, ale budu se opakovat…špatná nebo žádná koncovka. Nestříleli jsme, neudělali jsme ani individuální akci jeden na jednoho. To pak nemůžeme čekat, že dáme gól. Samozřejmě já za to klukům hlavu neuřežu. Kluci mají nějaké úkoly, jak to řešit v koncovce.

Ale stejně záleží na jejich momentální myšlence, momentálním rozhodnutí, to za ně nemůže udělat trenér. A naši ofenzivní hráči mají takovou kvalitu na to, aby byli schopní něco v koncovce vymyslet. Tam už je člověk nemůže vodit jako loutky.

Bylo to derby, mohli být hráči právě z toho trochu nervóznější než v jiných utkáních?

Nemyslím si. Ale je to podobná rivalita, jako byla třeba mezi Hlučínem a Dolním Benešovem nebo Hlučínem a Opavou. Ale pro mě osobně to žádné derby nebylo, já jsem tady hrával, mám tady spoustu kamarádů. Není to tak, že by stál Krnov proti Rýmařovu jako městu, rivalita je mezi hráči. Třeba spolu hrávali v jiných klubech a mezi sebou mají nějaké věci.

Každopádně je to další ztráta. Nemyslíte, že jste mohli alespoň bod uhrát?

Ztráta to je. Ale prohráli jsme v Rýmařově, který taky bojuje dole. Pravda je taková, že jsme si měli ve druhé půlce vytvořit nějaké šance a mohli to urvat. Rýmařov dokázal vyhrát 3:0 v Havířově s Matušovičem, takže kvalitu rozhodně má a asi něco umí.

Ale už jsem to říkal jednou, tenhle tým hraje svou vlastní soutěž. Řekli jsme si, že začínáme na nule. Na jaře jsme posbírali zatím devět bodů. Štve mě hlavně to skóre, to není můj styl. Hráči mají za úkol hrát na co nejméně obdržených branek.

V neděli vás doma čekají předposlední Hranice.

To bude hodně důležitý zápas, musíme nastoupit v plné palbě. Bohužel Vojta Šustr nám odjíždí s reprezentací policie pryč. Je v nominaci a mají nějaké srazy, takže to je trochu komplikace. Ale bojujeme dál, zase předvedeme maximální nasazení před vlastními diváky.