V minulé sezoně válel za Krnov v krajském přeboru a v létě po něm sáhl ostravský Baník. V jeho barvách hraje za devatenáctku, kde si za relativně krátkou dobu stihl vybojovat místo v základní sestavě a má medvědí podíl na tom, že mladíci Ostravy se aktuálně pohybují v horních patrech tabulky celostátní ligy staršího dorostu.

„V této soutěži je všechno podstatně rychlejší,“ komentoval Jakub Houdek.

Kubo, v této sezoně se vám změnil život. Zvykl jste si už na nový klub?

Musím říct, že jsem spokojený. Podmínky jsou velmi slušné a s kluky si rozumím. Tréninky jsou však opravdu náročné. Za pět dní jich stihneme celkem sedm, přičemž o víkendu máme zápas. Některé jsou dvoufázové, takže trénujeme sedmkrát týdně.

Stihnete se vůbec během týdne dostat domů do Jindřichova?

Zvládnu to tak akorát v neděli. Jinak jsem na internátu, chodím na tréninky a ve škole mám individuální plán. V Opavě jsem v maturitním ročníku oboru Provoz a ekonomika dopravy na obchodní akademii.

Jak se vůbec udál váš přesun do Baníku?

Bylo to celkem dílo náhody. Moje mamka pracuje jako učitelka na Základní škole v Jindřichově. Její kolega v minulosti působil v klubu. U ní v kabinetu viděl moji fotku ještě z doby, kdy jsem byl v Sigmě Olomouc. Dal vědět Baníku, který se o mě začal zajímat.

Pak mi zavolal trenér Pavel Malura a řekl, že má o mě zájem a já se přesouval do Ostravy.

Čekal jste, že se v devatenáctce hned dostanete do základu? Dařilo se vám v přípravě, v úvodních šesti kolech jste ani jednou nechyběl mezi jedenácti vyvolenými a k tomu jste přidal ještě tři góly.

Upřímně jsem to nečekal. Myslel jsem si, že si nějakou dobu budu zvykat, ale hned ze startu jsem dostal příležitost, čehož si cením. Trenér mi věří, což mě velmi těší.

Pomohlo vám v kategorii U19, že máte z Krnova zkušenosti v krajském přeboru, kde jste se dokázal prosadit a stát se jedním z klíčových hráčů týmu?

Nejspíš ano. Musím říct, že přechod z dorostu do mužů není vůbec jednoduchý, i když se jednalo o krajský přebor. Nejvyšší dorostenecká liga je podstatně rychlejší a techničtější. Nikdo si nedovolí nic vypustit, jelikož si uvědomuje, že by v příštím zápase mohl sedět.

Napadlo vás, že z devatenáctky to už není tak daleko do prvoligového áčka? Pokud byste na sobě dál tvrdě pracoval, šance by v příštích letech mohla přijít.

Všechno je možné, odsud z devatenáctky mám rozhodně věší šanci, že by se to mohlo podařit. Nechybělo přitom mnoho a mohl jsem zůstat v Jindřichově hrajícím okresní přebor. Myslel jsem si, že tam budu hrát.

Loni před podzimní částí si mě ale na zkoušku vytáhl Krnov a šel jsem do krnovského dorostu. Na podzim jsem začal nakukovat do áčka dospělých, na jaře si pak získal stabilní místo v sestavě a pak přišel odchod do Baníku.

Sledujete svůj bývalý klub? Co říkáte na vlažný rozjezd Krnova do této sezony? Někteří tvrdí, že se na tom podepisuje vaše absence v mužstvu.

Byl jsem zatím na všech domácích utkáních a slyšel o tom, že chybím. Podle mého se však kluci chytí. Kádr se trochu proměnil, přišel ale Martin Sabó, který je velmi kvalitní, vepředu teď nastupuje Marek Havlíček, jemuž to tam taky zatím celkem padalo. Uzdravil se i Ondra Bartoníček. Postupně se to bude zvedat.

Co na Jakuba Houdka říká kouč Pavel Malura? „Jakub je pro náš tým rozhodně přínosem. I u nás potvrdil to, čeho jsme si všimli v době, kdy hrál za Krnov, tedy to, že má velký čich na góly. Je to také extrémně pracovitý hráč, který má touhu se zlepšovat. V Sigmě ho stavěli na stopera, kdežto za Krnov nastupoval v útoku. Tato pozice mu sedí více.

Krnovské mužstvo má momentálně velmi kvalitního trenéra Ladislava Bártka. Ten má zkušenosti s mládežnickým fotbalem a umí pracovat s mladými fotbalisty, což mělo správný vliv i na Jakuba. Zatím je ještě předčasné hovořit o tom, jestli se dokáže prosadit do první ligy. Je před ním obrovsky dlouhá cesta.

Jakub je ale nadstandardní v tom, že se umí dostat do šance, což je dnes velmi ceněno. Pokud na sobě bude dál tvrdě pracovat, šance tam určitě je.“