V Rýmařově nepanovalo zrovna ideální fotbalové počasí, po celé utkání vydatně pršelo, v první půli dokonce létaly blesky. A to nejen z oblohy, ale také na trávníku.

Než se Havířovští stačili rozkoukat, prohrávali po půlhodině hry 3:0. Všechny branky zařídil kdo jiný než Tomáš Šupák. První trefa byla z kategorie šťastných, ale to už ke střelci jeho formátu patří. Zato druhá a třetí branka byly jako přes kopírák.

Domácí ubránili atak soupeře, přišel dlouhý míč za obranu a rýmařovský kanonýr si tváří v tvář brankáři věděl rady. V pětatřicáté minutě byl ještě Šupák sražen v pokutovém území hostů. Sám si pak postavil míč na značku pokutového kopu, ale tentokrát ho havířovský gólman vychytal.

Ke konci první půle se začal konečně osmělovat i Havířov. Do šestnáctky Rýmařova létaly nebezpečné centry, ale brankář Kameník s nimi neměl problém. V poslední minutě před pauzou se naopak v šestnáctce Havířova dostal k míči Ondruška. Technickou střelou propálil houštinu těl a poslal balón na zadní tyč, 4:0.

Po přestávce byli hosté aktivnější, snažili se přitlačit Jiskru k její šestnáctce, ale kýžený gólový efekt to nepřineslo. A udeřilo na druhé straně. Michal Furik utekl po prvé straně a poslal přízemní střílený centr do vápna. Tomáši Šupákovi už stačilo jen správně nastavit nohu, 5:0.

Domácí už věděli, že jim tři body nikdo nevezme, a tak polevili v aktivním pojetí hry. Jenže k ohrožení branky Rýmařova se dostávali jen ze standardních situací. Ty v pohodě řešil Kameník. Dvacet minut před koncem přišel na pravé straně u pokutového území faul na Šupáka.

Následný centr Ondrušky obrana Havířova odvrátila doleva. Tam ale dobíhal Schreier, který vrátil míč prudce zpět před branku. Nejvýše vyskočil Barcal a hlavou upravil na 6:0.

V osmdesáté třetí minutě se hosté dočkali čestného úspěchu. Po zmatcích v obraně Jiskry se zblízka trefil Racko, 6:1. Za další tři minuty mohlo být zase sníženo. Po faulu v pokutovém území kopal Matušovič penaltu, jenže balón napálil jen do břevna.

Jiskra Rýmařov si tak v prvním kole divize připsala vysoké vítězství 6:1 a její spanilá jízda stále pokračuje.

Jiskra Rýmařov - MFK Havířov 6:1 (4:0)
Branky: Šupák 4, Ondruška, Barcal Racko
Jiskra Rýmařov: Kameník - Radek Šašinka, Barcal, Harazin, Dominik Šašinka - Schreier (87. Macrineanu), Ondruška, Jiří Furik, Michal Furik (79. David Furik) - Šupák (89. Němec), Kučera. Trenér: Milan Furik

Milan Furik: Havířov dělal vzadu hrozně moc chyb

Trenér fotbalistů Jiskry Rýmařov Milan Furik po utkání rozdával úsměvy. Není divu, jeho mužstvo šlapalo jako dobře promazaný stroj a Havířov přejelo.

Suverénně jste porazili Havířov, asi jste nečekal, že první zápas v divizi vyhrajete takovým rozdílem.

To v žádném případě ne (usmívá se). Strašně si vážím toho, že se nám povedlo takovýmto způsobem vstoupit do sezony. Porazit Havířov 6:1, který má kvalitní mužstvo a bude podle mě patřit do první pětice divizní tabulky, bylo pro všechny milé překvapení.

Na můj vkus dělal soupeř strašně moc chyb. I když měli svou kvalitu, měli i šance, mohli dát nějaké branky. My jsme měli i trochu štěstí. Musím zaklepat na dřevo, ale to štěstí se nás drží už dva roky, a doufám, že ještě aspoň rok vydrží (směje se).

S čím jste jako nováček soutěže šli do tohoto zápasu?

Nováček sice jsme, ale určitě jsme do utkání šli s tím, že chceme tři body. Nic jiného jsme si ani nepřipouštěli. Nechtěli jsme nějak zbytečně moc bránit, hrát na remízu. Chtěli jsme hrát aktivně dopředu, na vítězství. Ale že to bude až tak výrazné, to jsme nečekali.

Jak hodně ovlivnily zápas vaše rychlé branky?

Určitě dost. Dali jsme rychle dva góly, první byl trochu šťastný. Pak přišel ještě jeden a bylo to 3:0. Ale v divizi už nejsou taková mužstva, která se zlomí, když prohrávají o tři branky, tak jak tomu je v krajském přeboru. Rozhodující bylo, že za stavu 3:0 měli oni dvě gólové šance, nedali a my jsme jim dali čtvrtý gól do šatny v poslední minutě prvního poločasu.

Tam si myslím, že už to bylo rozhodnuté. Pak to trochu otevřeli, ukázali, že dopředu jsou kvalitní. Ale v defenzivě tak dobří nebyli, dělali velké chyby a my jsme je potrestali. Hráči kvalit Šupáka nebo Kučery si s těmi šancemi vědí rady. Jsou to rychlostní typy a pokud dostanou balón do běhu, nemýlí se.

Tomáš Šupák se hned na úvod rozstřílel, dal čtyři branky a to ještě neproměnil penaltu.

Tomáš je střelec, to všichni vědí. Ale že dá čtyři góly, to nečekal ani on sám. Bylo by fajn, kdyby mu ta střelecká forma vydržela i dál.

Do divize jste šli se stejným kádrem, co vybojoval postup. Nebáli jste se toho?

Ne, to vůbec. Ani jsme nad žádnými změnami neuvažovali. Jednak v tom létě je málo času, jednak si myslím, že máme kádr dost kvalitní na to, aby tu divizi zvládl. Už jsem to říkal loni v krajském přeboru, že naši kluci mají na vyšší soutěž. Samozřejmě bychom to chtěli ještě doplnit. Je to hlavně o šířce kádru.

Základ má kvalitu, ale musí být všichni zdraví. Ono v těchto soutěžích udržet sedmnáct fotbalistů je hodně těžké. Když má klub dvanáct, třináct kvalitních, tak jsme hodně rádi. Ale tyhle problémy řeší každé mužstvo.

První zápas skončil vysokým vítězstvím, jak je to důležité pro sebevědomí hráčů? Dokázali si: Ano na divizi máme.

Já to zase nepřeceňuji. Vyhrát 3:0 nebo 6:0, to je vždycky o morálce mužstva, jak se k zápasu postaví. My jsme v podstatě jen trestali každou jejich chybu. Výsledek je pro Havířov až moc krutý, protože v poli to tak nevypadalo, že bychom měli nějakou velkou převahu, že bychom je přehráli.

Ale to, že máme na divizi, a chceme tu soutěž hrát dlouhodobě, to si myslím, že není žádné překvapení. A cítí to i hráči. Možná by odsud mohli odejít, asi nějaké nabídky mají, ale tady je drží výborná parta, která se nám povedla vytvořit. Tady to není o penězích.