Erich Cviertna dal Jánu Moravčíkovi poprvé čuchnout k druhé lize, v Hlučíně na něj sázel i Petr Samec. Nyní se ofenzivně laděný záložník baví fotbalem v rakouské Landeslize, společně s dalším Čechem Michalem Drábkem se v ní snaží zachránit tým Union Pregarten.

„Nejsme zrovna v lehké situaci, na záchranu ztrácíme sedm bodů, stále se neví, kolik týmů bude padat, mluví se o jednom nebo dvou. My počítáme s tou horší variantou,“ přiznává Ján Moravčík, syn kdysi velké postavy ligových Vítkovic. „Nutno ale říci, že doposud jsme hráli se špičkou, nám soutěž vlastně začíná až tento víkend. Hrajeme s týmem, který je v tabulce nad námi. Tento zápas musíme bezpodmínečně vyhrát,“ zdůrazňuje devětadvacetiletý fotbalista. Jeho současný klub je z šestitisícového městečka ležícího asi dvacet kilometrů od Linze. „Jezdím na páteční trénink a pak zápas, z Ostravy je to zhruba pět set kilometrů. Jedu do Brna a pak mám ještě před sebou čtyři hodinky autem,“ popisuje cestu do rakouské destinace mladší z rodu Moravčíků.

Úroveň soutěže, ve které v současné době nastupuje, by přirovnal k české divizi. „Rakušané jsou v tréninku poctiví, téměř vůbec neremcají,“ vypozoroval jeden z řady českých vyslanců v této zemi. Na domácí duely v Union Pregarten chodí zhruba něco okolo tří stovek fanoušků. „Naši fandové se chodí na fotbal bavit. Dokáží sice také projevit emoce, ale fotbal berou spíše jako zábavu,“ podotýká Ján Moravčík, který musel kvůli karetnímu trestu poslední zápas svého týmu vynechat. Jeho českým spoluhráčem je bývalý fotbalista Brna, Jihlavy a Vítkovic Michal Drábek. „V soutěži mohou hrát vždy jen dva cizinci. Čechů je tam několik, ale početnou skupinu také tvoří fotbalisté z bývalé Jugoslávie,“ vysvětluje bývalý hráč Hlučína.

Ján Moravčík není v Rakousku úplným nováčkem. „Společně s dalším vítkovickým fotbalistou Tomášem Mikulenkou jsme hráli nižší soutěž za USC Rohrbach, “ říká fotbalista, který v barvách tohoto týmu vzdáleného kousek od St. Pöltenu nastřílel během podzimu šest branek. „Byli jsme tam spokojeni. Hrálo se na krásném stadionu. Všechno fungovalo na profesionální úrovni, byť se jednalo o nižší soutěž, než je Landesliga. Bohužel v zimě došlo ke změně trenéra a ten si přivedl své zahraniční hráče,“ krčí rameny Ján Moravčík.

Tréninkovou základnu má v Polance

Devětadvacetiletý fotbalista má v týdnu svou základnu v Polance. K nováčkovi krajského přeboru má blízko, a to díky brankáři Radku Řehulkovi. „S Radkem jsme spolu vyrůstali, hráli za Vítkovice v Albrechticích. Je to skvělý kluk, jsem rád, že s Polankou trénuji. Moc nechybělo a už jsem na jaře za ně hrál,“ svěřuje se rychlonohý záložník. „Láme mě, ať je posílím od léta,“ směje se Ján Moravčík. Zda se tak stane, zatím neví. „Nebudeme si nic nalhávat, je to o penězích. To, co mám v Rakousku, mi tady nikdo nedá,“ konstatuje hráč s druholigovými zkušenostmi. Vedle vlastního hraní začíná pomalu přičichávat i k trenéřině. S Radkem Řehulkou má na starosti v Hlučíně přípravku. „Musím říci, že je to mnohdy náročnější než vlastní tréninky, ale baví mě to,“ poznamenal.

Fotbalová kariéra? Některé kroky nebyly správné

Ján Moravčík se dostal přes Vítkovice a slovenské Štúrovo až do druholigového Hlučína. V sezoně, která byla pro Slezany sestupová, se těšil velké důvěře trenéra Petra Samce. „Trenéři Cviertna se Samcem mi dali šanci ve druhé lize, jenomže když Hlučín padal, chtěl jsem do zahraničí. Bohužel angažmá v Katovicích mi na poslední chvíli nevyšlo a já byl rázem bez klubu. Možná jsem měl v Hlučíně zůstat,“ přiznává vítkovický odchovanec. Prošel Novým Jičínem, Jakubčovicemi, Mikulovicemi, zahrál si pak v MSFL i za mateřské Vítkovice. „Třeba na angažmá v Jakubčovicích nedám dopustit. V kabině jsme měli skvělou partu, dobrého trenéra, byla tam radost hrát. Totéž ale platí o Hlučínu, na ten nemohu a nikdy neřeknu špatného slova,“ zdůrazňuje Ján Moravčík. Vzápětí si bere slovo znovu: „Strašně mě mrzí, jak dopadl fotbal ve Vítkovicích, s krachem tohoto klubu umřel i velký kus fotbalové historie.“

Ján Moravčík

Post: Záložník

Narozen: 1. 12. 1982

Současný klub: Union Pregarten

Dřívější působiště: Vítkovice, Dukla Hranice, Štúrovo, Hlučín, Město Albrechtice, Nový Jičín, Jakubčovice, Vítkovice, Mikulovice, USC Rohrbach.