Cennou trofej pro vítěze Evropské ligy s sebou sice nepřivezl, ovšem na obránce španělského Atlétika Tomáše Ujfalušiho i tak v Břidličné čekalo vřelé přijetí. Bývalý kapitán národního týmu a odchovanec sousedního Rýmařova po roce znovu rozdal desítky autogramů, coby patron druhého ročníku fotbalového svátku nikoho neodmítnul. Na velké hvězdy však byla nedávná exhibice skoupá. Ujfalušiho pozvání přijal pouze jeho bývalý parťák z reprezentace Marek Heinz.

„Říkal jsem i tátovi, ať nepočítá s tím, že nás přijede víc. Mrzí mě, že nepřijel Martin Fenin, ale musel odjet do Frankfurtu kvůli nějaké terapii. Ale tentokrát to byl s kluky z Břidličné už lepší fotbal a navíc jsme vyhráli,“ vysvětloval Ujfaluši s úsměvem.

V duelu mezigeneračního výběru Tomáše Ujfalušiho s jedním z předních celků I. B třídy sice diváci viděli podstatně rychlejší fotbal než při loňské exhibici, jenže výrazně byla znát absence mladého baviče Martina Fenina, který si dokázal podmanit publikum technickými parádičkami a hereckými gesty. Omluvenek se Ujfalušimu sešlo víc, čerstvý ženáč Václav Svěrkoš zrovna pobýval v Rakousku, pozvání také odmítli Kováč s Barošem.

„To je těžký, někdy to prostě nevyjde. Se Svěrkym jsem se bavil a říkal, že když mu to vyjde a vrátí se z Rakouska dřív, tak určitě přijde, ale bohužel. Jediný, o kom uvažuju i na příští rok, je Bary s Kovou (Milan Baroš a Karel Kováč - pozn. red.), ale Tomáš Necid ne,“ odmítl myšlenku, že by se měl v Břidličné představit i útočník CSKA Moskva.

Nejen úmorné třicetistupňové vedro, ale snad i absence fotbalových hvězd se podepsala na počtu přihlížejících. Dohromady jich na fotbalový stadion v Břidličné přišla necelá tisícovka. „Účast byla menší, ale to proto, že je nyní všeobecně víc akcí a navíc se ještě dohrávají mistráky. To nám ubírá diváky,“ hledal vysvětlení fotbalový trenér Petr Kostelník, který se s otcem Tomáše Ujfalušiho podílí na organizaci fotbalového svátku v Břidličné. „Tomáš je patron celé akce, kromě dalších přijel i jeho bratr, který hraje za Háj ve Slezsku,“ dodal.

I bývalý kouč divizního Rýmařova se několikrát objevil na hřišti. Po boku Tomáše Ujfalušiho přitom Kostelník ukázal, že ještě rozhodně nepatří do starého železa. Vždyť v několika ostrých sprintech by snad propadli i jeho někdejší svěřenci z Jiskry. „Já hraju poměrně pravidelně,“ přiznal. „V Rýmařově často hrávám fotbalové turnaje, v Břidličné naopak za Staré pány. Snažím se dál udržovat ve formě, ale v tom horku jsem to raději vzdal předčasně,“ říkal Kostelník ve chvíli, kdy už se nad Břidličnou začala stahovat mračna.

Proč si bývalý kapitán národního týmu vybral právě Břidličnou, malou obec na severu Moravy? Na Bruntálsku žije Ujfalušiho početná rodina, on sám vyrostl a hrával v Rýmařově, než přestoupil do olomoucké Sigmy. Z fotbalové periferie se prokopal až do slavné La Ligy a k vítězství v Evropské lize!
A pozor, žádný jiný český fotbalista nemá za sebou tak úspěšnou sezonu. Vždyť Ujfaluši v dresu španělského Atlétika vyhrál druhou nejcennější trofej na klubové scéně starého kontinentu. Je přitom paradoxem, že někdejší kapitán národního týmu pochází z regionu, kde už se dlouhá léta hraje nanejvýš divizní soutěž. A od příštího roku ani ta ne.

Dvaatřicetiletého zadáka však neodradil od návštěvy rodného Bruntálska ani fakt, že se už za tři týdny musí hlásit v Madridu na letní přípravě. „Dovolenou už máme za sebou, jedna mě ale ještě čeká. Já do Břidličné jezdím moc rád, vezmu s sebou malou (dceru Kateřinu - pozn. autora), zajedu k rodičům do Rýmařova a v rámci té krátké návštěvy si zahraju i jeden zápas,“ pustil se do vysvětlování. Bez mrknutí oka pak potvrdil, že za rok přijede znovu.

To Marek Heinz, bývalý reprezentant a fotbalista, který rok co rok střídá kluby jak na běžícím páse, naladil na poměrně obligátní tón. „Už loni jsem Ujfíkům slíbil, že tady přijdu, v Břidličné je fajn. Taková akce není každý den, je to prostě něco jiného. Fotbal je hlavně o zábavě a je dobře, že se tady potkáme s kamarády,“ řekl stroze útočník rakouského Kapfenbergeru.