Prozraďte, co si z utkání odnášíte?

Alespoň ukázal, kde děláme chyby a kde jsou naše obrovské rezervy. Měli jsme příležitost vyzkoušet na kvalitním terénu zbývající hráče, kteří se na hřiště tak často nedostávají, protože mají pracovní povinnosti. Sami měli prostor vyzkoušet si, že není tak jednoduché kritizovat z tribuny soutěž krajského přeboru. Pro kluky to byla zkušenost, po níž si každý dokáže posoudit sám sebe. Vždyť kolikrát hráči z nižších soutěží přijdou na krajský přebor a kritizují, že ten běhá málo a podobně. Teď si vyzkoušeli na vlastní kůži, jaké to je, jak to chutná a bolí.

Ale prohráli jste poměrně hladce.

Ano, 1:5, to je jednoznačný výsledek. Bylo vidět, že Krnov byl kombinačně jasně lepší, ať už fyzicky nebo herně. Ale byly tam momenty, kdy si naši hráči v osobních soubojích jeden na jednoho sáhli na dno svých sil. Tak například: při utkání se slabším soupeřem nám vychází kombinace, můžeme chválit a plácat po zádech. Ale když přijde na řadu silnější soupeř, tak najednou zjistíme, že neumíme hrát fotbal. Konfrontace to byla každopádně dobrá.

Chybí jim fyzička

Mluvil jste o tom, že Úvalno si ověřilo své rezervy. Můžete být konkrétní?

V první řadě je samozřejmě kondice, ta je jednoznačná. Postrádáme také individuální dispozice: hráč, který má devadesát kilo a měl by mít pětasedmdesát, hraje logicky právě I.B třídu, protože postrádá dispozice. V mužstvu je spousta hráčů, kteří by se snad vyrovnali klukům z Krnova, ale jelikož nemají potřebné vlastnosti, jako například chtíč, tak proto hrají nižší soutěže. Nikde však není psané, že jsou horší fotbalisté. Jen ztrácí po fyzické stránce.

Stále mluvíte o kondici. Soudím, že jste se na ni v zimní přestávce zaměřili.

Ano, zaměřili jsme se na ni dost. V tělocvičně kluci posilovali veškeré svalstvo, dělali cviky, které nejsou u fotbalu zcela běžné. Po sobotách kluci naběhali dlouhé kilometry.

V Jindřichově údajně nesáhli dva měsíce na míč kvůli nezpůsobilému terénu. Jaká byla situace u vás?

My jsme v Úvalně rovněž nehráli jediný zápas, terén je ve špatném stavu. Před branky jsme namísto škváry navezli hlínu, aby se do jara tráva usadila. Všechny zápasy jsme hráli venku na těžkých terénech, ale nic jiného nám momentálně nezbývá.

Jak přestála zimní měsíce sestava? Zaznamenal jste nějaké posily?

Prakticky žádní hráči nám neodešli. Naopak se do mužstva vrátila velká posila z Irska Jiří Halíř, který na ostrovech dlouho pracoval. Kádr rozšířil i návrat mladého dorostence Martina Zlámala. Na druhou stranu nám může chybět Ryška, který pracuje v zahraničí. Jinak ale máme stabilizovanou partii. Řídím se myšlenkou, že jsme vesnické mužstvo a chceme hrát s odchovanci a příznivci, kteří ke klubu patří. Nemáme finance na to, abychom si kupovali hráče z Krnova tak, jak to dělají jiné mančafty. Jsem rodák z Úvalna a sázím na ty, které máme k dispozici.

Cíl? Záchrana

Vraťme se na skok k podzimu. Úvalno prožilo výborný rok, postoupilo do I.B třídy, bilancuje na šesté příčce. Podzimní výsledky vás musí hodně těšit.

Samozřejmě, je to nejlepší jarní část sezony po dlouhých letech. Vždy, když jsme postoupili, jsme za rok dokázali zase spadnout zpět. Letos máme soutěž rozjetou velice dobře, přispěl k tomu také příchod Zdeňka Sovadiny. Výrazně nám pomohl, protože proměňuje vyložené šance, což je pro nás směrodatné. Mančaft se stabilizoval, navíc na jaře máme dobré rozlosování. Více zápasů se soupeři ze spodních pater hrajeme doma. Když se nám podaří tahle utkání ubodovat, tak věřím, že sezonu dohrajeme důstojně a nebudeme paběrkovat na chvostu tabulky.

Úvalno, byť nováček soutěže, vstřelilo nejvíce gólů. Čím si to vysvětlujete?

Jak říkám: Zděnek Sovadina, to je proměňovatel mnoha našich šancí, které dříve končily nezdarem. Tím Sovadina vnáší do mužstva klid. Když padají góly, mužstvo hraje lehce a s elánem. Ale když se trápí a branky nepřichází, tak může mít sto šancí, ale k ničemu to nevede.

Opačnou stranou mince jsou však inkasované branky. Trápí vás defenzíva?

Neřekl bych, že je špatná defenzíva přímo obranných řad, ale spíše hra směrem dozadu v rámci celého mužstva. Na pováženou je především defenzíva záložní řady, která se po chybách nestačí vracet a dostává obranu pod tlak. Vše je ale spjato se zmiňovanou kondicí: čím menší je, tím více defenzíva hoří.

Start jara je na spadnutí. S jakými cíly do sezony vstoupíte?

Každopádně se chceme udržet, to je náš stěžejní cíl. V tabulce je mezi týmy minimální bodový rozdíl. Je více méně jedno, jestli jste desátí nebo pátí. Při jednom vítězství můžete být rázem druzí, po porážce pak můžete spadnout až ke dnu.

O postupu se v kabině nebavíte? Na druhý Jindřichov zase tolik bodů neztrácíte.

Na postup nemyslíme ani náhodou! Musel by se změnit přístup jednotlivých hráčů. V tomto případě opravdu velmi rozhoduje kondice. Pokud nejsou možnosti a zázemí k tomu, aby si kluci fyzický fond doplnili, ať už to jsou pracovní povinnosti nebo jiné osobní nedostatky, tak na I.A třídu vůbec nemyslíme.