Byl na testech v Německu, nakonec vyměnil Belgii za Bulharsko

Radek Petr má ve svých pětadvaceti letech za sebou pestrou minulost. Stříbrná medaile ze světového šampionátu dvacítek ho katapultovala do velkého světa. Po návratu z Kanady se stěhoval z kabiny ostravského Baníku na Apeninský poloostrov, laso hodila Parma.

Avšak v sérii A nenastoupil ani k jednomu zápasu, byl na hostování v Patria a následně v belgickém Eupenu, který hrával druhou ligu. Radek Petr v Belgii pookřál, vydobyl si post jedničky a pomohl týmu k překvapivému postupu mezi belgickou elitu. Bohužel tam se jeho nový tým neudržel, nicméně Petrovy výkony nezůstaly bez povšimnutí, na týdenní zkoušku si ho pozval slavný německý velkoklub Werder Brémy.

Mladý brankář byl nadšený, o krátké stáži hovořil pozitivně. Vrátil se zpět do Belgie, s tím, že se přední tým německé Bundesligy ozve. Jenomže vše nakonec dopadlo jinak. Bývalý brankář Slezského FC Opava se překvapivě stěhoval do Bulharska. „Rozhodl jsem se správně,“ je si jistý svým krokem Radek Petr.

„Samozřejmě, že Brémy by byly pěkné, ale situace se vyvinula jinak, nabídka z Bulharska byla rychlá a konkrétní,“ doplnil vicemistr světa do dvaceti let, který se s bulharským klubem domluvil na tříleté smlouvě.

Ludogorets Razgrad, velké překvapení bulharské nejvyšší soutěže

Ludogorets Razgrad vlétl do letošní sezony jako nováček a hned začal řádit jako černá ruka. V aktuální tabulce mu patří s tříbodovým náskokem první místo před kluby ze Sofie Levski a CSKA. „Momentálně to vypadá s námi dobře,“ směje se Radek Petr. „Začali jsme dobře i jaro. Z úvodních dvou kol máme šest bodů,“ pochvaluje si brankář, který v Česku nenastoupil ani k jednomu zápasu v nejvyšší soutěži.

V sobotu jeho tým porazil na domácím trávníku s přehledem Vidima Rakovski 5:0. Vedení klubu po výborném podzimu nechce usnout na vavřínech. „Cílem je titul a start v pohárové Evropě,“ hlásí z Bulharska bývalý mládežnický reprezentant. K úplné spokojenosti mu chybí místo v základní sestavě, to má zatím předplaceno srbský brankář Uroš Golubović.

„Věděl jsem, do čeho jdu. Neměl jsem slíbené místo v základu. Na podzim tým šlapal výborně, nebyl důvod do něj zasahovat,“ konstatuje Radek Petr, který v obou duelech nastoupil jako dvojka. „Podepsal jsem smlouvu na tři roky. O svou šanci se porvu, věřím, že se do branky dostanu, ale chce to čas,“ hovoří ke své budoucnosti. Manažer a kouč týmu Ivailo Petev si exopavského gólmana sám vyhlédl.

„Říkal mi, že musím být trpělivý a že na lavičce nebudu věčně,“ doplnil pětadvacetiletý gólman.

Razgrad, tým s několika cizinci

Vedoucí celek nejvyšší bulharské soutěže se opírá i o několik legionářů. Radek Petr není jediným fotbalistou s cizím pasem. V posledním ligovém utkání krom gólmana Goluboviće nastoupil v sestavě také bývalý záložník Žiliny Lubomír Guldan, Brazilci Fernandes, Marcelinho a jako střídající Quixada, dále Francouz Barthe.

„Každý tým má v kádru cizince, ale u nás hrají prim bulharští hráči, dokonce máme v kádru i reprezentanta,“ doplňuje Radek Petr. Mimochodem spoluhráčem českého gólmana je také slovenský obránce Stanislav Jarabica, který je českým fanouškům známý ze svého působení v Českých Budějovicích.

Bulharskou štaci si pochvaluje

Fotbal v Bulharsku hodnotí Radek Petr velmi kladně. „Nerad bych něco porovnával. Třeba v Eupenu se také odvedlo kus práce, hlavně po našem postupu do nejvyšší soutěže. Klub investoval do zvelebení zázemí a rekonstrukce stadionu. To samé tady v Bulharsku, troufnu si ale říci, že Razgrad je v současné době dál než Eupen.“

Jeho nový tým hraje na útulném stadionu Ludogorets Arena, který má kapacitu 6 000 míst, všechna k sezení. „Panuje tady fotbalová euforie. Zápasy máme vyprodané, fanoušci naše zápasy prožívají, už nás vidí s titulem. Je to něco podobného jako v Opavě, tam také lidi fotbal milují,“ Petr.

Zatím bydlí na hotelu a pořád cestuje

Radek Petr se k týmu připojil v lednu. Město zatím ještě možnost poznat neměl. „Bydlím stále na hotelu, ještě jsem ani nebyl schopen sehnat byt,“ zlobí se sám na sebe. „Jezdíme po soustředěních, byli jsme i v Turecku. Teď máme před sebou pohár, pak hned ligu, takže toho času moc není,“ přiznává Radek Petr. „Všechno ale doženu,“ slibuje český brankář chytající v Bulharsku.

Antonín Hudský: Radek Petr? Skromný kluk

Krnovský fotbal už vyprodukoval celou řadu zajímavých fotbalistů, kteří to dotáhli za hranice kraje. Tomáš Mrázek, David Korčián, Milan Halaška a samozřejmě také brankář Radek Petr.

„Radek Petr? Skromný kluk, který to měl v hlavě srovnané,“ vzpomíná Antonín Hudský, muž úzce spjatý s krnovským fotbalem. „Víte, když ty naše kluky vidím, jak se jim ve světě daří, vždy to moje krnovské srdíčko pohladí. Mám důkaz, že to tady až tak špatně neděláme, pro mě je kariéra těchto hráčů větším oceněním, než nějaká plaketa,“ usmívá Antonín Hudský, mimochodem současný trenér krnovského áčka.

„Radek byl součástí silného ročníku, do kterého patřili například David Korčian, Tomáš Mrázek a Dominik Lhoťan,“ pokračuje jedna z velkých duší krnovské kopané, který oceňuje i to, že krnovští odchovanci na svůj mateřský klub nezapomínají. „Když mají volno, staví se za námi. Shodou okolností Radek Petr se zúčastnil v létě i žákovského soustředění,“ poznamenal Antonín Hudský.

O tom, zda se v současném Krnově rodí další talent, trenér hovořit nechtěl. „Rozhoduje řada věcí, jenom talent nestačí. Naposledy mě potěšil Milan Halaška. V sobotu ukázal, že je zatracovaný neprávem. Když dal druhý gól, málem to bylo u mě na slzu,“ uzavřel Antonín Hudský.