Fotbalisté TJ Břidličná již čtvrtým rokem fungují v krajském přeboru. A třikrát za sebou se v soutěži zachraňovali. V letošním ročníku ale mohou být v klidu a pohodě. Po skončení podzimní části jsou se sedmadvaceti body na páté příčce, od prvního Bohumína je dělí osm bodů a od druhých Heřmanic čtyři.

V loňské sezoně byli ve stejném období fotbalisté Břidličné se třinácti body na posledním místě tabulky krajského přeboru a tým nebyl vůbec v dobrém rozpoložení. V současné době je tým Břidličné nahoře a navíc má k dobru ještě odložené utkání s Českým Těšínem z posledního kola, které muselo být pro nezpůsobilý terén odloženo na 10. května 2017. Případná výhra by Břidličnou katapultovala na třetí příčku tabulky.

Jak říkal předseda klubu Ludvík Zifčák, je to pro tým historicky nejlepší sezona. „Tým jsme po loňském ročníku reorganizovali a posílili o pět hráčů," vysvětloval předseda a pokračoval: „Z Rýmařova k nám přišli Pavel Kučera, Michal Schreier a Jakub Mitov, z Bruntálu Dan Hoffmann a získali jsme dva ghanské fotbalisty Marka Borborya a Henryho Mensaha. Tým získal na potřebné kvalitě, což se ukázalo už v jarní části loňského ročníku, ve které jsme skončili na čtvrté příčce."

Největší posilou se nakonec ukázal Pavel Kučera, který v současné době vládne s třiadvaceti góly střelecké tabulce krajského přeboru. V týmu tak nahradil ostrostřelce z Ghany Darkeha, který dnes dává branky v třetí rakouské lize.

„Když jsme ho pouštěli, všichni nám říkali, že je po nás. My jsme ale dokázali, že máme čich na výběr hráčů a Darkeha jsme nahradili ještě kvalitnějším střelcem. Škoda jenom, že se Pavel Kučera v závěru sezony zranil a teď je po operaci kolena," říkal šéf fotbalové Břidličné.

Podle předsedy klubu mohlo být postavení Břidličné ještě lepší, kdyby nedošlo ke zbytečným ztrátám bodů jak na hřišti soupeře tak i na domácí půdě. „Start jsme měli skvělý, ale v průběhu soutěže jsme zbytečně ztratili body například s Krnovem, Vendryní, Polankou a hlavně doma s Šenovem, který nám dal lekci z bojovnosti. Kdybychom tyto zápasy zvládli, byli bysme druzí," vysvětloval Zifčák.

Přestože je Břidličná osm bodů od první příčky, svůj boj o vítězství v soutěži rozhodně nevzdává. „Chceme se pokusit na jaře zaútočit na čelo tabulky. Mužstvo na to rozhodně máme. Navíc v zimě plánujeme kádr ještě posilnit o dva až tři kvalitní hráče, ale uvidíme, jak to nakonec s posilami dopadne," uváděl Ludvík Zifčák a dodával: „Výhodou pro nás je i to, že se třemi týmy silné pětky máme plusové body a navíc s nimi hrajeme doma."

Jediné, čeho se předseda klubu obává, je možný odchod některých klíčových hráčů. „Už tři kola před koncem podzimní části se ozvaly týmy z vyšších soutěží, Vítkovice, Kroměříž, Uničov. Mají zájem o tři naše hráče a i proto se obávám, aby nám nakonec někdo neodešel. Tím by byla kvalita týmu oslabena.

Bránit ale rozhodně nikomu v kariéře nechceme a ani nebudeme. Spíše to bereme jako poctu pro náš klub, že jsme schopni v amatérských podmínkách vychovat fotbalisty pro vrcholový fotbal," poznamenal.

Zifčák vidí za úspěchem především dobrou práci celého výboru oddílu kopané a kolektivu A mužstva, ve kterém se vytvořila skvělá parta. „Prostě nám to v klubu šlape od mládeže až po dospělé. Menší zádrhel je u našeho béčka, ale osobně věřím, že i s tímto problémem se nakonec úspěšně vypořádáme," konstatoval Ludvík Zifčák a dodával:

„Poděkování patří především trenérovi Mariánu Minichovi, jeho asistentům Standovi Jurášovi a Michalu Minichovi, vedoucímu týmu Odlřichovi Mrhalovi, zdravotníkovi Richardovi Doležalovi a samozřejmě hráčům. Opomenout samozřejmě nelze ani na skvělou spolupráci s vedením města Břidličné a se všemi lidmi, kteří zajišťují zázemí našeho klubu, včetně našich sponzorů.

V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na naše příznivce, kteří nás neopustili ani v dobách, kdy se nám nedařilo."