Premiéru si prožil Trenér Martin Lhotka. Jak hodnotí uplynulou sezonu on sám?

Starší dorostenci Krnova skončili v Moravskoslezské divizi čtvrtí. Čekalo se před sezonou, že byste mohli být tak vysoko?

Hlavní úkol byl nehrát o záchranu, což vyšlo až nadmíru dobře.

Sešla se tam teď silná generace hráčů?

Teď bych ani neřekl, muselo to hodně doplnit. V ročnících 96 a 97 byla velká mezera. Hledali jsme různě po okolí. Proto máme dost hráčů na hostování jako Hrubého z Vrbna, kluky z Krásných Louček. Právě Hrubého jsme v zimě získali na hostování, protože předtím měl vyřízené střídavé starty, hrál ve Vrbně i u nás a byl hodně unavený. A na jaře, kdy se mohl soustředit jen na utkání u nás, tak se to projevilo, byl jednoznačně nejlepší střelec.

V dorosteneckých kategoriích už se asi musí tým doplňovat talenty z okolí, že?

V soutěži jako je divize určitě. Když je někde talentovaný hráč, tak by vždycky bylo dobré, kdyby si zahrál vyšší soutěž.

Jak se daří spolupráce s okolními oddíly? Chtějí pouštět své odchovance „za lepším"?

Je to těžké pro ty kluby, protože taky chtějí hrát svoje soutěže a dosahovat co nejlepších výsledků. Ale musím zaklepat na dřevo, vždycky najdeme společnou řeč. I ty mateřské kluby mají zájem na tom, aby se kluci zlepšili. Přece jen ta divize jim dá víc.

Pro vás samotného to byla první sezona u staršího dorostu. Co vám osobně tenhle rok přinesl?

Bylo to celkově všechno nové. Vedl jsem starší kluky, věkem už jsou to skoro muži, ty jsem nikdy předtím nevedl. Můžu říct, že jsem si to v celku i užíval. Kluci jsou už dospělí, pravda, někdy to byl mezi námi docela boj, ale čtvrté místo a předváděné výkony dokazují, že se nám povedlo všechno skloubit dohromady.

Když jsou v mužstvu hráči, kteří spolu nevyrůstali od žáčků, jak se povedla stmelit parta?

Parta byla výborná, v kabině to fungovalo velice dobře. Kluci drželi při sobě, což je vždycky pro tým dobře.

Kdo patřil mezi největší tahouny týmu?

Jde to rozdělit na dvě části, podzim a jaro. Podzim byl hodně důležitý, abychom soutěž dobře nastartovali. Tam patřili mezi největší tahouny Havlíček nebo Boček. Ale ti byli v zimě přeřazeni do mužů. Ale Patrik Havlíček naskakoval na jaře i za nás.

Každopádně v jarní části to byl hlavně Hrubý, jednoznačně nejlepší střelec v týmu. Ostrák byl hodně důležitý, Hendrych, kterého jsme měli na hostování z Opavy.

Je to konečné čtvrté místo nad očekávání?

Můj osobní cíl bylo šesté místo, a to jsem si říkal, že by se nám muselo mimořádně dařit. Nakonec je čtvrté, takže můžu hlavně klukům poděkovat, že to fungovalo.

Kdo byl pro vás v sezoně nejtěžší soupeř? Nebo nejtěžší zápas?

Vždycky je lepší, když se hraje proti lepšímu týmu, protože tam je daleko větší motivace. Musím říct, že ten tým chtěl pořád vyhrávat a vždycky s tím do toho utkání šel. Ale byly zápasy třeba i s těžkými soupeři, kdy jsme si vybrali smůlu. Třeba s Uničovem.

Ale když to tak vezmu, tak nejtěžší střetnutí byly s Havířovem, kdy jsme doma hráli na začátku jara 1:1 a mohli jsme vyhrát i prohrát. Navíc to bylo pořád nahoru-dolů, prostě výborný zápas.

A jaký byl nejpovedenější duel?

Těch je víc. Na podzim to byl Jeseník, který jsme porazili 6:0, to byl náš soused v tabulce. Výborný byl zápas s Čechovicemi, které k nám přijely hned poté, co doma porazily lídra z Hranic. Z toho jsem měl strach, ale už poločas byl 6:0. Na jaře super zápasy s Přerovem a Hranicemi, oba týmy jsou před námi, ale oba jsme porazili.

Někteří z vašich hráčů už na jaře naskakovali do mužského áčka. V čem je pro mladé fotbalisty ten největší přechod, největší změna mezi dorosteneckou a mužskou kategorií?

Soutěž mužů je úplně jiná než dorostenecká. Hlavně jsem rád, že minimálně půlka týmu se už dostala na hřiště za muže. Byl jsem se třeba podívat na utkání v Břidličné. A Hrubý u nás je hráč, kterému je velice těžké vzít míč. Najednou v Břidličné na něj nastoupil chlap a on mu v souboji uhnul.

Je tam pořád ještě respekt před těmi staršími hráči. Takže ten skok je viditelný. Zase musím říct, že před jedním domácím utkáním mužů onemocněl kapitán Bartoníček a musel ho nahradit Patrik Havlíček. A odehrál to výborně.

Zkuste jmenovat aspoň jednoho hráče, do kterého vkládáte velké naděje. Fotbalista, který by nemusel dosáhnout jen mužstva mužů v Krnově, ale daleko víc?

Řeknu dva, oba jsou ročníky 97, takže ještě mají čas. Jsou to Patrik Rolný a Jakub Hrubý, ti můžou jít hodně nahoru. Rolný to má těžké v tom, že je na škole v Ostravě, takže toho moc nenatrénoval. U něj je v plánu, že se zapojí do tréninkového procesu mužů a pokud zůstane Roman Švrček, který bydlí v Ostravě, tak by mohl jezdit s ním.

Hrával stopera, je to výborný hlavičkář a perfektně čte hru. No a uvidíme co Marek Ostrák, jak se prosadí. Bude to o to těžší, když se teď bude muset prosadit v divizi mužů.

U Ostráka bych chtěl chvíli zůstat. On dokonce kromě hraní v poli, i nějaké zápasy odchytal.

Poslední tři utkání byl v bráně on. Stalo se totiž, že naši gólmani, kteří chodí na krnovské gymnázium, jeli se školou do Chorvatska. A my jsme měli trojzápas víkend-středa-víkend. Hledali jsme variantu, uvažoval jsem nad mladšími dorostenci.

Nakonec jsem se rozhodl pro Marka a musím říct, že nás hodně podržel. Hlavně v utkání s Přerovem, to bylo hodně těžké. Z těch posledních tří zápasů máme devět bodů, a těžkých zápasů, Hranice, Přerov, Frýdlant (usmívá se).

Proč zrovna padla volba na Ostráka? Asi by všichni očekávali, že vezmete mladšího dorostence, brankáře.

Jednou na trénink mužů nepřišel brankář, tak si zachytal a chytal fantasticky. Řeknu ještě jednu věc. Většina našich gólmanů nemá moc silné nohy, což je někdy hodně poznat. Marek má výbornou levou nohu, takže když dostal malou domů a byl pod tlakem, tak dokázal odkopnout až před šestnáctku soupeře, což byla výhoda.

Před krnovským starším dorostem jste trénoval jaké kategorie?

Ve Městě Albrechticích jsem měl na starost starší žáky. Začínali jsme v okrese a postupně jsme se dostali až do krajského přeboru. Potom mě oslovil Krnov, jestli bych nechtěl přejít. Vlastně mě oslovil dvakrát. Poprvé jsem nemohl, protože jsem měl dohodu v Albrechticích. Díky nim jsem udělal trenérské béčko, tak jsem tu dohodu chtěl dodržet. Až napodruhé jsem šel do Krnova k mladšímu dorostu a hned po půl roce ke staršímu.

Bylo to těžké rozhodování odejít z Města Albrechtic do ambicióznějšího Krnova?

Těžké to bylo, protože ve Městě Albrechticích jsem fotbalově vyrůstal, prožil jsem tam i divizi. Ale nakonec si myslím, že jsem se rozhodl správně. Chtěl jsem jít k dorostu a to mi Krnov umožnil.

Na co bylo nejtěžší si zvyknout při přechodu od žáků ke staršímu dorostu?

Je to úplně jiná práce s těmi kluky. Už to jsou skoro dospělí lidé, takže s nimi musíte úplně jinak jednat. Nemůžu s nimi mluvit jak s miminy.

Jak vás brali? Vy jste přišel jako nová tvář.

Ze začátku to byl boj, o nějaký respekt a o jak jejich ke mně, tak samozřejmě jsem se musel naučit respektovat i je. Nakonec jsme našli společnou řeč a výsledek se dostavil. V příští sezoně bych měl u staršího dorostu pokračovat.

Trenér Mura si hodně pochvaloval spolupráci mezi dorostem a muži. Jak to klape?

Já si to taky hodně pochvaluji. On si hodně brával kluky na zápasy. Já jsem to chtěl už na podzim, aby to tak bylo. Samozřejmě to bylo někdy těžké, když jeli čtyři kluci s áčkem, tak jsme je museli nahradit. Ale vždycky jsme se nějak domluvili k oboustranné spokojenosti.

Hlavně kluci, když s muži jeli, tak nastoupili, nikdy nejeli jen tak. A pro všechny trenéry, kteří kluky trénovali, je to, že hráč nastoupí za áčko, naplnění jeho práce.

To není úplně jednoduché, když musíte najednou nahradit hráče, kteří jedou s muži.

Ona ta spolupráce fungovat musí jak směrem nahoru, tak i dolů. Takže podobná spolupráce funguje mezi starším a mladším dorostem. Taky si občas na zápas beru mladší dorostence. A ti kluci tam jsou taky kvalitní. Třeba Petr Pohludka, ten vždycky patří k nejlepším i ve starší kategorii, vůbec nejde poznat, že to je mladší dorostenec. A ti kluci jsou taky rádi, že si to vyzkouší.

Kolik vám odchází hráčů po sezoně?

Mělo by končit deset hráčů, většina ze základu. Ale zhruba stejný počet přijde z mladšího dorostu a tam jsou dobří hráči, navíc všechny znám. Chtěli bychom se poohlédnout i po okolí. Ale myslím, že sestava na příští sezonu bude dobrá, chtěl bych zase hrát ten pěkný nápaditý fotbal, který kluci umí.

V mladším dorostu jsou nějací výrazní talenti, kteří by mohli starší dorost táhnout?

Je tam Venca Chrobák, je u nás na hostování z Brantic. Velice rychlý útočník. Petr Pohludka, poctivý fotbalista, poctivě trénuje a na hřišti doslova jezdí po zadku, nikdy nic nevypustí. Pak hodně šikovný Pepa Wenda, ten mívá ale bohužel dost často zdravotní problémy s koleny. Ale fotbalově mu to hodně myslí. Takže jsou tam fotbalisti, kteří to potáhnou.

Kádr staršího dorostu KrnovaBrankáři: Roman Boček, Patrik Nevřela, Dominik Zezula
Obránci: David Čevela, Patrik Rolný, Aleš Blažek, Daniel Zeman, Jakub Kučerák, Marek Ostrák
Záložníci: Michal Tilkeridis, Radek Hendrych, Lukáš Mohyla, Patrik Havlíček, Daniel Hejtmánek, Lukáš Turek, Tadeáš Juřina
Útočníci: Jakub Hrubý, Jan Okřina, Robert Benian, Jan Pavlíček
Trenér: Martin Lhotka
Vedoucí mužstva: Jiří Havlíček