Dlouhé trvání má bruntálský fotbalový Slavoj. Jeho počátky se tradují do roku 1946, kdy v letních měsících založili první fotbaloví nadšenci v Bruntále organizovanou kopanou.

Tehdejší první fotbalový klub nesl název SK Bruntál. Složen byl díky aktivitě národních správců a živnostníků, kteří přitáhli do Bruntálu celou řadu fotbalistů a z Prostějova tehdy i ligového hráče Juříčka, který byl první sportovní hvězdou v Bruntále. Tým se postupně probojoval do krajské soutěže.

V roce 1948 dochází v první změně názvu na jednotný v celém sloučeném oddíle JTO Sokol Bruntál. Mužstvo hraje v dalších letech okresní přebor a v roce 1953 dochází k velké změně a bruntálský oddíl mění název na sjednocený TJ Slavoj Bruntál.

Roku 1956 dochází k reorganizaci fotbalových soutěží a Slavoj se slučuje s vojenskou jedenáctkou Střela. Toto spojení přispělo ke zkvalitnění kopané v Bruntále. V Bruntále se hrála krajská soutěž.

Kolem roku 1958 vznikla v Bruntále Rudá hvězda. Slavoj se dostával do krize, ale krajskou soutěž uhájil. Problémy v roce 1961 ale vyústily v nešťastné sloučení s Rudou hvězdou. V období 1961 až 1965 tak Slavoj zmizel z fotbalové mapy. Pokračuje ale mládež a v Bruntále vyrůstají fotbalové talenty.

.

Nový trávník pokřtila Dukla. Při slavnostním otevření nové travnaté plochy v první polovině sedmdesátých let přijela do Bruntálu slavná Dukla Praha. Foto: Archiv autora

V roce 1966 se ruší v Bruntále pohraniční stráž a zaniká i Rudá hvězda. Slavoj tak znovu vstupuje na scénu a pokračuje v I. A třídě, kterou po sobě zanechala Rudá hvězda. V Bruntále zůstávají hráči, kteří tam našli kořeny, ale mužstvo sestupuje do I. B třídy.

Rok 1966 je ale mezníkem v bruntálské kopané. Velmi dobrá práce v oddíle přináší výchovu celé řady talentů a v dalších letech se to projevuje. V roce 1969 postupuje Slavoj do krajského přeboru. V dalších letech hraje I. A třídu a v roce 1977 postupuje po letech zpět do krajského přeboru.

V oddíle se intenzivně pracuje a cílem postoupit do divize. Ten se naplnil v roce 1982 a o deset let později v roce 1992 se dokonce v Bruntále podařila vykopat Moravskoslezská fotbalová liga.

V oddíle dochází k dalším změnám a do Bruntálu přichází nový sponzor Kovkor. Slavoj nese název FC Kovkor Slavoj Bruntál a v roce 1993 končí na sedmém místě. Při reorganizaci fotbalových soutěží mu uniká postup do druhé ligy o jediné místo.

V dalších letech se situace znovu mění. Z bruntálského fotbalu odchází Kovkor a nastupuje nové vedení. Daří se mládežnickým mužstvům. Žáci postupují do první ligy a hrají ji s úspěchem. Dobře si vedou v krajském přeboru i dorostenci, kteří bojují o postup do divize. Muži Slavoje ale sestupují do divize, ve které ještě řadu sezon hrají.

Postupem času ale Slavoj výkonnostně klesá a přichází pád do krajského přeboru a v roce 2007 dokonce až do I. A třídy. To ale není vše a v sezoně 2011/2012 padá Slavoj až do I. B třídy. Fotbalový Slavoj by chtěl výš, ale v současných podmínkách to nebude mít jednoduché.

.

Josef Masopust s výborným a obětavým bruntálským trenérem a hráčem Vladimírem Gazdou, který již není mezi námi. Foto: Archiv

FC Slavoj BruntálFotbalový klub, občanské sdružení, Založen: 1946, Původní název: SK Bruntál
Změny názvu: 1948 JTO Sokol Bruntál, 1953 TJ Slavoj Bruntál, 1961 sloučení s Rudou Hvězdou Bruntál, 1966 TJ Slavoj Bruntál, 1992 FC Kovkor Slavoj Bruntál, 1996 FC Slavoj Bruntál
Předseda: Radek Zatloukal, Členská základna: registrováno 176 členů FC Slavoj u FAČR

Trenéři:
A-tým mužů:Josef Dorňák
B-tým mužů:Bohuš Klimeš
Dorost: Zdeněk Čech, Milan Schovánek
Starší žáci: Ivo Buček, Michal Barteska
Mladší žáci: Milan Schovánek
Starší přípravka: Jan Duhajský, Radek Zatloukal, Daniel Hanák
Mladší přípravka A Tygři (2004, 2005): Kamil Dolanský
Mladší přípravka B Lvi (2005 a mladší): Petr Mlčuch, Michal Černohorský

Radek Zatloukal: V nejbližší budoucnosti chceme vytáhnout Slavoj výš, aspoň o třídu

Radek Zatloukal, bruntálský městský zastupitel a předseda komise pro tělovýchovu a sport.Fotbalový Slavoj Bruntál má od zimy nového předsedu oddílu, bývalého hráče Slavoje a v současnosti i jednoho z trenérů přípravky, Radka Zatloukala. Při našem zastavení v bruntálském klubu jsme se ho zeptali na pár otázek.

Jaká je vaše současná členská základna?

V současnosti čítáme sto sedmdesát šest platných členů oddílu a FAČRu.

Jaká je úroveň mládežnických mužstev?

Úroveň naší mládeže je vysoká, což dokládá umístění našich přípravek i žákovských družstev. Úspěch těchto mužstev tkví především v široké základně mládeže a v odborném vedení kvalifikovanými trenéry, kteří se rekrutují většinou z bývalých hráčů oddílu.

Kde vás nejvíce tlačí bota?

Problém vidím především v kategorii dorostu, kdy u některých hráčů dochází k ukončení činnosti. Je to dáno asi tím, že v tomto pubertálním období se této věkové kategorii pomalu otevírají dveře jiných životních radovánek a zájem o sport přechází do ústraní. Těší nás vysoký počet hráčů v přípravkách a žákovských družstvech a úspěchy těchto mužstev, jak jsem již uvedl.

Jaká máte družstva mládeže a jaké soutěže hrají?

Máme tři přípravky v okresním přeboru, mladší a starší žáky v krajské soutěži, dorost v krajské soutěži, muže B v okresním přeboru, mužské áčko v I. B třídě krajské soutěže. Trápí nás nízký počet odchovanců v mužských družstvech.

Kdo vám nejvíce pomáhá finančně v činnosti?

Největším sponzorem je Město Bruntál, bez jehož dotací bychom nemohli existovat. Dále bych chtěl vyzdvihnout pivovar Holba, který nám každoročně přispívá nejvyšší částkou z řad sponzorů.

Jaké máte plány do budoucna?

Plány máme, ale bohužel, tyto narážejí na nedostatek financí. Chtěli bychom zatravnit bývalé škvárové hřiště a udělat z něj tréninkovou plochu. Dále chceme ve spolupráci s městem renovovat zázemí pod tribunou a tribunu samotnou. Z pohledu sportovního bychom rádi postoupili s mužstvem mužů v co nejkratší době alespoň o jednu třídu výše.

Fotbalová školička Slavoje BruntálFotbalová školička na Slavoji je určena pro všechny děti ročníku narození 2005, 2006 a 2007, které při jejich prvních fotbalových krůčcích provázejí zkušení trenéři mládeže FC Slavoj Bruntál.

Fotbalová školička nabízí:
> sportovní vyžití dětí ve volném čase
> kvalitní tréninkové zázemí
> kvalifikované trenéry
> sportovní trénink zaměřený na všeobecný tělesný rozvoj se specializací na fotbal

Kdo tréninky povede?
Fotbalovou školičku vede zkušený trenér mládeže pan Petr Mlčuch (tel.: 722 928 752).

Kdy a kde?
> Duben, květen, červen - na hlavním travnatém hřišti FC Slavoj Bruntál, Rýmařovská ulice 4. Dny a časy budou upřesněny.
> Listopad až březen - tělocvična ZŠ Cihelní v Bruntále. Úterý a čtvrtek 18.15 19.15 hodin.

Zaměření tréninků:
> základní pohybové dovednosti
> průpravné hry
> zábavná průpravná cvičení

Informace: Pokud chcete svého syna nebo dceru do Fotbalové školičky přihlásit, nebo chcete získat více informací, přijďte na některý z tréninků či zavolejte našim trenérům a bez ostychu se na cokoli zeptejte. Naši trenéři Vám rádi poskytnou veškeré informace. Těšíme se na Vás.

Děti z Fotbalové školičky se mohou po dovršení šesti let zařadit do mladší přípravky FC Slavoj Bruntál a nastupovat tak k fotbalovým zápasům.