Oba jako pomezní společně s hlavním Petrem Bebenkem v inkriminovanou sobotu 16. října řídili dopoledne dvě utkání moravskoslezské divize žáků Vítkovice – Bílovec U15 (8:1) a U14 (9:0). Po nich se celá trojice musela podrobit namátkové dechové zkoušce na alkohol, kterou provedli zástupci Moravskoslezského krajského fotbalového svazu (MS KFS).

Zatímco hlavnímu rozhodčímu Bebenkovi ukázal alkoholtester nulu, Duda s Boráněm nafoukali. A podle informací Deníku nešlo rozhodně o žádný „zbytkáč“.

Nemanja Kuzmanovič.
Kuzmanovič o bodu Baníku: Vyhrát jsme si nezasloužili. Remíza je spravedlivá

„Testy na alkohol děláme namátkově, nebo na základě indicií z klubů. To byl i tento případ,“ vysvětlil Vladimír Janoško, sekretář MS KFS. „Alkohol u rozhodčích rozhodně na zápasy nepatří a neustále na ně apelujeme, aby k tomu přistupovali se vší zodpovědností. A obzvlášť špatný příklad je to pro mládež,“ konstatoval Vladimír Janoško.

Podobný případ se stal v krajském přeboru mužů před pár lety v zápase Bohumín – Heřmanice. „Rozhodčí, který tehdy nafoukal, dostal pokutu pět tisíc korun a na rok měl zastavenou činnost. Pak začal znovu v okrese a po dvou letech je zpátky v kraji. Píská dobře a na alkohol si teď dává velký pozor,“ řekl sekretář MS KFS. „Je to stejné jako s řidičákem. Nesednete do auta s alkoholem v krvi a nebudete řídit,“ dodal.

ČERVENOU KARTU viděl v sobotním utkání 5. kola okresního přeboru na Ostravsku v Petřkovicích útočník Hlubiny B Martin Řezniček. Rozhodčího Petra Slavíka zasypal sprostými slovy i vulgárními gesty.
Ty zmr*e, počkej po zápase, řval vyloučený se vztyčenými prostředníčky na sudího

I v současné kauze komise rozhodčích MS KFS oběma „opilcům“ okamžitě zrušila delagaci na zápasy. Odpolední duel v Petřvaldě na Moravě tak nakonec řídil jako hlavní Radim Petroš, původně delegovaný na čáru. Pomáhal mu při tom Tomáš Klečka, narychlo nominovaný licencovaný rozhodčí, a jako AR2 musel mávat sudí laik.

Případem se 21. října zabývala krajská komise rozhodčích, která oba hříšníky s okamžitou platností vyřadila z listiny sudích a předala ho s návrhem finanční pokuty ve výši 5000 korun pro Boráně a 2000 korun pro Dudu k dořešení disciplinární komisi MS KFS. Ta s nimi zahájila řízení, oba si předvolala k podání vysvětlení, ale ke konečnému rozhodnutí, na jak dlouho budou mít stopku, téměř měsíc po celé události nedospěla.

Rostislav Bažanowski.
Běžecký závod Starobělské Lurdy se blíží. Na co si dát podle organizátora pozor?

Čeká na verdikt komise rozhodčích FAČR pro Moravu, ale ta s ním otálí. Nabízí se tak jediná otázka: Nemá někdo zájem celou kauzu zamést pod zelený fotbalový koberec?