Krnovský fotbalový klub má obsazeny všechny mládežnické kategorie?

Vlastně ano, kdysi byla ještě starší přípravka rozdělaná na A a B, teď je jenom jedno mužstvo, protože ročník 2005 je trochu slabší. Doplnili dva tisíce čtverky, příští rok to zase budou muset doplnit mladší.

Jak je na tom krnovská mládež s počty celkově?

Celkově myslím, že dost dobře. Když přijdete v pondělí na trénink, tak běhá po trávníku šedesát dětí, což je nádhera. Starší a mladší přípravka, navíc fotbalová školička, kterou vede kolega Břeťa Suchomel. To jsou úplně ti nejmenší prcci od pěti let.

A co se týče kvality? Jak je na tom mládež v Krnově?

Všechny týmy mládeže hrají v horních patrech tabulek svých soutěží. Když se na to podívám, tak nejhůře ze všech krnovských týmů jsou na tom muži. Přípravky jsou druhé, mladší žáci jsou první bez prohry, ti letos opravdu jedou.

Ve starších žácích by se chtělo postoupit z krajské soutěže do krajského přeboru, ale je to dost těžké. Ten tým trochu doplácí na SFC Opava. Oni si vždycky stáhnou ty nejlepší hráče. Ale kluci se s tím rvou, prohráli jen s Hradcem nad Moravicí, a to ještě jeli na zápas s takovým torzem.

A když to srovnáte s předchozími lety, jak jsou na tom děti s šikovností?

Budu vycházet z mého staršího dorostu. Jsou tam kluci, kteří by mohli klidně už nastoupit za chlapy. Trošku jsem se divil, že jim u mužů nedali šanci, když se jim nedařilo. Máme gólmana Bočka, on je hráč Města Albrechtic a u nás je na hostování, ten určitě kvalitou na muže má.

Další je třeba Havlíček. Ten prošel i Opavou, dostal se i do Sigmy. Ale jsou tam i další. Fotbalově na tom nejsou ti kluci vůbec špatně. Když to řeknu tak, když se z každé kategorie dostane jeden do základní sestavy chlapů, tak si všichni můžeme podat ruce.

Co byste řekl, že je největší problém u krnovské mládeže, co by potřebovala?

Možná ještě jedno travnaté hřiště. Naše hlavní travnaté hřiště se spíše šetří na zápasy, ale aspoň jednou týdně na něho mládež jde. Jinak trénuje na umělce, což je úplně něco jiného než klasická tráva. No a jako všude ve sportu trochu chybí finance, možná by neuškodila větší podpora z města.

Částku říkat nebudu, ale dostáváme totéž, co třeba v Albrechticích. A srovnejte si Krnov a Albrechtice.

Co se týče trenérů problém nemáte?

I u fotbalu je těžké shánět kvalifikované trenéry. Měli jsme před sezonou problém u mladších žáků, tak to vzal předseda klubu pan Hudský s Danem Grulichem. A týmu se daří, jsou první a hrají pěkný fotbal. Ale jinak problém není, každá kategorie má svého vyškoleného trenéra.

A co je naopak velká deviza krnovské mládeže, co je pozitivní?

Pozitivní je to, že mládeže je dost. U těch nejmladších kategorií, to jsou z velké většiny krnovská děcka. Od těch žáků už čerpáme i z nejbližšího okolí. Dorostence už musíme doplnit. Teď tyhle ročníky jsou trochu slabší, tak tam máme kluky z Lichnova, Vrbna, Albrechtic. V té divizi už je to nutnost.

Krnovský dorost teď hraje divizi, to je asi nejvýše, co kdy dosáhl. Jde postoupit ještě někam dál?

Kdysi to šlo, ale teď už je divize strop. Vyšší soutěže hrají ty Tréninková centra mládeže a tahle střediska u velkých klubů, takže normální klub už se dál dostat nemůže.

Jak je na tom divize po stránce kvality, fotbalovosti?

Hodně dobře. Jsou tam týmy jako Šumperk, Uničov, Hranice, Valašské Meziříčí a další kluby, které v žákovských soutěžích hrají ligu. A to je hodně poznat. Třeba mladší dorostenci to mají v té divizi hodně těžké, je dobře, že se drží v první polovině tabulky.

U nás je to o něco málo lehčí. Protože šikovnější dorostenci hrají v mužích a za starší dorost pak ten zbytek. Ale po fotbalové stránce se na tu soutěž strašně hezky kouká.

Jaký byl vytyčen cíl před sezonou?

U těch mladších kategorií je to jasné, tam je důležité naučit ty kluky hrát fotbal, aby si rozuměli s balónem, ty výsledky nejsou zas až tak důležité. Ale v dorostu už o ten výsledek jde. Hlavně jsme si řekli, že musíme udělat všechno proto, abychom nespadli.

Postoupit nemůžeme, tak hlavně se udržet. Měli jsme hodně špatný začátek, po třech kolech jsme byli poslední, ale pak se to rozjelo. Tým si sedl, už věděli, co se od nich čeká, srovnali se se soutěží.

Výborně si vedou i starší žáci…

U nich bychom chtěli, aby postoupili z krajské soutěže do přeboru. Tam je velký rozdíl v kvalitě těch soutěží. V kraji hrají Albrechtice, mají sice slabší ročník, ale drží se zuby nehty. My máme problém v konkurenci Opavy, tam odcházejí ti nejlepší.

Máte někde ve velkých týmech mládežníky odchovance?

Bala je v Sigmě, to je náš odchovanec, šel do Olomouce přes Opavu, hraje za U17. Dokonce se dostal i do mládežnických reprezentací. Nebo třeba Martin Pučan, ten hraje v Sigmě za U16. Ale třeba Baník Ostrava si hodně stahuje děti v přípravce. Bohužel ty kluky do toho tlačí i rodiče. Už v tom nízkém věku vidí v tom dítěti pomalu profesionálního fotbalistu.

Podívejme se na váš starší dorost. Měla by to být zásobárna mužů, ale tam nastupoval jen Havlíček. Je v týmu někdo, kdo by mohl hned naskočit do mužů?

Ono se to hodně těžko říká, protože přechod mezi dorostem a muži je velkým zlomem. Krajský přebor mužů je dost kvalitní a ten kluk, který má přijít z dorostu, se musí vyzkoušet. A dorostenci zase tolik šancí nedostali. Muži sice nemají takové výsledky, jaké všichni čekali, ale kádr mají kvalitní.

Říká se, že mezi starším dorostem a muži je největší zlom, v čem to je?

Je to hlavně v tvrdosti. Dorostenecké soutěže jsou sice rychlé, ale toho důrazu tam je méně. Když mladý kluk přijde do mužů, tak chlap do něho v souboji žduchne a už je bez balónu. S tím se ti mladí musí srovnat. Navíc v mládeži hrají spolu vždycky jen dva ročníky, v chlapech už je to velký rozptyl. Jsou tam mladí, starší, zkušení fotbalisté.

Jak by se měli zapojovat dorostenci do mužů?

Já jsme toho velkým zastáncem, těm klukům to rozhodně něco dá. Zvyknou si na rychlejší a tvrdší hru. Ale neplatí to jen mezi starším dorostem a muži. Je to i mezi mladším a starším dorostem. Zase je to o stupeň výš pro ty kluky.

Přichází zimní přestávka, povede se udržet tým starších dorostenců pohromadě?

Doufám, že ano, i když máme některé hráče na hostování. Navíc v té jarní části už bych chtěl zkoušet i kluky z mladšího dorostu, kteří po sezoně do něho přejdou. Náš cíl není tu divizi vyhrát, tam je Uničov a další. My chceme vychovat co nejvíce hráčů.

Do jakého místa byste byl spokojený po sezoně?

Ten podzim bychom měli skončit do pátého místa. Kdyby to tak bylo i na jaře, tak jsem úplně nejšťastnější (usmívá se).

V některých oddílech funguje systém, že jeden trenér vede tým od přípravky až do starších žáků, jak to je v Krnově?

Není to pravidlem. Když trénoval ještě Marcel Cudrák starší, tak ten s klukama šel už od přípravky až do dorostu. Já jsem přišel z Albrechtic a šel jsem na jaře hned k mladšímu dorostu a v nové sezoně do starších.

K mladším přišel nový trenér, který byl předtím u mladších žáků. Takže nějaké to přeskakování bylo, než se to ustálilo. Ale když to mám říct za sebe, tak nejsem zrovna zastáncem, aby děcka měla jednoho trenéra. Každý trenér má svoje a ten mladý fotbalista se od každého může něco naučit. Když kluk potká tři trenéry, tak je to pro něj jen dobře.

Fotbalová mládež FK Krnov

Fotbalová školička
Děti narozené v letech 2005 - 2008 (nejdříve ale po dosažení věku pěti let). Trénují dvakrát týdně.
Kádr: 15 dětí. Trenér: Břetislav Suchomel

Mladší přípravka (2006 - 2007)
Okresní přebor mladších přípravek. Bilance podzimu: 2. místo, 9 vítězství, 1 prohra, skóre 85:26, 27 bodů.
Kádr: 14 hráčů. Trenér: Mrukvia

Starší přípravka (2002 - 2005)
Okresní přebor starších přípravek. Bilance podzimu: 2. místo, 13 vítězství, 1 remíza, 1 prohra, skóre: 172:38, 40 bodů
Další soutěž: Karty Cup společná soutěž s SCM týmy. Tuto soutěž hrají pouze týmy označované jako střediska fotbalové mládeže, např. Baník Ostrava, SFC Opava, FC Hlučín, MFK Frýdek-Místek, MFK Karviná, apod.
Sestava: M. Grulich, Papadopulos, Iljaševič, Kubík, Frank, Toška, Fiala, Páter, Koval, Vyležík, Přikryl, Varga, Šír, Štverák. Trenéři: Petr Kubík, Jiří Grulich.

Mladší žáci (2002 - 2003)
Krajská soutěž. Bilance podzimu: 1. místo, 10 vítězství, 1 remíza, skóre: 76:14, 31 bodů
Sestava: Dominik Grajciar Vojtěšek, Hrdlička, Jakub Grulich, Semian, Psotka, Volný, Nguyen, Šupák, Gramel, Horáček, Šimeček, Přikryl. Trenér: Antonín Hudský, asistent: Daniel Grulich, vedoucí týmu: Leopold Grulich.

Starší žáci (2000 - 2001)
Krajská soutěž. Bilance podzimu: 2. místo, 8 vítězství, 2 remízy, 1 prohra, skóre: 47:19, 26 bodů (cíl: postoupit do krajského přeboru, ztráta 7 bodů na 1. místo)
Sestava: Klement, Tomáš Grulich, Gregořica, Spurný, Daniel Grajciar, Mácha, Čevela, Vlach, Ťapťuch, Sládek, Blejchař, Pečonka, Darebníček, Krejčí, Dehner, Novák, Benčík, Miškev, Hiemer. Trenér: Ladislav Klement, asistent: Petr Kalinovský, vedoucí týmu: Leopold Dehner.

Mladší dorost (1998 - 1999)
Moravskoslezská divize E. Bilance podzimu: 8. místo, 6 vítězství, 3 remízy, 4 prohry, skóre: 33:32, 21 bodů
Sestava: Zezula, Brunclík Blaschke, Mitura, Konior, Szotkovski, Žiga, Zapletal, Pohludka, Wenda, Žida, Chrobák, Zavadil, Matějka. Trenér: Marcel Spurný, asistent: Petr Biskup, vedoucí týmu: Jaromír Nevřela.

Starší dorost (1996 - 1997)
Moravskoslezská divize E. Bilance podzimu: 6. místo, 9 vítězství, 4 prohry, skóre: 49:26, 27 bodů
Sestava: Boček, Nevřela Čevela, Rolný, Ostrák, Tilkeridis, Blažek, Zeman, Hendrych, Mohyla, Juřina, Havlíček, Hejtmánek, Turek, Okřina, Hrubý, Pavlíček, Benian. Trenér: Martin Lhotka, vedoucí týmu: Jiří Havlíček.