Už v první minutě udělal gólman hostí chybu v rozehrávce, ale Havlíček to měl na dlouhou nohu a branku netrefil. Pak mohli jít do vedení hosté. Hlavičku z bezprostřední blízkosti vyrazil Jaška na břevno, dorážku pak chytil už vleže.

Po čtvrt hodině postupoval do útoku Starý, ale místo razantní střely zvolil technické řešení, které mu brankář Vendryně kryl. Těsně před utkáním docela vydatně pršelo a trávník byl hodně nasáklý. Hráčům tak dělaly problém hlavně rychlé míče po zemi.

A byli to zase hosté, kteří mohli otevřít skóre. Přes Mrukviu prošla přihrávka na vápno, jenže volný hráč Vendryně tak dlouho váhal, až jeho ránu zblokovala obrana. Naopak za obranu hostů se snažil aktivně zabíhat Starý, třikrát se mu to povedlo, ale třikrát byl nesmyslně zastaven praporkem sudího pro domnělý ofsajd.

Po přestávce byla Vendryně aktivnější. V padesáté čtvrté minutě odpustil rozhodčí domácím červenou kartu. Mrukvia zastavil protiháče, který mohl jít sám na bránu, faulem, ale jen se žlutilo. A po hodině hry udeřilo. Na centr z rohového kopu si naběhl Šustr a hlavou vstřelil první krnovský gól nejen v utkání, ale i v sezoně.

Navýšit mohl o chvíli později střídající Šimeček, když dostal přihrávku na šestnáctku a pálil z první, ale brankář Vendryně byl na zemi včas. Domácí to ale mrzet nemuselo. V sedmdesáté šesté minutě vyslal Šimčík dopředu Ondru. Ten nacentroval před branku a Havlíček hlavou nedal brankáři šanci, 2:0.

Hned dvě minuty nato poslal Daříček krásnou kolmici za obranu na Starého, který uklidil míč za bezmocného brankáře hostí, 3:0. 
V závěru zápasu se na hřiště dostali i čtyři mladíci v krnovském dresu, aby okusili atmosféru krajského přeboru. Všichni se pak mohli radovat z prvního vítězství.

„Po prvním poločase jsem byl velice kritický, protože jsme byli pomalí, špatně jsme obsazovali hráče. Soupeř nás za to mohl několikrát potrestat. Pak hned na začátku druhé půle přišel faul Dominika Mrukvii, to nejspíš bylo na červenou kartu," rozebíral zápas kouč Krnova Ladislav Bártek a pokračoval:

„Šustr hrál se zraněním a hrábl si na dno. Povedlo se mu dát na 1:0. Potom to soupeř vzadu musel trochu otevřít, tak se nám tam dařilo lépe vnikat. Výsledkem byla krásná branka Havlíčka, nakonec ještě třetí gól Starého. Výborný zápas zahrál Daříček. Takže ano první výhra po dlouhé době, ale musíme se dívat dál. Jít s pokorou do dalších zápasů."

Krnov – Vendryně 3:0 (0:0)
Branky: 61. Šustr, 76. Havlíček, 78. Starý
Krnov: Jaška – Šimčík, Mrukvia, Daříček, Mitura – Ondra (86. Zetek), Šustr, Bartoníček (81. Pohludka), Hrubý (71. Šimeček) – Havlíček (83. Tümmler), Starý (88. Houdek). Trenér: Ladislav Bártek

Ladislav Bártek: Trochu nám teď pomohl fotbalový pánbůh

Fotbalisté FK Krnov poprvé v nové sezoně brali body, ve třetím kole krajského přeboru zdolali na svém hřišti Vendryni 3:0 po brankách Šustra, Havlíčka a nové akvizice Starého. I přes na první pohled jasný výsledek to ale Krnovští neměli vůbec jednoduché a Vendryně domácím několikrát zle zatopila.

Však také krnovský kouč Ladislav Bártek nebyl se hrou svého týmu v první půli vůbec spokojen a několikrát jej bylo na lavičce slyšet. Nakonec to ale jeho svěřenci zvládli a v závěru se na hřiště dostalo i několik dorostenců. Trenér Krnova pak rozebral nejen celé utkání, ale i momentální situaci v krnovském fotbale.

Po vítězném utkání nad Vendryní je tedy už v Krnově veseleji?

Ne ne, zatím ne. Nebudeme si nic nalhávat. Po prvním poločase jsem byl k týmu hodně kritický. Bylo to moc pomalé, špatné dostupování protihráčů. Soupeř nás mohl myslím ve dvanácté minutě potrestat, když nastřelil břevno.

Bavíme se o tom pořád na tréninku, že musíme soupeře obsazovat, nevymýšlet zbytečně rohy, nekopat to na tribunu. Když se podíváte na soupeře, tam má čtyřicetiletého Chlebka, ale naši hráči si to nedokáží kolem něho pokopnout.

Jak byste charakterizoval Vendryni, jaký to byl soupeř?

Přijeli o půl páté, je to daleko, takže než rozhýbali nohy, tak působili trochu vlažně. Ale bylo vidět, že když to ve druhé půlce rozbalili, tak hráli dobře. Kdyby tak hráli aktivně celý zápas, tak kdo ví, jak by to dopadlo. No, máme tři body. Ale pořád to jsou jen tři body, musíme se dívat už dál a jít s pokorou do dalších utkání.

V první půli si hosté vytvořili více příležitostí a působili fotbalověji.

My jsme prostě v prvním poločase nehráli dobře. Tam to stálo na Mírovi Daříčkovi, který podal velice dobrý výkon. Vojta Šustr kvůli tomu svému zranění nebyl stoprocentní.

V pátek jsme ještě nevěděli, jestli nastoupí on nebo na jeho místě Adam Ondra. Samozřejmě člověk je nechce jen kritizovat a řvát na ty kluky, tak se to snaží brát pozitivně. Ale dělali jsme chyby, byla tam spousta špatných přihrávek. Špatné řešení situací vpředu, kdy jsme se tam opět nedokázali dostat do nějaké šance.

Měli jsme jen dva nebo tři náznaky Kuby Starého s Kubou Hrubým.

Za stavu 0:0, ale ve druhé půli jste tak trochu přežili „smrt" po faulu Dominika Mrukvii. Jak jste situaci viděl?

Byl to faul zezadu, soupeř by šel sám na brankáře, asi to měla být červená karta. Ale zase musím říct, že to nebyla jeho vina. Byla to vina, že se nepohlídali hráči ve středu hřiště. Soupeř dal průnikovou přihrávku, která šla ze středu. Jenže zase, Ondra Bartoníček hrál s angínou a celý týden netrénoval, Šustr ty jeho zraněné nohy, takže i tak si ti středoví záložníci sáhli na dno.

Právě od toho faulu jakoby se mužstvo vzbudilo.

Asi nám trochu pomohl fotbalový pánbůh, díky tomu, že tu situaci sudí tak možná citlivě posoudil, možná nechtěl, abychom šli do deseti. Už jsme si té bídy sežrali opravdu hodně, ty porážky na jaře s Havířovem, s Hranicemi, Petrovice, Dolní Benešov.

Šustr si hrábl na dno, který je na tom kondičně špatně, protože kvůli tomu svému zranění netrénuje, ale pořád chce hrát, je to strašný bojovník. Tak nakonec se mu to vrátilo v podobě prvního gólu tou hlavou na 1:0.

Myslíte, že po tom prvním gólu spadl z mužstva nějaký psychický tlak?

No hlavně Vendryně to pak musela otevřít, takže jsme k nim začali nacházet snadnější cestu. Výsledkem toho bylo, že Adam Ondra našel krásným centrem Havlíčka, kterému to tam konečně spadlo a dal hlavou na 2:0. To byl moc pěkný gól.

A nakonec i Jakub Starý ukázal, že to je mazák, je to ročník 1988, tak si perfektně naběhl na Daříčkův pas a uklidil to zkušeně na 3:0. Věříme, že u nás zůstane. Má ještě něco rozjednaného v Rakousku, ale jede to tam ukončit. Zapojí se do našeho procesu. Věřím, že se tým povede stabilizovat a že se odrazíme nahoru.

Před utkáním právě přišel do týmu Jakub Starý. Je to zkušenější hráč, měl by právě on vyřešit problém s útočníky?

Zase nemůžeme psát po jednom odehraném utkání, že nám Kuba úplně vytrhl trn z paty. Ale kdo chodí na naše zápasy, tak by si možná řekl, že kdyby ten borec tady hrál už třeba na jaře, tak je možné, že bychom vstřelili více branek a tím pádem získali i více bodů, některé zápasy bychom prohrát nemuseli.

Samozřejmě posila to je, hráč, který patří do základní sestavy. Ale moc ho neznám, uvidíme, jak se adaptuje tady v týmu. V podstatě jsem ho viděl poprvé v životě a šel jsem do rizika, že hrál na hrotu. A vyplatilo se. Zpracoval míč, rozdělil ho. Totéž můžu říct o Havlíčkovi.

Marek Havlíček právě vedle Starého působil jistěji.

Musím se přiznat, že jsem už i uvažoval, že bych Marka postavil zpátky tam, kde hrál původně. Já ho znám od žáků a on hrál vždycky beka, pravého nebo stopera. On se víc viděl v útoku a trenér Mura mu na jaře tu šanci v Bruntále dal.

Ale jestli dá někdo v I.A třídě nějakých dvanáct branek, tak něco umí a ty góly by měl dávat i tady. A my chceme hrát na dva útočníky, chceme lidem nabídnout útočné pojetí. A Marek už podržel balón, rozdal ho, už nevypadal tak nervózně a to je dobře.

Několik šancí si vypracoval i mladý Jakub Hrubý, ale v koncovce ještě není tak důrazný. Jak vidíte jeho vstup do dospělého fotbalu?

Tak samozřejmě je rozdíl, jestli tam je Starý, zkušený borec, než mladý devatenáctiletý Hrubý, který se musí teprve otřískat. Kolikrát slyšíte, jak na něj Mitura volá: Jdi dopředu, půjde dlouhý balón. A on tam neběží a zůstane stát. To by asi Starý neudělal.

Ale je to jen o zkušenostech. A pokud bude hrát, tak se bude každým zápasem zlepšovat. Je to šikovný fotbalista.

Říkal jste, že dvojice středových obránců se potýkala s problémy.

U Šustra je to notoricky známé. Prostě má problém s kotníky, tím pádem má tréninkové manko. Ale všichni vidí, jaký je to fotbalista. Bartoníček byl nemocný, takže taky netrénoval. Proto to tam místy hořelo. Proto vznikl ten faul Mrukvii a sahal na záchrannou brzdu, protože ta dvojice to nedoplnila. Musíme to nějak vyřešit.

Ke konci zápasu se do utkání zapojili i mladí z lavičky. To je asi velké pozitivum, že?

Jsou to devatenáctiletí kluci jako je Pohludka z Brantic, který tady hrál, tak se nezlobím. Sleduji ho na tréninku. Sledoval jsem ho i v těch zápasech, když se jim na jaře nedařilo. To jsou takové typy, samorosti.

Tümmler už hrál poločas. Teď přišel Houdek, který hrál v Olomouci. Uvidíme, jak se ukáže. Je tam trochu nadváha, není úplně nejrychlejší. Ale za dorost dal čtyři góly z pěti? Je s nimi třeba pracovat. A mi ta práce s nimi dává smysl.

Ve středu nebyl trenér dorostu. Mužů bylo méně kvůli pracovním povinnostem a nemocem, tak jsem tu měl hlavně dorostence. A ten trénink měl úroveň, byla to rychlá hra, rychlé střelby, byli tu tři gólmani. A takhle chci pracovat. Chci, abychom si vychovali vlastní kluky, kteří budou hrát tady za Krnov a budou se za něj bít a budou k tomu klubu a městu něco cítit. Ne jak to dělají jinde, že nakoupí cizí hráče.

Chcete je tedy postupně zapojovat do týmu mužů?

V tréninku s muži máme šest dorostenců. Kluci pochopili, že už to není jak kdysi, kdy se hráči koupili, ale že se s nimi počítá. Starším dorostencům se navíc ze začátku sezony daří, mají po dvou zápasech šest bodů. Takže to chceme dělat tak, že si chceme hráče vychovat.

Stáhli jsme je z malých klubů v blízkém okolí, které nemají dorostenecké týmy. Tak ti hráči budou tady. Mnoho z nich dokonce v Krnově studuje. Kluci chodí na trénink poctivě. Třeba Blaschke mi ještě na jaře říkal: Víte, já na to ještě moc nemám. A teď už chce hrát, což je dobré.

Pak tu je Šimeček, kluk z Úvalna, ještě je na hřišti trochu nervózní. Tak se ho vždycky snažím povzbudit. A když naskočil do utkání s Vendryní, mohl hned dát dva góly. Prostě Krnov musí být Krnov. Já sám jsem Krnovák, mám tu odehraných tři sta utkání. Po deseti letech jsem se tu vrátil a chci, aby to fungovalo. A spolupráce s dorostem tady funguje, trenér je velice aktivní.

A ti kluci musí vědět, že až budou mít dvacet roků, že tady budou v mužích hrát. Ano, nejde hrát jen s vlastními hráči, takže „cizinci" samozřejmě budou taky, ale musí to být takové typy, jako je Vojta Šustr. Je třeba z toho týmu udělat jednolitý kolektiv.

Je to první vítězství v sezoně a teď pojedete k derby do Bruntálu.

Jedeme do Bruntálu a jet tam s jedním bodem nebo dokonce s nulou, to by bylo špatné. Něco jsme tady začali, celý týden před Vendryní jsem nad tím přemýšlel, jak sestavu poskládat, protože hráčů moc na výběr není. Uvažoval jsem i o tom, že Šustra stáhnu na stopera a budeme hrát zanďoura.

Třeba o Dominiku Mrukviovi pořád slyším po Krnově, že hrál I.B třídu a že kraj hrát nemůže. Ale já si naopak myslím, že to není pravda. Ano, udělal tam takový hraniční zákrok, ale to dělají i velcí hráči ve velkých zápasech. Zkrátka se musíme poučit z chyb. Nechci, aby hráči vzadu jen odkopávali míče.

A za stavu 3:0 už se k tomu zase schylovalo, kdy místo toho, abychom hráli pořád kombinačně, začali jsme kopat balón do autu a na hřbitov a touhle cestou jít nechci. I ten Dominik se musí naučit balón vyvézt, dát si ho se záložníky, konstruktivně.

Totéž platí pro ty dorostence. Jsou to dorazové ročníky, tak tyhle borce musíme zapojit. Je třeba přežít podzim a pak s nimi vletět do zimní přípravy.