Ten má v posledních dnech a týdnech plné ruce práce s přípravou velkého benefičního utkání v Krnově, na kterém se 28. srpna představí výběr Osoblažska a Krnovska proti staré gardě Opavy. „Přáli bychom si, aby na zápas dorazila tisícovka lidí,“ říká odhodlaně Holouš.

Už od počátku vystupujete jako hlavní tvář Fotbalového Anděla. Jak se celá myšlenka zrodila?

Fotbalový Anděl vznikl ve Slezských Pavlovicích, kde jsme ještě s jedním kolegou dělali fotbal. Kamarád nás poprosil, jestli bychom mu nějak skrze fotbal neuměli pomoct, a tak vznikla první akce, kterou byl benefiční zápas ve Slezských Pavlovicích se starou gardou Opavy. Ten se povedl a tak jsme v tom pokračovali dál. Anděl jako takový pak byl oficiálně založen v březnu letošního roku.

Co všechno bylo v počátcích nutné zařídit?

Jsme zapsaný spolek, tyhle věci jsme řešili hlavně přes notáře. V začátcích nás to stálo hlavně peníze. Museli jsme také shánět prostory, abychom měli nějaký malý sklad a kanclík. S tím nám hodně pomohlo Město Albrechtice. Poté už to bylo hlavně o tom, jak se budeme prezentovat navenek.

Kolik lidí se o činnost Anděla stará?

Zakladatelé jsme oficiálně tři. Kromě toho se jedná o druhého ředitele Pavla Rejdu a také o zakládajícího člena Martina Lhotku. Pak se k nám ještě přidal Daniel Kmínek. Všichni se nějakým způsobem věnujeme fotbalu v trojúhelníku Město Albrechtice – Krnov – Slezské Pavlovice.

Pojďme k akcím, které pořádáte. Povedenou záležitostí byl ples Zlatá kopačka Krnovska a Osoblažska…

Ano, jednalo se o první ročník. Akce se povedla, i když příští ročník už plánujeme udělat trochu jinak. Určitě v tom budeme pokračovat dál. Opět se to ponese v benefičním gardu a samozřejmě také chceme, aby byli znovu oceněni amatérští fotbalisté z Krnovska a Osoblažska.

Hodně byl Anděl vidět v začátcích koronakrize…

To byly takové maličkosti… Podpořili jsme spolu s fanoušky fotbalové Opavy domovy důchodců v Krnově a Opavě, hasiče a také dětský domov v Lichnově. Uvědomujeme si, že byly tyto dny pro všechny pracovníky sociálních služeb nebo integrovaného záchranného systému velmi náročné, proto jsme chtěli alespoň trochu přispět. Aby se cítili lépe.

Mezi opavskými fanoušky máte mnoho přátel, že?

Máte pravdu, sám Opavě už spoustu let fandím. Myšlenka přišla tak nějak vzájemně s Xendou, spíkrem opavského kotle.

Další akcí byla dražba sportovních dresů pro nemocného Arturka…

Začalo to tím, že jsme chtěli uspořádat benefiční utkání na pomoc. Dva případy dětí se stejnou nemocí byly obrovsky medializovány a na ostatní se zapomínalo. Z Rýmařovska je malý Artur, proto jsme se rozhodli mu pomoct. Poděkování patří všem fotbalistům, kteří se zapojili. Začali s tím kluci z opavské kabiny v čele s kapitánem Honzou Žídkem, následovali hráči Baníku, ze Zlína a pak už to jelo šílenou rychlostí. Musím vypíchnout dražbu hokejového dresu opavského Petra Chalupy, díky kterému se vybralo krásných 13 tisíc, což je zatím naše maximum. Nakonec se pro Artura vybralo přes 113 tisíc korun. Dále nás ještě zaujal příběh Štěpána z Teplic, který byl jako malý popálený. Tam se v aukci dvou dresů vybralo 15 tisíc. Naposledy jsme pomáhali hokejistovi Ondřeji Buchtelovi, který už bohužel mezi námi není.

Nyní v Krnově chystáte benefiční zápas. Jedná se o zatím o vaši největší akci?

Opět jsme spojili síly s Lumírem Sedláčkem, který pod nás také spadá. Vybírat budeme na Míšu z Krnova, chceme mu přispět na bezbariérový přístup, který vyjde na 40 tisíc korun. Uvidíme, co korona, ale byli bychom rádi, kdyby přišlo tisíc lidí. Doufáme, že se celá akce vydaří, lístky za 50 korun už jsou v prodeji v krnovském informačním centru a také v opavské Sluně.

Kdo všechno se na hřišti představí?

Z Opavy to bude určitě Lumír Sedláček a Zdeněk Partyš, uvidíme, co Zdeněk Pospěch. Opavský tým bude podobný tomu, který nastoupil v Pavlovicích, účast přislíbil navíc i Petr Švancara. V jednání je i brankář Radek Petr, Milan Halaška nebo David Korčián. Největší osobností výběru Krnovska a Osoblažska bude Ondřej Bartoníček, který nedávno zachránil lidský život. Těšit se můžou diváci také na aukci jeho dresu.

Máte kromě samotného utkání připraven i doprovodný program?

Určitě. Z Olomouce dorazí hudební skupina Campanella, která vyplní poločasovou přestávku. Předzápasem bude utkání mladších žáků Krnova a Albrechtic. O zápas se také zajímají opavští fanoušci, kteří podle mých informací plánují první hromadný výjezd na starou gardu.

Jak moc velkým strašákem je pro vás koronavirus a s ním spojená opatření?

Přípravy probíhají naplno, řekli jsme si, že nás korona neporazí (usměje se). Počítáme s tím, že i při různých opatřeních akce bude. Za každou cenu.

Můžou Anděla podpořit i lidé, kteří se na zápas nedostanou?

Určitě. Na našich stránkách najdete číslo účtu, na který se dají posílat peníze, dokonce si i můžete vybrat, které dítě podpoříte. Prodáváme také upomínkové předměty jako jsou hrnky nebo kšiltovky.

Jaké akce dále Anděl chystá?

V Albrechticích momentálně probíhají letní kina, výtěžek z nich poputuje pětiletému Jirkovi ze Široké Nivy, který bojuje s akutní lymfoblastickou leukemií. Dále rozjíždíme turnaje mládežnických kategorií, ze kterých bychom chtěli udělat tradici. V září pak chystáme dražbu fotbalových dresů, kterých momentálně máme asi 35. Částka půjde na Dominika z Těškovic, který ze dne na den od krku dolů ochrnul.